Šéf AVG: Toolbary jsou mrtvé. Ale AVG ještě ne

AVG padají akcie, tržby i zisk. Umřel byznys s toolbary a na mobilních zařízeních se zatím nedá příliš vydělat. Bývalý šéf Mozilly to chce změnit a udělat firmu také méně byrokratickou.

Více než pětatřicet procent směrem dolů. Taková je bilance akcií původem české společnosti AVG Technologies na newyorské burze NYSE od října loňského roku. Cenné papíry bezpečnostního podniku posledních 12 měsíců nezažívají nejlepší časy. AVG odumřela jedna důležitá část byznysu a než to zachrání novou, může to ještě nějakou dobu trvat.

AVG se na burze nějakou dobu velice dařilo. Nejlepší období firma zažívala zhruba před rokem, když její otěže přebíral bývalý šéf společnosti Mozilla, která vyvíjí třeba webový prohlížeč Firefox. AVG v té době podepisovala nová partnerství s Googlem, Yahoo a dalšími společnostmi přinášejícími do firmy zajímavé finanční obnosy. Dnes ale musí Gary Kovacs řešit útlum.

„Velká část našeho byznysu závisela na takzvaných toolbarech, tedy lištách s vyhledáváním, které se instalují do webových prohlížečů a které jsme nabízeli ve spolupráci s partnery typu Google. S tímhle byznysem jsme ale skončili, což nám sebralo hodně tržeb a akcionáři na to reagují,“ říká v rozhovoru výkonný ředitel AVG Gary Kovacs.

Toolbary jsou mrtvé

Kovacs byznys s těmito lištami označuje za mrtvý, zkažený agresivní konkurencí a dle jeho slov pro AVG nedává smysl ani z toho důvodu, že právě toolbary jsou často prostředkem, jak se do počítačů dostává škodlivý malware.

Nový ředitel AVG má s partnerským byznysem s Googlem a dalšími firmami velikou zkušenost. V případě Mozilly tento byznys tvoří drtivou většinu příjmů a právě za Kovacsova šéfování se finanční výkonnost této firmy zvedla. Hlavoun AVG proto nechce partnerské sítě zpřetrhat úplně.

Klepněte pro větší obrázek
Šéf AVG Technologies Gary Kovacs. Dříve šéfoval Firefoxu a stál například za vývojem mobilního operačního systému Firefox OS.

„Náš společný byznys s toolbary končí, partnerství ale úplně ne. Stále nabízíme třeba nástroj AVG Secure Search, kde zajišťujeme bezpečné vyhledávání přesměrované na Google, Yahoo, Seznam a podobně, záleží na trhu. Za to dostáváme zaplaceno, takže určitá část partnerského byznysu zůstává,“ doplňuje k tématu.

Podle některých analytiků je ale v ohrožení také další část obchodů AVG, a sice počet předplatitelů. „S tím nesouhlasím. V minulosti byl nás předplatitelský model postavený na pár produktech, které měly přirozenou životnost. Předplatitelský model, který začínáme budovat nyní s produktem AVG Zen, začíná růst a z dlouhodobého pohledu plánujeme jeho další vzestup. Aktuálně jsme ale ve fázi, kdy některé naše produkty nejsou tak hodnotné, jako bývaly, a zároveň tu jsou produkty, které ještě neodstartovaly,“ komentuje situaci Kovacs.

Letošní rok je tak dle jeho slov rokem, kdy se AVG otáčí k mobilním zařízením a přizpůsobuje tomu obchodní modely. Je to určitá fáze transformace.

Jak vydělat na mobilních zařízeních

Jenže na mobilní bezpečnosti prozatím dokáže málokdo vydělat. „Na každé nové platformě, kterou mobilní zařízení jsou, je strategií získat nejdříve uživatele. Jejich monetizaci vyřešíte v průběhu času,“ souhlasí Kovacs. „Pro nás je teď důležité získat na naší stranu uživatele a ty následně konvertovat na předplatitele bezpečnostních aplikací skrze všechna zařízení. Peníze jsou pro nás samozřejmě důležité, ale prvně musíme mít ony uživatele.“

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií AVG na burze NYSE za posledních 12 měsíců. Propad přes 35 procent.

AVG má v současné době zhruba 182 milionů aktivních uživatelů, 85 milionů jich pak používá mobilní nástroje. AVG čeká, že již během příštího roku mobilní byznys firmě přinese 60 až 70 milionů dolarů a v roce 2016 se usadí až na 100 milionech. Narůst má také celkový počet uživatelů na 250 milionů.

Mnoho antivirových firem sice spolehlivý mobilní obchodní modely prozatím nenašlo, minimálně jeden malý americký startup ale ano. Jmenuje se Location Labs a AVG za jeho akvizici nedávno zaplatila 220 milionů dolarů.

„Location Labs na mobilních zařízeních umí vydělat peníze. Má obchodní model, který funguje,“ říká Gary Kovacs. Klíčem k tomu jsou mobilní operátoři. Ti začínají svým zákazníkům společně s novým chytrým telefonem nebo tabletem dodávat také předinstalovaný bezpečnostní software. Umí nejenom detekovat viry či podezřelé odkazy v e-mailech a na sociálních sítích, ale také na dálku spravovat telefon, kontrolovat polohu dětí, nastavovat čas, kdy je možné mít zapnutý internet a tak dále.

