Šeptanda: AMD založí společný podnik s MediaTekem, firma spojí vlastní technologie do jednoho čipu

Zdroje blízké deníku Digitimes mluví o tom, že AMD a MediaTek zvažují založení společného podniku pro vývoj SoC vhodného pro notebooky. AMD je expertem přes CPU a GPU, MediaTek zase umí sítě, takže by se jejich technologie v čipech logicky doplňovaly. Ani jedna ze stran námluvy nepotvrdila.

Obě firmy už začaly spolupracovat před rokem, když se AMD rozhodlo, že v počítačích chce vlastní síťové karty pro Wi-Fi, aby se nemuselo spoléhat na Intel. Letos tak AMD představilo čip RZ608 s podporou Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2, který je však podle všeho pouze přejmenovaným MediaTekem MT7921K.

AMD už také sbírá zkušenosti s licencováním vlastních obvodů třetím stranám. Spolu se Samsungem dokončuje nový mobilní Exynos 2200 kombinující armový procesor a grafiku architektury RDNA2, kterou AMD využívá u nových konzolí od Sony a Microsoft, vlastních grafikých karet Radeon RX 6000 a také APU Van Gogh.

MediaTek je v současnosti největším výrobcem mobilních SoC, ovládá více než třetinu trhu a utíká Qualcommu, Applu i Samsungu. Tchajwanská společnost ale nemá vlastní výrobní kapacity a u dvou hlavních obvodů – CPU a GPU – se spoléhá na ARM. Procesorová jádra Cortex jsou na špičkové úrovni, ale grafiky Mali jsou tím nejslabším na trhu (ostatně proto je chce nahradit i Samsung).

Tchajwanci jsou také významnými dodavateli čipů pro Chromebooky. Ve společném podniku s AMD by tak firmy mohly připravit SoC kombinující CPU Zen, grafiky Radeon a Wi-Fi, Bluetooth plus 5G dodané MediaTekem. Pokud se tedy zpráva Digitimes zakládá na pravdě. Spekulace tohoto významného deníku se totiž často nakonec nesplní.

via Videocardz

Diskuze (5) Další článek: Duel brašen pro notebooky. CaseLogic Era 14,3" vs. HP Signature II Slim Topload 14"

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,