Šéf Ericssonu: Mobilní sítě ovládnou aplikace

Evropské firmy jako Ericsson, Nokia či Alcatel-Lucent dodávající technologie pro mobilní sítě to nemají lehké. Huawei a LTE jsou na vzestupu. Ericsson ale má plán.
Šéf Ericssonu: Mobilní sítě ovládnou aplikace

Příběhy společností Nokia a Ericsson jsou si v některých ohledech hodně podobné. Obě pochází ze Skandinávie a obě se svého času hřály na absolutním vrcholu trhu s mobilními telefony. Ani jedné z nich to však nevydrželo, a zatímco Nokie prodala divizi telefonů Microsoftu, Ericsson tuto oblast zcela přenechal partnerskému Sony. Nyní se ve Finsku a Švédsku snaží ovládnout trh s mobilními sítěmi. Lehké to ale nemají.

Ericsson je na tomto trhu stále s přehledem celosvětovou jedničkou. Podíly samozřejmě závisí na statistikách, ta okolo tržeb každopádně ukazuje, že Ericssonu patří 43procentní podíl, zatím druhý Huawei má 22 procent, třetí Nokia 18 a zbytek si po deseti, respektive sedmi procentech rozebírají Alcatel-Lucent a ZTE.

Síla švédského podniku ale postupem času mírně padá. Společnosti například v posledním kvartálu meziročně spadly tržby o devět procent na 7,21 miliardy dolarů, jde o nejslabší kvartální výsledek za poslední tři roky. Obecně lze říci, že Ericsson z pohledu čísel v posledních třech letech stojí na místě.

„Souhlasím, že náš byznys v posledních třech letech zpomalil,“ říká v rozhovoru pro Connect.cz technologický šéf Ericssonu pro střední Evropu Ali Shah. „Musíme být trpěliví.“

Sítě jsou komodita. Musí se na to jinudy

Trpělivost je evidentně na místě, byznys s budováním nových mobilních datových sítí by měl být na obřím vzestupu, konečně totiž nastupují LTE/4G varianty a mluví už se také o prvních aktivitách v 5G. Poptávka uživatelů po rychlých a kvalitních datech je větší a větší a rostou také objemy přenášených informací.

Klepněte pro větší obrázek
S Čínou dýchající na záda. Foto: Profimedia.cz

Sítě tedy potřeba jsou, jejich problémem je ovšem to, že se jednotlivé součásti nutné pro stavbu staly komoditou, podobně jako třeba běžné servery. A tato situace výrazně nahrává levným a dostatečně kvalitním produktům z Číny. Huawei a ZTE jsou na vzestupu, zatímco kvalitnější a dražší firmy z Evropy, Ericsson nevyjímaje, to mají mnohem těžší.

Ericsson komoditní hardwarovou část sítí opouštět nechce a rozhodně tento boj nevzdává. Firma v minulém roce investovala do výzkumu a vývoje pět miliard dolarů, více než Nokia nebo Alcatel-Lucent, a letos plánuje ještě více. Velká část z této sumy má jít na podporu router technologií. I tak se ale zájem Ericssonu obrací zejména ke službám a softwaru.

„Všechno je dnes o aplikacích,“ vysvětluje Ali Shah. Tato věta může znít jako laciný výkřik, ale je hodně pravdivá – právě mobilní aplikace stojí za oním obřím nárůstem přenášených dat a právě ony přidělávají operátorům starosti s hladkým chodem jejich sítí. Hardware v odbavování jejich požadavků slouží jako základ, velká část magie se ale děje právě díky softwaru a vystavěným službám.

Ericsson se této situace přizpůsobuje a stále více se staví do role integrátora, který operátorům dokáže vystavět aplikační zázemí na míru. Pomáhá jim tedy například s vývojem takzvaných OTT služeb, vyvíjí software pro správu sítí a zákazníků, zapojuje se do stavby datových center a cloudů, jež operátoři nutně potřebují a tak dále.

Spolupráce s Facebookem či Googlem

„Pro operátory budou datová centra strategická,“ věří Ali Shah. Ericsson mimo jiné i proto investoval 30 milionů dolarů do společné spolupráce s firmou Mirantis. Vzniknout má softwarový balíček, pomocí kterého by operátoři rychle mohli vybudovat svůj specifický cloud. Technologicky bude postaven na otevřeném a stále rychleji expandujícím OpenStacku.

Klepněte pro větší obrázek
Sídlo Ericssonu ve Švédsku. Foto: Ericsson

Na aktivitách i českých operátorů je vidět, že mají o nabízení služeb přesahující jejich tradiční sítě skutečně veliký zájem. Snaží se například nabízet virtuální počítače, výpočetní výkon, cloudové aplikace, virtuální sítě, monitoring na základě velkých dat a tak dále. Snahy Ericssonu hrát v této oblasti důležitou roli tak do všeho logicky zapadají.

Švédové mimo to expandují také ve vlastních službách. Ericsson před několika měsíci koupil od Microsoftu projekt Mediaroom, jenž doplní jeho middleware pro IPTV. Společnost podobně, jako zdejší České Radiokomunikace, staví vlastní CDN síť pro doručování audiovizuálního obsahu, tedy například streamování videa v reálném čase. Tyto aktivity doplní tři nová datová centra o rozloze 120 tisíc čtverečních metrů.