Kamarádi s operátory

Za tyto služby pak uživatelé operátorům platí pravidelné poplatky. A operátor se pak podělí s AVG, která mu dodává potřebné technologie. AVG nyní začne do základu v podobě Location Labs dodělávat další komponenty a začne s globální expanzí. Mladý podnik je prozatím úspěšný ve Spojených státech, kde ho využívají operátoři jako AT&T či Verizon.

Klepněte pro větší obrázek
AVG chce v Brně nadále růst. Už se ale za českou firmu nepovažuje, prý je a musí být firmou globální.

„Location Labs byl startup, který neměl dostatečně velký tým na širší záběr, takže byl úspěšný především doma. Naší prací je společně tento projekt rozšířit globálně. Technologie je připravena, teď je třeba dosah na trhu. Location Labs už má prvního evropského zákazníka, kterým je Telefónica ve Španělsku, a na to navážeme,“ popisuje Kovacs další strategii.

Nutnost úspěchu v mobilním byznysu do AVG přivedla také nového ředitele dozorčí rady. Tím se stal bývalý šéf významného francouzského operátora SFR Frank Esser. AVG díky němu a právě Location Labs bude moci otevírat vrátka u mobilních operátorů a své bezpečnostní technologie prodávat skrze ně. Operátoři tomu jsou v dnešní době jednoznačně otevření. Byznys s voláním a SMS jim klesá a hledají proto cesty, jak vydělat na službách přidružených k chytrým telefonům, tabletům a mobilním datům. Zabezpečení ve formě služby do toho jasně zapadá.

Už žádné byrokratické AVG

Hlavoun AVG se zároveň s těmito změnami snaží vypořádat také s vnitrofiremní kulturou. Mnoho zaměstnanců si stěžuje na to, že AVG je sice dobré místo pro práci, ale problematická je zejména byrokracie, firemní procesy a hierarchie.

Klepněte pro větší obrázek
Rozhovor s Garym Kovacsem naleznete v týdeníku Euro (číslo 38/2014).

„To je situace, ve které jsme byli, a nebude to situace, do které směřujeme. Změnili jsme toho hodně. V AVG historicky existoval hodně hierarchický model, to ale dramaticky měníme. Chceme tenkou organizaci ve stylu firem v Silicon Valley. Chceme se více podobat startupovému prostředí a být více inovativní. Chceme se změnit, ale ještě nějaký čas to zabere. Možná rok nebo dva,“ vzkazuje Kovacs.

AVG se pod Kovacsovým vedením zaměří také na další rozšiřování brněnského vývojového centra. To je pro firmu sice stále důležité, už ale není jediné a stejně tak se budou rozšiřovat pobočky v Tel Avivu a Silicon Valley. Kovacs si každopádně Brno chválí kvůli schopným lidem a kvalitním univerzitám.

A ve hře jsou také další akvizice. „Díváme se na další možné akvizice. Máme přístup k velkému množství kapitálu, produkujeme hodně hotovosti a chceme investovat do akvizic, talentů i interního rozvoje. Jenom organický růst zevnitř společnosti nestačí, takže v akvizicích budeme pokračovat,“ zakončuje Gary Kovacs.

Velký rozhovor s Garym Kovacsem naleznete v aktuálním vydání týdeníku Euro.

Diskuze (47) Další článek: Samsung v Evropě přestane prodávat notebooky

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Rozhovory, Antivirus, AVG, Šéf, Určitá část, Chytré mobilní telefony, Určitá doba, Startupové prostředí, Určitá fáze, Tool, Mobilní telefony do 2000, Důležité partnerství, Business, Chytré vyhledávání, Frank, Nejlepší období, Toolbar, Nový předplatitel, Hierarchie, Nový ředitel, Mobilní telefony brno, Mobilní byznys, Tel Aviv, Antiviry na Heureka.czPanelový Průzkumník ve Windows 11 už je dostupný pro všechny

Panelový Průzkumník ve Windows 11 už je dostupný pro všechny

**Dne 8. listopadu 2022 proběhlo tzv. záplatovací úterý, aktualizace opravují přes 80 slabých míst zabezpečení. **Windows 11 22H2 automaticky získají první balík přídavků v čele s panelovým Průzkumníkem. **Microsoft upozorňuje, že ukončení podpory Windows 10 21H1 klepe na dveře.

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
I Androidy už mají ochranu proti sledování. Jen s ní nepřišel Google, který ví o každém vašem kroku...

I Androidy už mají ochranu proti sledování. Jen s ní nepřišel Google, který ví o každém vašem kroku...

** S ochranou proti sledování v aplikacích přišel jako první Apple ** Google s integrací stejné funkce do Androidu dlouhodobě váhá ** Musíte si tak pomocí samostatnou aplikací, ale stojí to za to!

Martin Chroust
GoogleSoukromíMobilní aplikace