Seznam investoval do Mautilus, vstoupí do chytrých televizí

Seznam pokračuje v investicích a vstupuje do brněnské společnosti Mautilus, která vyvíjí aplikace pro chytré televize. Spustí platformu pro jednotný vývoj.

Seznam v loňském roce rostl o osm procent. Tržby přesáhly 3,1 miliardy korun a zisk 1,1 miliardy. I tak firma hledá nové cesty pro růst. Hodně vidět jsou dvě věci: posilování vlastního video obsahu (a tedy sahání po penězích, které míří do televize či na YouTube) v rámci Stream.cz a také vstup na zahraniční trhy.

Obě tyto strategické oblasti se spojují v nové investici, kterou Seznam realizoval. Společnost investovala nespecifikovanou částku do brněnské firmy Mautilus. „Jde o středně velkou investici. Je výrazně vyšší, než částky, které jsme letos vložili do menších projektů,“ říká pro Connect.cz šéf business developmentu v Seznamu Marek Nový. Seznam díky tomu v Mautilu získal 35procentní podíl.

Mautilus sídlící v Jihomoravském inovačním centru je v určitých kruzích známé jméno, o firmě jsme v minulosti napsali i článek. Společnost na zakázku vyvíjí aplikace pro chytré televize. Ve svém portfoliu má celosvětově významné zákazníky a velká jména z televizní branže (veřejně je nekomentuje). Zakázkový vývoj televizních aplikací ale Seznam zase tolik nezajímá. Partnerství se točí zejména okolo vyvíjené platformy nazvané INIO.TV, která bude financována právě z peněz od Seznamu.

Sjednocení vývoje televizních aplikací

INIO má být v podstatě nástroj, pomocí kterého bude možné vytvořit jednu a tu samou aplikaci pro více druhů televizních platforem. Mnoho výrobců chytrých televizí se snaží používat vlastní operační systém (není to jenom o Androidu a iOS jako u chytrých telefonů a tabletů) a například pro televizní stanice či služby typu Netflix či Voyo je proto náročné dostat aplikace na více digitálních obchodů a zajistit všude stoprocentní funkčnost.

Klepněte pro větší obrázek
Orientační graf, jak se sledují pohádky a Stream.cz skrze chytré aplikace, včetně televizí.

„Vývoj takové aplikace na jednu televizní platformu může vyjít i na milion. Když pak chcete pokrýt velkou část trhu, musíte vzít v potaz dejme tomu 10 takových platforem. To už si ne každý může dovolit,“ říká výkonný ředitel Mautilus Řehoř Vykoupil. INIO má údajně vývoj výrazně zjednodušit a „radikálně zlevnit“ a tím pádem tak televize přiblížit širšímu portfoliu zákazníků. Nástroj navíc obsáhne nejenom chytré televize, ale také různé set-top-boxy, herní konzole, ale i mobilní zařízení.

INIO bude globální produkt. Mautilus už komunikuje s většinou předních světových hráčů, kteří prý hlásí zájem. „Když se podaří první krok, prostor pro růst je obrovský,“ věří Vykoupil, jehož firma aktuálně generuje 80 procent tržeb ze zahraničí. „Šli jsme do toho, protože to celé má obří potenciál. Navíc zde není takto dobrá konkurence a trh roste,“ doplňuje Nový ze Seznamu.

Pro Mautilus partnerství se Seznamem nejsou jenom peníze, ale také technologické partnerství. O technologie jde také Seznamu. Firma se se svým Streamem snaží dostat na co nejvíce zařízení a platforem a tohle je jedna z cest, jak si to celé ulehčit. Šéf Seznamu Pavel Zima dlouhodobě říká, že „obsah je král“ a že je třeba ho dostat k co nejvíce lidem. Technologie kolem Mautilu a INIO začne například využívat také služba SledujDivadlo.cz, do které Seznam nedávno rovněž investoval a která na webu nabízí záznamy divadelních představení. Potenciál se rýsuje také ve vzdělávacích videích.

Co pomůže Seznamu

Seznamu obecně v nových investicích a vstupech do společností (vedle dvou zmiňovaných je to geoinformatický TopGis nebo BikerSeason) jde o to vybudovat co největší platformu, která podpoří jeho další byznys. „Primárním kritériem je naše strategie a to, aby takové investice pomohly Seznamu,“ vysvětluje Nový. Seznam má rozjednaných několik dalších investic.

Klepněte pro větší obrázek
Vedení brněnských Mautilus. Firma aktuálně zaměstnává přes 30 lidí a hledá další.

To, kam se může popularita aplikací v chytrých televizích dostat, se teprve uvidí. Seznam už má aplikaci pro Stream a pohádky v televizích Samsungu. Z čísel, které má Connect.cz k dispozici, vyplývá, že obě tyto aplikace mají ze všech aplikací (Android, iOS, Windows Phone) jednoznačně nejmenší podíl, respektive pageviews. V únoru 2015 pohádky na Samsung TV udělaly 50 tisíc zobrazení, Stream pak dvojnásobek. Vedoucí Android má přitom mnohonásobně více.

Mautilus každopádně chce celou oblast tlačit dopředu a vedle samotných aplikací pro chytré televize do INIO.TV přidat také takzvaný second screen. Jde o aplikace a služby na chytrých telefonech, tabletech či počítačích, které pak slouží jako prodloužená ruka k televizi. Je pomocí nich možné třeba soutěžit, sázet na zápasy, nakupovat a do toho všeho zapojovat inzerenty.

Diskuze (1) Další článek: 4 aplikace pro zavedení rodičovské ochrany v počítači

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,