Šéf českého VMware: Post-PC éra je tu

Nejenom Apple, ale také VMware věří v post-PC éru. Má na to připraveny produkty a jasnou strategii. O tomto žhavém tématu jsme hovořili s šéfem tuzemské pobočky.

Takzvaná post-PC éra není pouze rétorikou zástupců Applu, ale zcela vážně o tomto trendu začínají mluvit také další společnosti. Jednou z nich je virtualizační a cloudová jednička VMware, která na oproštění se od klasického modelu fungování počítačů a koncových zařízení může hodně vydělat. Už delší dobu si pro post počítačové období vytváří podhoubí.

Post-PC éru lze definovat například tak, že uživatelé začínají opouštět klasické osobní počítače s Windows a nahrazují je jinými platformami – webovými prohlížeči, Macy, iPady, chytrými telefony a dalšími zařízeními, které toho s Windows nemusí mít nic společného. Jinými slovy doba umožňuje oprostit se od jedné platformy a stejné aktivity vykonávat i jinde.

To, že je možný nástup nové éry, je z veliké části možné díky cloudu. Myslí si to i Michal Stachník, který šéfuje české pobočce VMware. „Cloud computing a post-PC éra spolu úzce souvisí. Cloud funguje jako backend a oním post-PC se myslí uživatelská zkušenost a uživatelské rozhraní,“ říká. Cloud má být motorem, který aplikace a obsah pohání a koncová zařízení mají za úkol toto všechno zobrazovat.

Technologie už je připravena

A právě na tomto VMware staví. K tomu, abyste například mohli vzdáleně doručovat virtualizované aplikace nebo celé operační systémy, je potřeba datové centrum. Bez něho to není možné. „Pokud chcete přistupovat k aplikacím a dalším věcem, potřebujete pod tím funkční zařízení,“ vysvětluje ve své kanceláři v centru Prahy Stachník. Datové centrum musí mít takovou infrastrukturu, která podobné úkoly zvládne. Fyzické servery se musí spojit v jeden nebo více cloudů a nabízet služby. VMware se proto snaží nabízet kompletní „stack“ – virtualizované a cloudové servery a služby, které vám doručí obsah a aplikace ve znamení post-PC éry.

Klepněte pro větší obrázek
Cloud je backend a koncová zařízení frontend. Šéf české pobočky VMware Michal Stachník na konferenci VMworld 2011 v Kodani.

Virtualizovaným desktopům a aplikacím stále v cestě stálo několik zejména technologických problémů. Ty už ale podle Stachníka vymizely. „Neustále vylepšujeme náš protokol PCoIP, pomocí kterého aplikace doručujeme, a v současné době už je tento proces naprosto plynulý a bezproblémový,“ míní šéf tuzemské pobočky VMware.

Přesto doručování aplikací na dálku nebývá zase tak běžnou praxí. Tentokrát už ale brzdou nejsou technologie. „Troufám si říct, že technologie je dnes dostatečně vyvinutá a připravená pro nasazení. Otázkou ale je, zda se zákazníkům vyplatí,“ konstatuje Stachník.

„Velkou brzdou rozšíření virtualizovaných desktopů a aplikací, a vlastně celého odvětví, je licencování Microsoftu,“ rozvádí Stachník myšlenku. Potvrzuje pouze skutečnost, na kterou si stěžují mnozí konkurenti a zákazníci. Pokud chcete například provozovat virtualizovaný desktop, musíte si koupit nejenom cloudovou technologii (třeba od VMware), ale také licenci na Windows a k tomu tzv. Virtual Access poplatek. Licence Windows totiž neumožňuje streamovat systém z cloudu, ale je svázán s daným hardwarem – počítačem. To neúměrně navyšuje cenu. „Zákazníci nám říkají, že by rádi tuto technologii nasadili, ale finančně jim to nevychází,“ říká zdejší zástupce VMware.

