Sedět v kanceláři už není „in“. Za 15 let bude miliarda lidí pracovat jako digitální nomádi

  • Moderní technologie otevírají možnosti práce na dálku
  • Stále více pracujících se díky tomu stává „digitálními nomády“
  • Do roku 2035 má tímto způsobem pracovat miliarda lidí

Zpráva MBO Partners, zabývající se fenoménem digitálního nomádství, ukázala zajímavá čísla. Není pochyb o tom, že tento způsob práce je na vzestupu. Počet lidí, pracujících na cestách, má do roku 2035 stoupnout na jednu miliardu.

Jedním z rozdílů mezi současnou a předchozími generacemi je vyšší ochota ke změnám v oblasti zaměstnání. Dnes už zdaleka nenajdete tolik lidí, kteří jsou od počátku své pracovní kariéry u jednoho a téhož zaměstnavatele.

Digitální nomádi

Postupně se také mění pracovní podmínky. Mnozí zaměstnanci mají dnes možnost alespoň v omezené míře pracovat z domova formou takzvaného „home office“. Jistá část už do kanceláří nechodí dokonce vůbec. Ti, kdož cestují a pracují odkudkoli na světě, se označují jako „digitální nomádi“.

Klepněte pro větší obrázek
Ti, kdož cestují a pracují odkudkoli na světě, se označují jako „digitální nomádi“

Vývoj v této oblasti mapovala společnost MBO Partners a zjištěné výsledky naznačuje už název její zprávy Digital Nomadism: A Rising Trend („Digitální nomádství: rostoucí trend). Podle autorů jde o vzrůstající fenomén a stále více lidí se rozhoduje právě pro takové fungování na trhu práce.

Proč se to děje? Jedním z důvodů je dostupnost technologií umožňujících pracovat na dálku. Digitální nomádi tedy nejsou vázáni na jedno konkrétní místo a mohou se svobodně pohybovat nejen po své zemi, ale i po cizích krajinách. Jako pracovní prostředek jim zpravidla slouží notebook, tablet či podobné přenosné zařízení.

Čím se živit na cestách?

Profese těchto kočujících pracovníků jsou různé. Může se jednat o copywritery, redaktory, spisovatele, programátory grafiky či IT specialisty. Kancelář ke svému životu nepotřebují ani někteří provozovatelé internetových obchodů, virtuální asistenti a pracovníci podpory. Na dálku také mohou pracovat někteří konzultanti a psychologové. Sjednocujícím prvkem těchto profesí je, že mohou být prováděny vzdáleně pomocí digitálních nástrojů a internetu.

Potkat digitálního nomáda můžete prakticky kdekoli – zpravidla se však vyskytuje tam, kde je dostupné internetové připojení. Kromě kaváren často využívají takzvaná coworkingová centra, poskytující kancelářské vybavení a vysokorychlostní intern s možností krátkodobého pronájmu „pracovního místa“.

Klepněte pro větší obrázek
Kromě kaváren využívají digitální nomádi coworkingová centra

Podle zprávy se touto formou živí častěji muži než ženy – ve vzorku byl jejich poměr 69:31. Jen ve Spojených státech v tomto režimu funguje 4,8 milionů lidí. 27 % respondentů z řad běžných zaměstnanců uvedlo, že o takovém životním a pracovním stylu uvažují v horizontu následujících dvou až tří let.

Pokud předpokládáte, že tímto způsobem pracují především mladí lidé, možná vás překvapí, že tomu tak není. Nejčastěji se na dráhu digitálního nomáda vrhají ti, kdož mají v tomto směru nějaké zkušenosti. Více než polovině respondentů (přesně 54 %) je více než 38 let, nicméně zastoupeny jsou všechny věkové skupiny. 54 % digitálních nomádů dělá svou práci „na plný úvazek“.

Do 15 let více než miliarda

Zajímavé je rozdělení podle příjmů. Více než třetina (38 %) vydělává méně než 10 000 dolarů (asi 225 tisíc korun) ročně. Na druhé straně je však 16 % (asi 790 tisíc lidí), kteří tímto způsoben vydělávají za rok 75 000 a více dolarů (cca 1,7 milionu korun).

Klepněte pro větší obrázek
Někteří digitální nomádi prakticky neustále pendlují mezi zeměmi a kontinenty

Obecně se dá říci, že digitální nomádi cestují. Někteří prakticky neustále pendlují mezi zeměmi a kontinenty, jiní se přesouvají do teplých krajin jen na určitou dobu. Výjimkou nejsou ani pracovníci, kteří v tomto režimu fungují v rámci své „pracovní dovolené“.

Díky rozmachu potřebných technologií (instantní komunikace, videohovory, cloud) využívá možnosti práce na dálku stále více lidí. Svobodný styl zaměstnání má své výhody například ve flexibilitě a možnosti rychle reagovat na nabídky z celého světa. Stále častější je také spolupráce mezi digitálními nomády.

Rostoucí trend už zachytila celá řada služeb, orientujících se právě na tuto skupinu pracujících. Dnes není například problém zajistit si „kancelář“ během týdenního pobytu u moře. Předpokládá se, že do roku 2035 by tímto způsobem na celém světě mohla pracovat až miliarda lidí.

Diskuze (70) Další článek: Navigace v autech Ford bude podporovat zadání cíle ve formátu What3Words

Témata článku: Technologie, Internet, USA, Lidé, Cestování, Zaměstnanci, Ubytování, Sed, KANCELAR, Bude, Digita, Kancelář, Jak, NOMA, Možnost práce, Digit, Rostoucí trend, Dálka, Nomád, Miliarda lidí, Dolar, Digitál, KrajinaKonec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu