Šéf českého EMC: HP, IBM ani Dell nemají naše kvality

EMC nejde cestou HP, IBM nebo Dellu a nechce postavit kompletní skládanku IT produktů. Povídali jsme si s šéfem české pobočky o strategii a byznysu firmy.

Na první pohled by se mohlo zdát, že IT společnostem, které se drží svého jednoho kopyta a nestaví rozsáhlé portfolio produktů a služeb, tiká poslední hodinka. Obři jako HP, IBM a Dell už řádku měsíců nakupují všemožné společnosti, které jim umožní vyrábět nejenom servery, ale také sítě, storage systémy, software, bezpečnostní řešení nebo nástroje pro analýzu dat. Zákazníkům pak prodají skoro vše, co k běhu svého IT potřebují. Pěkně v jednom balíčku.

Ve stínu těchto skutečností pak výrobci, kteří dodávají pouze jednu samostatnou část této skládanky, mohou být v určité nevýhodě. V některých diskusích je dokonce možné zaslechnout, že to takové firmy budou mít v budoucnu hodně těžké. Mezi tento údajně ohrožený druh patří také společnost EMC, která se za posledních 5 let z výrobce a prodejce storage systémů vypracovala na firmu pracující s kompletní datovou infrastrukturou.

Není radno podceňovat

„Jsme podceňovaná firma,“ potvrzuje kolující tezi šéf tuzemské pobočky EMC Michal Fišer, „ale nám to tak vyhovuje.“ EMC v současné době nemá choutky připojit se k hlavnímu proudu a raději se hodlá věnovat svému datovému řemeslu. „Nemyslím si, že by kombinace více druhů produktů byla výhodou. Síťové prvky společností, které dělají všechno, mohou těžko dosáhnout takových kvalit, jako například prvky Cisca,“ věří Fišer.. Nemyslí si, že by kombinace více druhů produktů měla být výhodou. „Síťové prvky HP nebo Dellu nedosahují takových kvalit, jako například prvky Cisca,“ popisuje Fišer své tvrzení na příkladu. Podobné to má být dle jeho slov také s úložnými systémy.

„Nedomnívám se, že by EMC oproti Dellu nebo HP nějak technologicky zaostávalo, ba naopak,“ myslí si Fišer. „V oblasti bezpečnosti, virtualizace a deduplikace jsme napřed, a to i díky naší úzké specializaci na tento segment,“ říká.

Klepněte pro větší obrázek
Výkonný šéf EMC Joseph Tucci.

EMC si je nicméně vědomo toho, že si někteří zákazníci chtějí pořídit kompletní řešení a nenakupovat jednotlivé součástky od různých dodavatelů. Firma spoléhá na to, že hodně společností má zavedenou strategii dvou a více dodavatelů (dual vendor), což EMC umožňuje dobře na trhu operovat. Pro ty ostatní případy ale společně se svými partnery připravilo produkt vBlock, který v sobě kombinuje storage produkty EMC, síťové a bezpečnostní technologie Cisca a virtualizační a cloudovou platformu od VMware.

Pro EMC a Cisco je tento pakt oboustranně výhodný a strategický. Stejně jako EMC, tak ani Cisco nedělá všechny součásti IT infrastruktury a bez silného partnera by ve výběrových řízeních nemohlo proti celé nabídce HP či IBM přijít s plnou polní. „Vytvořili jsme balík z toho nejlepšího na trhu,“ věří uzavřenému paktu Michal Fišer. Cisco má dle jeho slov jednoznačně nejlepší síťové zboží, EMC datové portfolio a VMware nejrozšířenější virtualizační platformu.

Dělat jednu věc pořádně

EMC si prozatím pevně stojí za tím, že je lepší se pořádně věnovat pouze jedné věci a že přílišný záběr snižuje koncentraci a kvalitu produktů. To je ostatně důvod, proč Cisco začalo v loňském roce s osekáváním aktivit a začalo se zaměřovat pouze na původní jádro svého byznysu. Něco podobného je možné sledovat i u HP, které sice chce mít silnější záběr, ale po zhruba roční odmlce opět klade největší důraz na hardware. „Byla by chyba začít skupovat všechno možné a opustit naše kvalitní jádro, díky kterému si nás naši zákazníci volí,“ konstatuje Fišer.

Do oblasti zájmu EMC tak spadá více méně všechno, co nějakým způsobem souvisí s uchováváním a zálohováním dat. Firma v současné době umožňuje nejenom ukládat na storage, ale také třeba správu dokumentů (ECM) a jejich kompletní zabezpečení. Avšak právě s daty úzce souvisí také síťové technologie. Bez síťových prvků není možné data přenášet. Zapojení se EMC do síťového byznysu by tak dávalo logiku.

Klepněte pro větší obrázek
Tři velcí kamarádi a výkonní šéfové. Zleva: Paul Maritz (VMware), Joseph Tucci (EMC) a John Chambers (Cisco Systems).

„V současné době nemáme ambice jít do síťového byznysu,“ oponuje Fišer. Vstup na takový trh by byl dle jeho slov značně komplikovaný. „Síťový byznys začíná být hrozně složitý. Proniká na něj například Huawei, který je cenově úplně někde jinde než ostatní výrobci,“ vysvětluje Fišer. Asijská konkurence sice nabízí zhruba pětinu funkcí, co například produkty od Cisca, ale také je znatelně levnější. Zejména evropské a americké firmy, které jsou v současnosti neustále tlačeny ke snižování nákladu, na to hodně slyší.