Když licencování brání rozvoji

To ostatně potvrzuje šéf informatiky v jedné tuzemské firmě, která po celé zemi provozuje několik tisíc koncových zařízení pro své zaměstnance. Jeho firma prošla procesem přechodu na virtuální desktopy a výhody si velice pochvaluje (například centrální správu a dostupnost uživatelského prostředí odkudkoliv a z čehokoliv). Lamentuje ale na cenu. „K virtualizaci desktopů jsme použili technologie od Citrixu, ale nakonec jsme víc zaplatili Microsoftu, než Citrixu,“ řekl Živě.cz. „Microsoft má paradoxně veliký zájem na tom, aby se virtuální desktopy používaly,“ doplnil.

Klepněte pro větší obrázek
Váš vlastní App Store ve webovém prohlížeči a na každém zařízení. VMware plánuje AppBlast uvolnit k testování ještě letos a technologie z tohoto projektu bude využívat skrze své portfolio produktů.

„To je ukázka toho, že technologie nemusí být tou největší brzdou,“ komentuje situaci Stachník. „Tou jsou často spíše různé politické, licenční a obchodní tlaky.“ VMware se tuto situaci snaží řešit tím, že zákazníkům nabízí licencování tak, aby finančně alespoň částečně kompenzovalo poplatky Microsoftu. Například nabízením licencí na skutečně aktivní uživatele, ne na vazbu na hardware. Michal Stachník nicméně očekává to, že se v tomto ohledu trh brzy změní. „Můj odhad je, že si trh ve finále vynutí nějakou změnu. Buď licenční, nebo nastane rapidnější odklon k novému druhu aplikací.“

Tím novým druhem aplikací jsou myšleny ty, které jsou od začátku psány tak, aby nepodléhaly pouze Windows, ale zároveň je bylo možné provozovat všude v duchu post-PC. „Pokud dnes budete psát aplikaci, uděláte jí tak, že bude fungovat na všech možných systémech,“ říká Stachník. Je to skutečně tak. Pokud dnes nějaký startup vyvíjí aplikaci, nevytváří jí pouze pro platformu Microsoftu, ale zahrne jich co nejvíce. Firmy vyvíjející podnikový software už nevytvoří CRM pouze pro Windows, ale vznikne Salesforce.com běžící ve webovém prohlížeči.

Problém ale nastává v případě, kdy potřebujete provozovat aplikace stávající, ať už k tomu máte jakýkoliv důvod. „Kouzlo VMware je v tom, že umíme spojit starý i nový svět,“ pochvaluje si Stachník. Můžete si tak vytvořit vlastní firemní obchod s aplikacemi podobný App Store a kombinovat v něm všechny možné aplikace. Uživatel si vybere, jaké programy a služby chce používat, a ony mu budou z cloudu doručeny. Technologie AppBlast jde dokonce tak daleko, že klasickou Windows aplikaci rozběhne v cloudu a její uživatelské rozhraní (frontend) doručí do webového prohlížeče. Ale opět – technologicky už je to možné, ve hře jsou ovšem stále problémy s licencemi. Ambici tyto problémy vyřešit si dává nadějný startup Numecent.

Většinu fyzických strojů do virtuálního prostředí

Princip, jak se běžným uživatelům zjednodušuje přístup k informačním technologiím, VMware zkouší přenést také na stranu datových center a administrátorů. Firma chce postupně převést co nejvíce fyzických vrstev do vrstvy virtuální. „Trend bude pokračovat v tom převést fyzický svět do softwarového prostředí,“ věří Stachník. Příkladem mohou být síťové prvky. „Síťová infrastruktura je dnes daleko víc řízená událostmi za běhu, než jako tomu bylo dřív, když byla fyzicky neměnná,“ říká zdejší šéf největší virtualizační firmy světa.

Klepněte pro větší obrázek
VMware je jasná virtualizační jednička. Podle prohlášení IDC je ale rok 2012 poslením rokem, kdy bude takto kralovat. Věří si především Microsoft s chystaným Hyper-V 2.

