Šéf Intelu: „Budu bojovat, abychom získali Apple zpět. Musíme prostě udělat lepší čipy, než dělají oni“

Apple před rokem oznámil přechod svých počítačů od platformy Intel na vlastní čipy a plán svědomitě naplňuje. V pořadu Axios od HBO se ke slovu dostal i současný šéf Intelu Pat Gelsinger a reagoval na tuto závažnou změnu.

Redaktor se zeptal, jestli Intel vzdal možnosti dodávat čipy Applu. Podle Gelsingera Intel „klopýtnul“ a i když se Applu podařilo vytvořit velmi dobré čipy, bude tvrdě bojovat o to, aby se čipy Intel opět dostaly do ekosystému Applu.

„Chceme vyvinout lepší čipy, než zvládne sám Apple. Díky tomu získáme část byznysu nejen Applu, ale zaujmeme i další firmy. Budeme se snažit, aby naše produkty byly lepší, aby ekosystém byl otevřenější a různorodější. Tím zároveň vytvoříme větší zájem vývojářů i zákazníků, kteří budou chtít kupovat produkty postavené na produktech Intelu.“ řekl Gelsinger.

Tady se sami můžete podívat na úryvek rozhovoru:

Apple staví vlastní procesory s instrukční sadou Arm a už první generace ukázala, že se výkonem vyrovná i tomu nejlepšímu od Intelu a AMD nejen z pohledu výkonu, ale i spotřeby. Vzhledem k tomu, že vývoj zcela nových architektur není otázkou měsíců, nelze příliš čekat, že k nějaké změně dojde dříve než za několik let.

Intel stejně jako třeba Nvidia nemůže konkurovat speciálnímu návrhu, který je vytvořený přímo pro určité úlohy, software a nasazení, navíc za vyšší ceny, než když si to velká technologická firma zajistí zcela sama. Příkladem je nejen Tesla a její akcelerátor pro autonomní řízení, ale třeba TPU od Googlu a řada dalších.

Navíc se ukazuje, že existuje budoucnost po Armu, kterému se musí platit licence za každý vyrobený čip. Nejčastně se mluví o zcela otevřené instrukční sadě RISC-V, která se extrémně rychle rozvíjí i do oblasti velmi výkonných čipů a vlastní týmy inženýrů pro tyto čipy už má v současnosti i Apple. Ostatně stejným směrem se dívá i Intel.

Diskuze (53) Další článek: Podvodníci se vydávají za Českou poštu. Chtějí zaplatit clo, přitom kradou čísla platebních karet

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,