Sergey Brin: Facebook a Apple ohrožují svobodu webu

Spoluzakladatel Googlu Sergey Brin v rozhovoru pro list The Guardian řekl, že Facebook a Apple kvůli jejich uzavřenosti považuje za hrozbu svobodného webu.

Principy svobody a otevřenosti, které jsou spojené s počátky internetu, čelí dosud největším hrozbám v historii. V rozhovoru pro list The Guardian to řekl spoluzakladatel Googlu Sergey Brin. Ohrožení přichází z více stran – svobodné základy webu podle Brina narušují jak státní instituce, tak zábavní průmysl a některé velké firmy – jako například Facebook nebo Apple.

„Po celém světě se proti otevřenému internetu spojují velmi vlivné síly, kterých se obávám víc, než kdykoliv předtím. Je to děsivé,“ uvedl Brin.

Zásahy do svobody internetu ze strany státu jsou známé. Nejkřiklavější je cenzura webu a omezování elektronické komunikace v zemích s autoritářskými vládami – například v Číně, Saudské Arábii nebo v Íránu. Podle mnohých kritiků by podobný efekt měly rovněž kontroverzní projednávané smlouvy ACTA, SOPA a další. Do podobné kategorie by ostatně mohlo spadat také plánované zavedení pravidel kybernetické bezpečnosti v rámci Evropské unie.

Sergey Brin, který je považovaný za hlavního iniciátora stažení Googlu z Číny v roce 2010, mluví o tom, jak dříve nevěřil tomu, že je možné internet dlouhodobě účinně kontrolovat. „Myslel jsem si, že není cesty, jak vrátit vypuštěného džina zpět do láhve. Ukazuje se ale, že to možné je,“ uvedl.

Google sice udělal gesto a se svým vyhledávačem Čínu opustil, největší internetový trh světa se mu ale i přesto zdá být dobrý. Hodlá se na něj totiž vrátit skrze Android.

Po částečném odchodu Googlu z Číny se ani přes různé nátlaky situace příliš nezměnila. Číňané sice mohou částečně cenzuru internetu obcházet přes sociální sítě (kopie Twitteru apod.), tamní vláda nicméně zvažuje systém, který by uživatele internetu nutil v síti vystupovat pod svými skutečnými jmény.

Stavění hradeb a izolací

Podle osmatřicetiletého miliardáře ale přicházejí hrozby pro otevřený internet i z jiných stran. V rozhovoru pro Guardian jmenoval mimo jiné i současné protipirátské tažení mocných firem zábavního průmyslu. Brin ale vypíchl také praktiky mocných technologických firem jako Facebook nebo Apple, které přísně kontrolují, jaký software se na jejich platformu dostane.

Klepněte pro větší obrázek
Brin vidí ve Facebooku a Applu budoucí hrozbu svobodného webu. Možná i díky futuristickým brýlím.

Obě firmy podle něj vytvářejí nepropustné hradby, ve kterých mají plnou kontrolu nad svými uživateli. Jejich přílišný rozmach by podle Brina mohl zadusit inovace a internet „balkanizovat“. „Je toho hodně co ztratit. Například všechny data v aplikacích, k nimž nemají přístup programy prohledávající internet,“ uvedl.

Facebook si vytváří jakýsi vlastní internet v internetu. Většinu dat si uzavírá pro sebe a odmítá se například nechat indexovat vyhledávači a nesnaží se ani nijak zásadně otevřít protokoly pro přístup k datům. Googlu samozřejmě může vadit samotný princip, ale zároveň to, že firma jako taková žije právě díky přístupu k datům, jejich analýz a zpřístupnění uživatelům. A Facebook k sobě Google nepustí.

Internet v internetu si ostatně buduje také Apple se svým ekosystémem aplikací, které částečně omezují přístup k datům. Datům, která jsou jistě zajímavá a Google z nich rovněž nic nemá. Google Play sice rovněž nabízí podobný princip šíření mobilního softwaru, ale Google nijak zásadně do publikovaného obsahu nezasahuje, minimálně z pohledu Applu.

Brin uvedl, že by spolu s Larry Pagem nebyli schopni Google založit, kdyby v době jeho vzniku internetu dominoval web jako Facebook. „Musíte hrát podle jeho pravidel a ty jsou svazující. Náš vyhledávač jsme mohli vyvinout právě díky tomu, že web byl tak otevřený,“ poznamenal Brin. Dodal, že zatímco Facebook třeba pracuje s kontakty z Gmailu bez omezení, sociální síť uživatelům staví při převádění dat do jiných služeb překážky.

V případě vyhledávání je ale pravda, že provozovatelé webů musí ve značné míře hrát podle pravidel Googlu a jeho indexovacích algoritmů.

Osud shromažďovaných dat

Brin mluvil i o obavách lidí spojených s Googlem. Připustil, že data, která shromažďuje, mohou někteří vnímat s obavami. Americkým úřadům prý musí pravidelně předávat data o uživatelích, kteří se to v některých případech ani nedozvědí.

Klepněte pro větší obrázek
Nehandrkují se pouze staří IT titáni, už to přišlo i na mladou internetovou generaci.

„Snažíme se bojovat a mnoho z těchto požadavků odmítáme. Bohužel nemůžeme mávnout kouzelnou hůlkou a vymanit se z kontroly americké legislativy,“ uzavřel Brin.

The Guardian nicméně poznamenává, že Brinovy poznámky o Facebooku pravděpodobně vyvolají rozporuplné reakce. Google provozovateli největší internetové sociální sítě přímo konkuruje svou službou Google+.

Google v minulosti opakovaně čelil kritice, že málo chrání soukromí svých uživatelů. Například při uvedení své předchozí sociální sítě Google Buzz lidem automaticky přidal do seznamu přátel jejich nejčastěji využívané e-mailové kontakty. Později nastavení služby po kritice změnil. Letos pak společnost spustila rozsáhlou reklamní kampaň, ve které se snažil zmírnit obavy uživatelů ohledně toho, že začala začleňovat do výsledků vyhledávání jejich soukromá data.

Google je za údajné zneužívání citlivých a chráněných údajů hodně kritizován. Mimo jiné je to ale dáno tím, že často zavádí nové služby, na které doposud nebyla stanovena žádná pravidla a je nutné postupně začlenit různé úpravy.

Diskuze (60) Další článek: Podle analytiků se 2,5″ pevné disky přesunou do desktopů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,