Zajímavé příležitosti se pro výrobce technologií pro mobilní sítě objevují také u internetových firem, které budují vlastní mobilní aplikace a služby. Konkrétně Ericsson spolupracuje například s Googlem a Facebookem a pomáhá jim v tom, aby jejich aplikace byly efektivní a nečerpaly uživatelům mnoho dat.

Sázka na služby a software se ve Švédsku začíná vyplácet. Díky tomuto druhu podnikání už Ericssonu za poslední rok vzrostla průměrná marže z 32 na 36,5 procenta a i přes klesající tržby příjemně roste zisk.

Jen ty sítě sdílejte

Navíc je zde stále potenciál toho vydělat na stavbě samotných sítí. LTE ještě zdaleka neřeklo poslední slovo, zejména v Evropě. Je sice pravda, že mnoho operátorů si pro sítě nové generace vybralo, podobně jako v případě 3G, zejména Huawei, technologie od evropských společností ale stále nasazovány jsou. V Česku T-Mobile a O2 počítají u 4G jak s Huawei, tak s prvky od Nokie.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl výrobců technologií pro mobilní sítě dle tržeb.

Ericsson zřejmě bude mít přítomnost v Česku díky Vodafonu, který se společností uzavřel dlouhodobý kontrakt po celém světě. Na LTE od Ericssonu běží třeba sítě na Tchaj-wanu, v Bahrajnu, několika amerických státech, Japonsku a dalších asijských zemích. Technologie využívá i Slovak Telekom.

Prostor v LTE je pro výrobce zajímavý i přesto, že se mnoho operátorů chystá sítě sdílet, včetně T-Mobilu a O2 u nás. Ericsson naopak sám aktivně operátory do této činnosti tlačí. Může zde totiž opět uplatnit své služby a software. „V tomto ohledu se musí docílit toho, aby tržby z datových služeb rostly rychleji, než jak rychle padají tržby z tradičního volání a SMS,“ doplňuje Ali Shah. I díky této souhře s operátory se Shah nestaví přímo na odpor proti snahám omezit síťovou neutralitu a argumentuje třeba tím, že „mobilní síť není fixní broadband“.

Pro Ericsson a jeho konkurenty je každopádně zajímavý pohled do budoucna. Konkrétně Švédové se hodně snaží zapojit do výzkumu a vývoje prozatím jasně nedefinovaného standardu 5G. „5G je vize nastupující někdy od roku 2020,“ nastiňuje Shah. Firma se mimo jiné zapojila do aktivit sponzorovaných Evropskou unií a na vlastním projektu spolupracuje s japonským operátorem NTT DoCoMo. S ním právě od roku 2020 chce začít uvádět do provozu mobilní síť o rychlosti až 10 gigabitů za sekundu.

S Facebookem k miliardám uživatelů

Zajímavou roli může sehrát také iniciativa internet.org, jíž je Ericsson součástí. Společně s Facebookem a dalšími firmami chce dostat internet do zemí, kde jde pořád ještě o exotiku. Jde o trh s miliardami lidí a potenciálem velkých výdělků. Když Facebook dovede třeba do Afriky internet a jako výchozí služby pak protlačí ty své, může se stát synonymem pro web. A pokud Ericsson bude stavět sítě s ním – asi je jasné, kam tato myšlenka míří.

 

Ericsson pomáhá firmám jako Google či Facebook odladit jejich aplikace tak, aby nebyly datově příliš náročné.

 

I přes toto všechno ale i nadále zůstává pravdou, že tlak Huawei a ZTE je obrovský a že mobilní sítě jsou komodita, od které by se nejraději oprostili i samotní operátoři. Konkurence je značná a lze počítat s tím, že teď, když Nokia už kromě map prakticky nemá jiný byznys, než mobilní sítě, bude chtít hrát agresivní hru a tím byznys svého souseda ještě více okopávat.

Francouzský Alcatel-Lucent už problémy trhu pociťuje. Nedávno musel začít propouštět zhruba 10 tisíc lidí, tedy kolem 14 procent celkové pracovní síly. I Alcatel mimochodem před nějakou dobou nehrál vůbec slabou roli ve výrobě mobilů.

Lidé z Wall Street a akcionáři jsou nicméně prozatím poměrně pozitivní. Akcie Ericssonu za poslední rok vyrostly o téměř sedm procent a hodnota firmy se stále drží nad 41 miliardami dolarů. I když poslední tři měsíce zaznamenaly pokles hodnoty cenných papírů o čtyři procenta. A od roku 2001 spadl počet zaměstnanců Ericssonu ve Švédsku z 31 tisíc na dnešních 18 tisíc.

Diskuze (1) Další článek: Google dá miliardu na satelity s internetem

Témata článku: Cloud, Byznys, Mobility, Síť, Otta, Technologický šéf, Slovak telekom, Poslední věta, Miliarda lidí, Mobilní telefony sony ericsson, Mobilní Facebook, Middleware, Mobilní telefony od vodafonu, Poslední slovo, APL, Šéf, Český operátor, Kvalitní produkt, Zajímavý pohled, M/s, Velká role, Magie, O2 mobilní telefony, NTT Docomo, Nokia a Ericsson, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35