Samsung postaví v USA novou továrnu na nejmodernější čipy. Vyjde jej na 17 miliard dolarů

Začátkem týdne se o tom jen spekulovalo, ale Samsung nakonec zprávu sám potvrdil. Korejská společnost oznámila plán vybudovat v USA novou továrnu na polovodiče. Postaví ji v texaském městě Taylor a do celého komplexu investuje 17 miliard dolarů.

Výkonný ředitel Samsungu Kinam Kim tvrdí, že si Taylor vybral kvůli stabilní infrastruktuře, podpoře tamních úřadů i celkově silném zázemí, které Texas nabízí. Ostatně v sousedním Austinu již 10 let čipy vyrábí, z tamních linek sjíždějí křemíkové wafery zpracované 65nm až 11nm procesem. Modernější má Samsung jen v domovské Koreji.

Areál o rozloze pěti kilometrů čtverečních začne stavět za rok, továrna pak bude provozuschopná od druhé poloviny 2024. Samsung uvádí, že jen on sám zaměstná přes 2000 lidí a další tisíce nových míst vzniknou v okolí komplexu.

Zatím není jasné, jaké technologie pro taylorské linky připravuje. Firma ale uvádí, že tam chce vyrábět čipy pro mobily, výkonné počítače a AI, takže můžeme očekávat nejpokročilejší procesy. Pro rok 2024 přicházejí v úvahu 3nm tranzistory typu MBCFET.

Nové továrny chtějí v USA stavět také jeho velcí rivalové. Intel vybuduje dvě nové fabriky za 20 miliard dolarů v Arizoně, ve stejném státě rozšíří působnost i TSMC. Intel je ze zmíněné velké trojky jediný, který působí také v Evropě (v Irsku) a chce zde stavět i další továrnu.

Diskuze (10) Další článek: Česká fabrika chce vyvinout vodíkovou lokomotivu HydrogenShunter 3000

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,