Huawei navíc pochopil to, že musí zapracovat na technické podpoře, údržbě a kompletním zákaznickém servisu. Současně už se po stránce technologií dostal na úroveň, kdy jsou jeho produkty použitelné, i když samozřejmě ne ve všech případech. Tato kombinace je lákadlo pro šetřivé zákazníky a ostatním síťovým hráčům nedává spát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Magický kvadrant výrobců storage podle Gartneru na konci let 2010 a 2011. EMC zůstává, zbytek se mění.

S tím, jak jde datový byznys ruku v ruce s tím síťovým, EMC ve výsledku přenechává část svých možných výdělků síťovým partnerům, jako jsou Cisco a Brocade. Firmu to ale příliš netrápí, alespoň navenek. „Třeba se může stát, že se spojíme s Ciscem, ale kupovat teď nějakou malou síťovou firmu a postupně technologie vyvíjet, nedává smysl,“ argumentuje šéf tuzemské pobočky EMC. Například takový Dell si ale myslí přesný opak. Nedávno si pořídil firmu Force10 Network a investuje nemalé prostředky do vylepšování jejich technologií. Mimo jiné do virtualizace sítí. Inu, co firma, to jiný názor a přístup k věci.

Nakoupit a nechat tak

Ostatním akvizicím se ale EMC rozhodně nebrání, je to ostatně součást inovační a růstové strategie. „Pokud na trhu existuje nějaká světová špička, raději jí koupíme, než bychom celý produkt vyvíjeli sami,“ popisuje strategii EMC Fišer. Prioritu ale stále hraje interní vývoj, do kterého proudí miliardy dolarů.

EMC přistupuje k akvizicím hodně šetrně a snaží se úplně neměnit procesy, které v koupené firmě probíhají. „Akvizicím dáváme prostor a pomáháme rozvíjet jejich technologie a začlenit je do našich produktů.“

Klepněte pro větší obrázek
Příjmy EMC v posledních letech až na krizový rok rostly.

To je skutečně možné pozorovat v praxi. EMC má společnou vlastnickou strukturu s virtualizačním gigantem VMware. Obě firmy ale operují naprosto nezávisle a nesdílí spolu žádné obchodní informace. Těží ovšem z toho, že na úrovni technologického vývoje je možné software VMware specificky připravit pro datové produkty EMC.

Jednou z úspěšných a dobře začleněných společností je Greenplum. Její technologie by se daly přirovnat k tomu, co umí Autonomy, kterou si minulý rok za nemalé peníze koupilo HP. Umožňuje analýzu a třídění velkých a nestrukturovaných dat v reálném čase, což je právě trend, který je v byznysu hodně žhavý. Firmy díky fenoménu business intelligence stačily generovat ohromné množství dat, se kterým je teď velice těžké operovat. Tzv. big data jsou tak dalším polem působnosti přesně pro firmu typu EMC. O to, že jde o velice aktuální téma, nasvědčuje třeba skutečnost, že se veliká poptávka po big data produktech vyskytuje také v Česku. Firmy potřebují v datech udělat pořádek a nové systémy jim do jisté míry umožní ušetřit peníze.

Odbočka jménem Iomega

Také další části byznysu EMC stojí na akvizicích. Firma díky koupi RSA získala vyspělé bezpečnostní technologie na ochranu samotných dat. I v tomto případě funguje RSA více méně nezávisle na mateřské společnosti a vystupuje pod názvem „RSA, The Security Division of EMC“. „Neřešíme základní věci jako firewall nebo šifrování dat na síti, ale věci nadstavbové,“ popisuje možnosti technologií RSA Ivan Svoboda, který se o jejich prodej v České republice stará. Bezpečnostní základ tak EMC a RSA opět nechávají na jiných dodavatelích (zejména na Ciscu) a sami se starají o správu identit, pravidla, politiky a ochranu putujících dat. „Našim úkolem je ochránit data ať už jsou kdekoliv, na jakékoliv platformě,“ doplňuje Svoboda. RSA je zároveň produkt, který si mohou koupit také další firmy, i konkurenti.

 

Jedna z akvizic do portfolia EMC na první pohled příliš nezapadá. Díky produktům Iomega se firma dostala na spotřebitelský trh. Tedy na trh, který je od „hardcore IT“ naprosto odlišný a nabízí mnohem nižší marže. Tou pravou motivací, proč do takového obchodu jít, bylo zacílení na menší firmy. „Když si vezmete i naše značně zlevněné storage systémy, pořád jsou pro menší firmy hodně drahé,“ vysvětluje Fišer. Do kanceláře o pár počítačích není nutné pořizovat drahou storage, ale postačí obyčejný NAS s pevnými disky. Případně přejít na veřejný cloud. A v cloudových storage systémech už se opět angažuje EMC.

Podle finanční bilance se zdá, že se EMC sázka na úzkou specializaci vyplácí. Firma za loňský rok vykázala meziroční nárůst příjmů o 18 procent na 20 miliard dolarů a zisk povyrostl o 30 procent na 2,5 miliardy. V Česku společnost v sídle na pražském Chodově zaměstnává 36 lidí a většinu prodejů a instalací zde realizuje přes partnery.

Diskuze (10) Další článek: Dell je v ráži. Za 1,25 miliardy dolarů kupuje SonicWall

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,