AMD | Čipy | Spekulace

Šeptanda: AMD má v plánu za 30 miliard dolarů koupit „konkurenční“ Xilinx

Jen měsíc poté, co Nvidia oznámila akvizici Armu v hodnotě 40 miliard dolarů, má podle Wall Street Journalu k rekordnímu obchodu blízko i AMD. Firma údajně jedná o koupi společnosti Xilinx, za kterou by zaplatila až 30 miliard dolarů. Jak už to u spekulací bývá, ani jedna ze stran se ke zprávě nechtěla vyjádřit.

Specializací Xilinxu jsou programovatelná hradlová pole, tedy univerzální FPGA čipy, jejichž funkčnost/zaměření se upravuje pomocí softwaru. FPGA se dnes využívají v mobilních sítích, akceleraci videa, autonomních vozech, datacentrech nebo urychlení AI výpočtů.

Xilinx je v tomto oboru světovou jedničkou. Dle poslední analýzy Gartneru tato firma v roce 2018 utržila na prodeji hradlových polí 2,9 miliardy dolarů, což je 51 % celého trhu s FPGA. Dvojkou s 36% podílem je Intel, který do odvětví vstoupil před pěti lety akvizicí společnosti Altera v hodnotě 16,7 miliardy.

Pokud AMD akvizici skutečně oznámí, bude to jeho největší obchod v historii. Za ATI v roce 2006 zaplatila okolo 5,4 miliardy dolarů. Akvizice by ale byla pikantní i z jiného důvodu. AMD by letos mělo splatit poslední zbytky dluhu, které nasekalo v minulosti. Xilinx za 30 miliard by znamenal další zadlužení.

AMD za loňský rok utržilo 6,7 miliardy dolarů a skončilo s čistým ziskem 341 milionů. Vlastní prostředky na takový obchod nemá. Tržní hodnota AMD je okolo 100 miliard dolarů a jen těžko si lze představit, že by za Xilinx zaplatilo třetinou akcií. Pak už zbývá jen úvěr a modlení se, aby nepřišla produktová a ekonomická krize jako před deseti lety.

Diskuze (1) Další článek: Toyota pracuje na robotech, kteří by měli usnadňovat život seniorům

Témata článku: Byznys, AMD, Intel, Čipy, Nvidia, ARM, Akvizice, Gartner, Spekulace, Altera, Šeptanda, Obchod, Miliarda, Wall Street Journal, Xilinx, Dolar, ATI, FPGA


Určitě si přečtěte

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4