Šéf českého Microsoftu: Pokusíme se postavit na hlavu

Byznys Microsoftu se mění vlivem cloudu, tabletů a mobilních zařízení. O tom, jak se Redmondu v těchto oblastech bude dařit, jsme si povídali s šéfem tuzemské pobočky.
Kapitoly článku

Tradiční byznys Microsoftu se mění. A ne zrovna málo. Redmond až doposud seděl na zlaté žíle, kterou nebylo jednoduché přetnout – na licencích a dominantní platformě Windows a Office. Předefinovat jádro podnikání největší softwarové firmy světa donutil Ballmerovu korporaci až cloud a narůstající mobilní platformy. Sešel jsem se proto s Romanem Cabálkem, šéfem tuzemské pobočky Microsoftu, abych si s ním o těch změnách popovídal.

Dříve to pro Microsoft bylo poměrně jednoduché. V začátcích počítačového podnikání si díky obchodnímu nadání Bill Gatese vydobyl dominantní postavení na trhu s operačními systémy a kancelářskými balíky, na což navázaly i přidružené serverové produkty. Z platformy Microsoftu se stal standard, který jste jednoduše potřebovali.

V posledních měsících se ale začalo všechno měnit. Může za to kombinace cloud computingu a nových mobilních platforem. Cloudy nyní umožňují běh aplikací nezávisle na operačním systému. Firmě stačí do cloudu nasadit všechny potřebné aplikace a pak je v různé formě distribuovat do různých zařízení (třeba přes HTML5 do prohlížeče v iPadu). Stejně tak se stále více začínají používat tablety a chytré telefony, kterým se obsah přizpůsobován na míru. Windows už najednou nejsou nutně potřeba, stejně jako všechny serverové produkty Microsoftu.

Jako chameleon

Tuto vlnu nových standardů a možností spojuje jedno – v drtivé většině případů jejich „vynálezcem“ ani hybatelem nebyl Microsoft. S těmito technologiemi, které byznys Redmondu ohrožují, vždy přišel někdo jiný a trh postupně ukazuje, jak je s nimi možné nakládat. Souhlasí s tím i Cabálek. „Neoznačil bych nás za ty, co udělají první krok,“ řekl v rozhovoru pro Živě.cz. Zároveň ale dodal: „Ale v okamžiku, kdy se něčemu začneme seriózně věnovat, máme tu trpělivost a schopnost trh dohnat.

 Klepněte pro větší obrázek
V kancelářích v pražské Brumlovce se chystá výraznější vstup Microsoftu na tuzemský internetový trh. Zdejší šéf Roman Cabálek se prý pokusí postavit na hlavu.

To je skutečně pravda. V Microsoftu umí trendy alespoň sledovat, a jakmile si spočítají, že v určitém novém segmentu musí být, prostě vezmou balík peněz (kterých má firma nemalé množství) a začnou vytvářet produkty, které je na daný trh dostanou. Příkladů je několik – Windows Azure jako cloudová platforma, Windows Phone 7 jako odpověď na nové mobilní operační systémy, Windows 8 s dotykovým rozhraním Metro jako varianta pro tablety, Bing a služby Windows Live snažící se dohnat rozjetý internet a mnohé další.

I když se Microsoft snaží neustále inovovat a tvořit nové trhy sám, v posledních letech se mu to úplně nedaří. „Ne vždy jsme se pohybovali nejrychleji v některých segmentech trhu. Ale v okamžiku, kdy jsme pochopili, že je danou oblast potřeba brát vážně, dokázali jsme se do ní rychle dostat a hrát v ní dostatečně důležitou roli,“ popsal situaci šéf tuzemské pobočky softwarového obra. „Jako akcionář Microsoftu bych byl samozřejmě raději, kdybychom už teď na trhu měli produkty, které se na trh teprve blíží,“ konstatoval.

Na druhou stranu je potřeba uznat, že se Microsoftu ono dohánění konkurence v některých oblastech velice daří. Firma si třeba natloukla nos s první verzí Xboxu, dokázala ale přijít s novou verzí Xbox 360, která nyní hraje prim mezi herními konzolemi. Cloudová platforma Windows Azure rovněž nepřišla mezi prvními, stejně jako virtualizační Hyper-V, a oba produkty mají v současnosti velice dobrý tržní podíl. Přesným opakem ale byly multimediální přehrávače Zune, pokus o dohonění iPodů, které byly odpískány, stejně jako telefony Kin.

Teď před Microsoftem ale stojí další velice těžké úkoly – prorazit s Windows Phone 7, pojistit si pozici na trhu s počítači díky povedenému vstupu mezi tablety, zastavit klesající podíl Internet Exploreru a rozproudit internetové služby.

Témata článku: Microsoft, Byznys, Windows, Xbox Live, První reakce, Mobilní trh, Hračky, Pokus, Windows Tablet, Klasické telefony, Mobilní Windows, Mobilní telefony s windows 10, Rozjetý vlak, Bingo, Chameleon, Lumia 1020, Lumia 920, První úkol, Mobilní telefony klasické, Konkurence, Povedený kousek, Surface Phone, Zune, Hlavní zařízení, Lumia 950, Netbook recenze na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39