Samsung je připraven za 200 miliard dolarů postavit v Texasu 11 továren na čipy

Korejská společnost začne ještě letos stavět v texaském Tayloru polovodičovou továrnu za 17 miliard dolarů a v roce 2024 by z ní již měly sjíždět výkonné procesory pro mobily i počítače. Není to ale jediná investice, Samsung má v plánu na jihu USA utratit ještě desetkrát tolik.

Jak informuje regionální list Statesman, Samsung vyplnil žádost na podporu výstavby 11 nových komplexů za bezmála 200 miliard dolarů. V Tayloru chce vybudovat devět dalších továren za 167,6 miliardy dolarů, v Austinu pak dvě za 24,5 miliardy. Zaměstná v nich 8200, resp. 1800 lidí.

V americkém senátu leží na stole nový zákon Chips for America Act, kterým by federální vláda uvolnila 52 miliard dolarů na podporu domácí výroby polovodičů. Dokument by se v senátu neměl zadrhnout a podepíše jej i prezident Biden, jehož strana za návrhem stojí. Sám navíc v minulosti několikrát opakoval, že bez domácí podpory hrozí, že by Americe mohla technologicky utéct Čína.

Samsung by si tedy mohl sáhnout na kus vyhrazeného balíku. Firma žádá o daňové úlevy ve výši 4,8 miliardy dolarů. Kolosální plán korejské společnosti ale potrvá několik let. První z nových továren by měla stát až v roce 2034 a dokončení se zřejmě nestihne dříve než v roce 2042.

Firma již v Texasu způsobí 25 let. První továrnu dokončila v Austinu v červenci 1997 a začala v ní produkovat paměťové čipy typu DRAM. O deset let později pak vedle postavila druhou fabriku a záběr rozšířila na paměti NAND flash. A po dalších pěti letech továrny přestavěla na logické čipy. Dnes v nich využívá 65- až 11nm procesy, tedy již zastaralé pro moderní počítače nebo mobily.

Diskuze (10) Další článek: První test GeForce RTX 4090 ukazuje, že je skoro dvakrát výkonnější než RTX 3090

Témata článku: Byznys, Samsung, USA, Čipy, Čína, Investice, Výroba, Počítač, Biden, Výstavba, Statesman, Továrna, Senát, Amerika, Taylor, Miliarda, Texas, Čip, Austin, Dolar