Šéf Waze po 12 letech opouští firmu, hledá se jeho nástupce

  • Generální ředitel Waze Noam Bardin po 12 letech opouští firmu
  • Ve svém křesle přežil i akvizici, kdy izraelskou firmu koupil Google
  • Během jeho působení vzrost počet uživatelů Waze 10 000×

Generální ředitel Waze Noam Bardin oznámil, že v lednu příštího roku hodlá opustit firmu, kterou vedl od dubna 2009 - tedy bezmála dvanáct let. Své křeslo si udržel i po akvizici, kdy izraelskou navigační aplikaci koupil za miliardu dolarů Google.

Pod Bardinovou taktovkou se například povedlo implementovat do aplikace reklamy, spustit projekt Waze for Cities, který bezplatně sdílí anonymizovaná data se 1600 městy po celém světě, či rozjet v několika zemích spolujízdu Waze Carpool. Patrně nejzásadnějším úspěchem je rostoucí velikost uživatelské komunity, která nabobtnala z několika tisíc členů na 140 milionů aktivních uživatelů měsíčně.

„Za posledních 12 let jsme společně vybudovali něco opravdu speciálního. Kde jinde, kromě Waze, by uživatelé, dobrovolníci, zaměstnanci, partneři a veřejní činitelé společně pracovali na jedné platformě pro společné dobro?“ uvádí Bardin v příspěvku na komunitním diskuzním fóru.

Kapitán opouští loď

Noam Bardin původně plánoval oznámit svůj odchod z Waze už na jaře, ale své plány změnil poté, co celý svět zasáhla pandemie nového koronaviru. Firma nyní zahájila hledání příštího generálního ředitele, na jehož výběru se Bardin hodlá podílet.

V telefonickém rozhovoru pro server TechCrunch dosluhující šéf uvedl: „Víte, po více než 11 letech si myslím, že je čas dělat něco jiného.“ Nijak nespecifikoval, čemu se míní věnovat, ale uvedl, že nadále hodlá být součástí komunity a konečně bude mít víc času na editaci map. Dodal: „Je také čas přivést někoho, kdo je vhodnější pro další fázi růstu.“

Nutno podotknout, že Noam Bardin nestál při vzniku firmy v roce 2008. Zakladateli Waze jsou Ehud Shabtai, Amir Shinar a Uri Levine, zatímco Bardin se připojil v okamžiku, kdy navigační aplikaci používalo kolem 14 tisíc uživatelů. Dnes je jejich počet bezmála 10 000× vyšší.

Waze hledá ředitele

Jedním z nejsložitějších období Bardinova působení ve funkci generálního ředitele byl rok 2013, kdy došlo k akvizici. V té době kolovaly spekulace, že Google převezme do svých Map z navigační aplikace ty nejzajímavější funkce a následně ji „pošle k ledu“, což by v této branži nebylo nic neobvyklého.

To se nakonec nestalo a dnes můžeme říci, že Waze pod křídly Googlu velmi dobře prosperuje a je do značné míry nezávislé. „Chci zdůraznit, že Waze má trvalou podporu Googlu a bude i nadále nezávislou značkou a službou.“ konstatuje Bardin.

„Naše plány a vize do roku 2021 zůstávají stejné. Kromě toho významně investujeme do naší infrastruktury a nástrojů, abychom s vaší trvalou podporou mohli i nadále rozšiřovat poskytované služby a přechytračit dopravu společně.“ konstatuje končící ředitel, který tím odkazuje na slogan „Outsmart traffic, Together“.

„Potřebujeme někoho, kdo má zkušenosti s řízením technologické společnosti s rychlým růstem ve spotřebitelském prostoru, ale musí to být někdo, kdo má zkušenosti s inovativními přístupy ve velké firmě,“ uvádí Noam Bardin, jak si představuje svého nástupce.

Diskuze (1) Další článek: Elektrokoloběžky se časem zvládnou vyhnout chodcům. Technologii už testuje švédský startup

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,