Šéf Seznamu formuje sdružení Mozky českého internetu

Mozky českého internetu jsou novou skupinou, která chce pozitivně ovlivňovat internetovou ekonomiku, ICT průmysl a celou digitální agendu v České republice.
Šéf Seznamu formuje sdružení Mozky českého internetu

Zájem běžné i odborné veřejnosti o to, jak stát pracuje s digitální agendou, internetem, ICT a e-governmentem se v poslední době začíná zvětšovat. Ozývá se například poměrně vlivný Svaz průmyslu a dopravy, vláda vlivem požadavků několika organizací zařadila ICT do programových priorit, Google, Facebook a další zformovaly Platformu pro internetovou ekonomiku a s vlastními aktivitami přišlo i Sdružení pro internetovou reklamu. Nyní se přidává nový subjekt zformovaný šéfem Seznamu.

Projekt bude vystupovat jako nezávislé sdružení pod poměrně odvážným názvem „Mozky českého internetu“. „Nemá to být nic namyšleného, nadřazeného, příliš sebevědomého a podobně, účelem bylo zaujmout a zároveň se vyhnout dalším generickým a nic neříkajícím názvům,“ komentuje jméno výkonný ředitel Seznamu Michal Feix.

Právě Feix, který se v oblasti státního ICT delší dobu angažuje a snaží se zaběhnuté poměry měnit, s myšlenkou a konceptem přišel. Odmítá však, že by mělo jít pouze o projekt sloužící k podpoře a zvýhodňování Seznamu. Firma v „mozcích“ jako taková přímo nefiguruje a funguje pouze jako sponzor zajišťující například administrativní záležitosti, PR komunikaci a podobně.

Pro minimum překážek

Aktivity sdružení lze popsat také jako pozitivní lobbing, který by měl mít vliv na to, jak státní představitelé zohledňují při svých aktivitách a koncepcích internetovou ekonomiku, ICT průmysl, otevřená data a digitální agendu jako celek.

 
Cílem je, aby bylo lidem při práci s internetem kladeno co nejméně překážek.
 

„Chceme politikům a klíčovým lidem dávat odborný názor zvenčí, pomáhat jim se v celé oblasti vyznat, vysvětlovat její důležitost, dávat podněty,“ naznačuje Feix. „Naším cílem je, aby každý, kdo chce český internet využívat pro svou profesi či podnikání, narážel na minimum překážek, které by práci hatily či zpomalovaly,“ doplňuje oficiální web. Zároveň není cílem mluvit do všeho, ale do těch oblastí, kde sdružení bude mít co říci.

„Mozky“ budou kromě práce „na pozadí“ pořádat také konference a setkání s politiky a dalšími osobnostmi, které mohou mít na digitální agendu vliv. V průběhu března se například chystá sezení s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem, pod jehož rezort spadá právě podpora ICT průmyslu. Účelem není politiky kritizovat, ale spíše pomoci.

Nově zformované sdružení nemá být konkurencí pro ostatní relativně podobné subjekty, které už v zemi působí, například ICT Unii. „Současné svazy zastupují spíše firmy, které jim platí členství, ne oblast jako celek. Mozky budou více nezávislé,“ tvrdí Feix. Členství si proto není možné koupit a jednotlivé osobnosti mohou vstoupit pouze na základě pozvánky. „Mozky“ budou v následujících dnech a týdnech vytipované lidi oslovovat.

Sdružení má osm zakládajících členů. Vedle Michala Feixe jsou to konkrétně spoluzakladatel Aktuálně.cz a bývalý ředitel obsahu Centrum Holdings Jakub Unger, internetový podnikatel a publicista Patrick Zandl, ředitel odboru poštovních služeb a služeb informační společnosti na ministerstvu průmyslu a obchodu Jiří Řehola, internetový podnikatel David Beška, publicista a vysokoškolský učitel Petr Koubský. Mezi zakládající členy patří i autor těchto řádků.

Diskuze (7) Další článek: IBM začalo rozvážet jídlo. Recept složil počítač

Témata článku: Právo, Seznam.cz, Internet, Průmysl, Zaběhnutá platforma, SDR, Nový subjekt, Oficiální název, Lobbistická organizace, MA, Svaz průmyslu a dopravy, Bývalý ředitel, Patrick Zandl, Překážka, Internetový podnikatel, Lid, Šéf, Sdružení, Jakub Unger, Resort


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

PlayStation 5 bude mít extrémně rychlé SSD a promyšlenou architekturu. Sony odhalilo technické detaily

** Sony zveřejnilo podrobnosti k PlayStationu 5 ** Poprvé jsou k dispozici technické detaily ** Sony se hodně zaměřilo na rychlost SSD

Karel Javůrek | 31