Šéfka IBM: Všechna rozhodnutí budou řízena velkými daty

Velká data a jejich analýza budou podle šéfky IBM Virginie Rometty stát za většinou rozhodnutí v budoucnosti. IBM už do této oblasti investovala 24 miliard dolarů.
Šéfka IBM: Všechna rozhodnutí budou řízena velkými daty

Connect.cz ze Singapuru: IBM už nějakou dobu udivuje svět tím, co dokáže jeho superpočítač a „umělá inteligence“ Watson. Ten díky obrovskému množství dat, které umí z různých zdrojů ve velké rychlosti zpracovat, analyzovat a zasadit do kontextu, svým „přemýšlením“ a rychlostí velice často překoná člověka. I když technologie z Watsona dostávají čím dál větší roli také v běžných produktech IBM, stále jde ale spíše o technologii budoucnosti. Slouží ale dobrá ukázka toho, jakou roli budou velká data a jejich analýza v budoucnu hrát.

Podle IBM to bude role naprosto zásadní. „Všechna rozhodnutí budou řízena velkými daty a jejich analýzou,“ řekla při svém vystoupení na konferenci InterConnect v Singapuru výkonná šéfka IBM Virginia Rometty. Nemyslela tím úplně, že by to, kdy si má člověk dojít na toaletu, spadalo do tohoto popisu, je to sdělení určené zejména pro firmy a podobně.

Společnosti, lidé či třeba do internetu připojené přístroje generují stále větší a větší množství strukturovaných a nestrukturovaných dat, jejichž analýza může přinést zcela nové objevy. Firmy například pomocí třídění big data mohou predikovat, jak se budou chovat jejich zákazníci, jaká jsou rizika na trhu či jak postupovat při výrobě, a na základě analyzovaných informací pak „odhadovat budoucnost“ a připravovat byznysové aktivity. Velká data se ale dotknou i běžných lidí. Miniaturní čipy třeba budou sbírat data o zdravotním stavu pacienta a díky jejich zpracování pak bude možné rychle nacházet nemoci.

Predikování budoucnosti

O velkých datech jsou i věci, u kterých se to na první pohled nemusí zdát. „Vezměte si třeba takovou baterii v chytrém elektrickém automobilu. Ta je celá o big data a sběru informací,“ popisuje Rometty. Právě nová generace chytrých zařízení označovaných jako „internet věcí“ (IoT) má stát za expanzí velkých dat a důležitostí jejich sběru a analýzy. „V budoucnu bude většina věcí chytrých (a generovat data). Do roku 2020 například bude 90 procent automobilů chytrých,“ navazuje s predikováním budoucnosti Rometty.

Klepněte pro větší obrázek
Na big data jsme udělali velkou sázku. Výkonná ředitelka IBM Virginia Rometty.

IBM není jedinou společností, která v tuto budoucnost věří. Tradiční IT giganti jako SAP či Oracle budují nové technologie postavené na velice rychlých databázích běžící v operační paměti (in-memory) a utrácejí za nákup a vývoj analytických nástrojů. Big data platforma je jeden z nejrychleji rostoucích open source projektů, nestrukturovaná databáze MongoDB sbírá investice ve stovkách milionů dolarů, stejně jako hromada dalších big data startupů. Z českých vypadají slibně například Futurelytics.

„Velká data do jisté míry umožní predikovat budoucnost, a to i třeba do té míry, že bude možné zjistit, jak se budou šířit nemoci a podobně,“ tvrdí šéfka IBM. Sílu velkých dat už před rokem pro Connect.cz vysvětlovali manažeři a výzkumníci HP. Farmaceutické společnosti například budou moci podle příspěvků na sociálních sítích zjistit, kde na světě zrovna bují chřipková epidemie (třeba podle statusů uživatelů) a ve svých systémech okamžitě zadat výrobu léků a zajistit jejich distribuci do obchodů. Podobných scénářů se nabízí mnoho.

Softwarové nástroje se s analýzou dat učí pracovat a některé z nich už jsou velice vyspělé. Zatímco dříve se ke slovu dostávala především takzvaná business intelligence (BI), která z dat umí poskládat různé grafy a výstupy, dnes na tuto analýzu navazují prediktivní modely. Díky tomu je tak možné odhadovat onu budoucnost a objevují se i nástroje pro analýzu obličejů, odhadování finančního risku a mnohé další.

Miliardový byznys

IBM samozřejmě o big data nemluví jen tak nadarmo, vidí v nich veliký byznys. „Na tuto oblast jsme udělali velkou sázku,“ potvrzuje Rometty. Její společnosti do velkých dat a analytiky v posledních letech investovala 24 miliard dolarů. Kupuje mladé zajímavé společnosti, buduje výzkumná centra a vytváří kompletní sadu technologií, díky kterým je možné data zpracovávat. Společnost počítá, že tento byznys do 2 let vygeneruje až 20 miliard dolarů a do budoucna poroste ještě více.

Klepněte pro větší obrázek
IBM v big data disponuje nejenom softwarem a cloudem, ale i hardwarem.

Big Blue má díky tomu nejenom samotné softwarové nástroje a „umělou inteligenci“, ale také rychlý hardware, na kterém je možné data zpracovávat a ukládat (třeba systémy PureSystems a PureData), a rovněž cloud (koupený SoftLayer) a platformu mimo jiné vycházející z open source Hadoop. „SoftLayer jsme nekupovali pouze kvůli zákazníkům a cloudovým aplikacím, ale i kvůli velkým datům,“ řekla při prezentaci big data technologií viceprezidentka IBM Mychelle Mollot. „Jeho role v této oblasti ještě více poroste.“

Velikým odbytištěm pro big data a analytiku nemají být pouze západní trhy, ale minimálně v případě IBM také trhy rozvíjející se, kde do nových technologií ve velkém investují a v mnoha ohledech mohou stavět své IT systémy a infrastrukturu na „zelené louce“. Více než polovina uživatelů internetu je na rozvojových trzích.

Podle čerstvé studie IBM budou rostoucí obří města do roku 2025 stát za více než polovinou růstu světového HDP, do čehož se počítají právě rozvíjející se trhy. Takzvaná chytrá města, která IBM propaguje ve svých marketingových kampaních, stále více těží z velkých dat, například při budování sítí nemocnic a záchranek, při rozvodech elektřiny, plánování hromadné dopravy a podobně.

Big data mají stát i za narůstajícím utrácením firem a státních institucí za IT technologie. IBM ukazuje i to, že výkonní ředitelé firem označují IT za hlavní externí faktor, který formuje jejich společnosti.

Cestu autora na konferenci InterConnect 2013 hradila společnost IBM.

Váš názor Další článek: Byznysový zápisník: Prodeje počítačů i nadále padají, nyní o 8 procent

Témata článku: Byznys, IBM, Obrovské množství, Rychlý hardware, Běžný produkt, Prediktivní model, Západní trh, Čerstvá kampaň, Miliardový byznys, Šéfka, Zásadní role, Chytrý automobil, Miniaturní čip, Chřipková epidemie, Čerstvá síla, Jistá míra, Velké město, Rozhodnutí, Virginia, Velký byznys, Velký, Podobný scénář, Elektrické auto, Farmaceutická firma, Chytrá věcJak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

Jak zkrotit běžící procesy ve Windows? Našli jsme 7 nejlepších bezplatných nástrojů

** V operačním systému Windows běží desítky procesů ** Pomocí k tomu určených nástrojů je můžete dostat pod kontrolu ** Našli jsme 7 nejlepších bezplatných aplikací

Karel Kilián
TipyNejlepší programyWindows
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD