Šéf českého Microsoftu: Pokusíme se postavit na hlavu

Byznys Microsoftu se mění vlivem cloudu, tabletů a mobilních zařízení. O tom, jak se Redmondu v těchto oblastech bude dařit, jsme si povídali s šéfem tuzemské pobočky.

Hrozby? Víme o nich

V Redmondu jsou si těchto hrozeb a výzev sami dobře vědomi. „Hrozby, o kterých mluvíte, vnímáme velice bedlivě, ale kromě toho, že permanentně dáváme na trh nové produkty, máme také bohatou historii v tom, jak jsme se do určitých segmentů trhu dostávali,“ potvrdil v rozhovoru Cabálek.

Prvním úkolem bude odvrátit zvrat v počítačovém byznysu a svést se na vlně mobilních hraček. V současné době je situace pro Microsoft prozatím velice dobrá. Celosvětově už prodal přes 500 milionů licencí Windows 7 (400 milionů jich je aktivních), kdežto například Apple prodal „pouze“ 40 milionů iPadů a třeba těch s Androidem se prodalo 13 milionů. Vývoj a hrozba cloudových aplikací ale jasně naznačují, že už v roce 2015 by situace mohla být mnohem dramatičtější.

Tablety podle všeho čeká světlá budoucnost, což ostatně posvětil i Cabálek: „Dynamika růstu trhu s tablety je jiná a vyšší než u klasických počítačů.“ I když počítače s Windows stále trhu dominují, vývoj na trhu může vše změnit. „Kdybychom si udělali nějakou predikci, tak kolem roku 2015 mohou mít tablety kolem 25 procent na trhu,“ míní šéf zdejšího Microsoftu. Jedním dechem ale dodává, že i přesto, že růst trhu s tablety bude rychlý, poroste i byznys s klasickými počítači. Jinými slovy to, že se budou tablety prodávat více a více neznamená, že by to mělo ohrozit prodej klasických strojů. To může být pravda i nemusí, například netbooky právě nástupem tabletů trpí.

Cabálek (a nejspíše i celý Microsoft) si ale stojí za tím, že se mobilní platformy jako tablet nebo chytrý telefon v budoucnosti nestanou hlavním zařízením pro uživatele. „Tablety tady budou jako doplněk ke klasickým počítačům.“ Myslí si, že se určitě budou nějací uživatelé, kteří klasický počítač nahradí úplně, třeba v domácnosti, ale že jich rozhodně nebude moc. Na sebejisté prognózy jsem v rozhovoru pochopitelně reagoval tím, že se právě v nich Microsoft v mnoha posledních letech šeredně mýlil. Příkladem budiž první reakce Stevea Ballmera na vydání iPhonu.

Jsou věci, kdy se i šéfové firmy jako Microsoft spletou,“ reagoval na mé výtky šéf firmy v Česku. „Kdybychom věděli, co se stane za dva, tři, pět let, tak bychom tu spolu neseděli, ale seděli bychom na Wall Street,“ dodal obratem. Celou situaci ale nijak nebagatelizoval. „Shodneme se na tom, že tablety jsou úspěšný produkt, jinak bychom Windows 8 nepsali tak, jak je píšeme.

Co se kuje

Microsoft skutečně Windows 8 programuje tak, aby byly použitelné také na tabletech a jiných mobilních zařízeních (rozhraní Metro, možnost provozu na procesorech ARM atp.). Jsme ale opět u toho, že Softies pouze dohání už rozjetý vlak. Jak tedy docílí toho, aby lidé stále o jejich produkt měli zájem? „Jako doposud – inovacemi,“ vyřkl jistě Cabálek. Věří tomu, že se v Microsoftu pracuje správně a že firma dokáže neustále inovovat a dodávat nejlepší produkty na trhu, i když se zpožděním.

Firma Microsoft je postavená na tom, že neustále inovuje.“ Microsoft je tradičně velice sebejistý a je to znát také na slovech zdejšího kapitána. „Nemyslím si, že konkurenční platformy budou schopny inovovat stejným tempem, jako Microsoft,“ dovysvětlil. Je fakt, že když už se do něčeho v Microsoftu zakousnou, mohou díky svým kapacitám a finančním prostředkům udělat mnohé a také tak často činí. Cabálkovo tvrzení je ale i přesto velice odvážné.

Klepněte pro větší obrázek
Cabálek tvrdí, ře je Microsoft postavený na inovacích. Těžko říci, zda má pravdu. Skutečně inovativních produktů firma za poslední dobu do praxe přetavila velmi málo. Například Kinect a stoleček Surface.

Ruku v ruce s byznysem kolem tabletů a osobních počítačů jde také byznys s operačními systémy pro chytré telefony. Zde je opět možné velice dobře sledovat příklad toho, jak Microsoft sice nebyl první, kdo přišel se změnou kurzu (tím byl Apple a jeho iPhone a s ním provázaný ekosystém služeb), ale investicemi a vývojem se snaží do hry dostat zpět. Původní verze Windows Phone 7 se sice v mnohém povedla a ukázala, že Microsoft je stále schopný dělat dobrý mobilní systém, prodejní výsledky ale nikoho nenadchly. S nedávným příchodem verze 7.5 se ale mnohé změnilo a dost možná ještě změní.

Do roku 2015 bychom chtěli být mezi třemi největšími mobilními platformami z hlediska podílu na trhu, přičemž Gartner odhaduje, že budeme dokonce na druhém místě,“ řekl Cabálek a naznačil, „že si s těmi Gartnery nezačal.“ (Ve skutečnosti jsem to totiž byl já.) Řeč logicky padla na Nokii, která se letos na podzim stala prémiovým partnerem Microsoftu a v současné době na trh uvádí první modely telefonů Lumia. Roman Cabálek už jeden model také vlastní a hned mi ho nabídl k vyzkoušení. Nutno uznat, že se jedná o velice povedený kousek. Jak už dříve řekl Steve Ballmer, když lidé novou verzi mobilních Windows dostanou do ruky, jsou nadšení a na Microsoftu a jeho partnerech teď je, aby systém k lidem dostali.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,