To v praxi znamená, že samotné síťové procesy už nejsou v takové míře řízeny různými switchy a dalšími „krabičkami“, ale jejich úlohu přebírá virtualizace, stejně jako se tak stalo se servery. Sítě běží někde v cloudu a vytváří se „jedním klepnutím myši.“

Ambice je převést celé datové centrum do virtuálního prostředí. Jeden příklad za všechny: Pomocí nástroje VMware vCloud Director vytvoříte databázový server. Vyberete si šablonu z přednastaveného katalogu a server během okamžiku běží. Nemusíte se starat o to, zda fungují VPN spojení, zda je nastavena síť, na jakých portech služba běží nebo jaké jsou datové rozsahy. Vše se postupně vytvoří samo díky virtuálnímu prostředí. Šablona sama řekne celému datovému centru, co ke svému chodu potřebuje.

Podobný proces je možné aplikovat také na uživatele, což je dobré opět popsat na příkladu. Do firmy přijde nový zaměstnanec, kterému je nutné zařídit všechny požadavky spojené s IT – počítač, účty, práva, instalace aplikací, e-mailová schránka a další. S technologiemi VMware by toto všechno mělo jít zásadně zjednodušit. Stačí, pokud vytvoříte nového uživatele a už nebude nutné se o nic dalšího starat. Uživateli se vytvoří účet, přístupová hesla, začlení se do Active Directory, vytvoří se mu virtuální desktop a dostane přístup ke katalogu aplikací.

Pánem cloudu, pánem všeho

Viděno touto optikou už začíná být mnohem jasnější, proč VMware postupně nakupuje společnosti, které na první pohled nemají nic společného s virtualizací a cloudy. V posledních měsících a letech firma koupila konkurenci Exchange serveru od Microsoftu Zimbra, firemní sociální síť SocialCast, nástroj pro vytváření prezentací SlideRocket a pracuje také na firemní obdobě Dropboxu s názvem Project Octopus. Pokud firma bude mít vlastní nástroje a aplikace, bude je moci nabídnout v rámci jednoho IT balíčku. Budete moci mít jeden cloud od VMware a nic dalšího nebude třeba řešit.

Klepněte pro větší obrázek
VMware každoročně výrazně roste a post-PC éra by mohl tento trend udržet.

Kritici už samozřejmě varují před tím, že se z VMware stane další Microsoft, který dělá všechno a začne být podobně „nebezpečný“. Firma samotná to tak ale nevidí. „Zákazníci mají pořád možnost volby. Pokud nechtějí na e-maily naší Zimbru, mohou využít Exchange nebo cokoliv jiného,“ upřesňuje Stachník.

Nejenom post-PC éra mění současný svět IT. Jsou to také služby pro koncové uživatele, které se nakonec přetaví až do produktu pro firmy. Typickým příkladem mohou být sociální sítě. Uživatelé si zvykají komunikovat na Facebooku a mají tendence vyřizovat pracovní záležitosti právě na něm. To však odvádí citlivá data ven ze společností. Podobné je to například se sdílením dat. Mnoho lidí místo firemních nástrojů raději používá soukromý Dropbox.

Právě to je důvod, proč VMware provozuje vlastní firemní sociální síť SocialCast a připravuje zmiňovaný Project Octopus. Firmy díky těmto nástrojům budou moci svým zaměstnancům nabídnout nástroje, které jsou zvyklí používat, ale zároveň ponechají data uvnitř firmy. „Tyto změny jsou způsobeny tlakem ze spodu, od uživatelů,“ míní Stachník. A jak se zdá, VMware chce být u celého přerodu a rychlých změn. Byl to ostatně on, kdo před pár lety nastartoval virtualizaci a jednu takovou proměnu začal. 

Diskuze (25) Další článek: Dell kupuje Wyse Technology. Bude virtualizovat desktopy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,