Seznam míří za novým miliardovým byznysem

Seznam v rámci dříve ohlášené expanze proniká na zahraniční trhy. Začne nabízet placené mapové služby, už řeší projekty v Norsku nebo Asii. Novým byznysem jsou i e-letáky.
Seznam míří za novým miliardovým byznysem

Růst Seznamu v loňském roce zpomalil, když se usadil na necelých třech procentech. Při tržbách, které dosahují téměř tři miliardy korun, už je těžké na tuzemském trhu růst rychlejším tempem. Seznam proto hledá nové cesty. Dosavadního výkonného ředitele Michala Feixe přesunul na post ředitele pro nový byznys a se Streamem chce mimo jiné ukusovat podíl televizím.

Když se určitých lidí v Seznamu zeptáte, co by tak Michal Feix mohl za nové projekty chystat, většinou nikdo nic nepoví. Naznačí pouze, že „Michal nemyslí v malém“. Už zhruba před půl rokem zaznělo, že by se Seznam rád vydal do zahraničí. „Tohle naznačuje, jakým směrem myslíme,“ uvádí Feix po půl roce v nové funkci.

Seznam nově vstupuje do takzvaného GIS byznysu. „Máme obrovské množství dat z našich aktivit v rámci Mapy.cz, která jsme prozatím nevyužívali,“ vysvětluje Feix. Během pár měsíců by tak jinými slovy měla být dostupná služba nazvaná GISportál. V rámci ní se bude možné dostat k placeným mapovým službám pro komerční a profesionální využití.

Způsob, jak vydělat na mapách

Tyto informace dalece přesahují ty, které nabízí tradiční Mapy.cz pro běžné uživatele. Na GISportálu je možné najít například dopravní značky, lavičky, stromy, řešit zástavbu a podobně. Typickým zákazníkem tak mohou být státní úřady, které mohou přistupovat třeba ke katastrální vrstvě map.

 

S GISportálem už Seznam řeší projekty v Norsku, Asii a dalších zemích.

 

Nekončí to nicméně pouze náhledem shora. Seznam umí dělat analýzu nad trojrozměrnými modely, které jsou exaktně měřitelné. Je tak možné například zaměřovat výšky budov či řešit fasády. „Díky našemu snímacímu automobilu, který používáme pro Panorama, umíme také nasnímat díry v silnicích,“ přibližuje možnosti výkonný ředitel Seznamu Pavel Zima.

Největší česká internetová firma si od tohoto mapového byznysu slibuje tržby v řádech stovek milionů korun ročně. A to jenom v České republice. „V zahraničí to budou sumy řádově větší,“ věří Feix. Firma už má rozjeté projekty v Norsku, Asii a některých dalších zemích, o kterých prozatím nechce veřejně mluvit. „Zcela určitě toto není pouze český byznys a od začátku jsme do projektu vstupovali, že musí mít globální zásah,“ dodává Feix.

V Seznamu zároveň začnou mimo silnice a ulice snímat další prostředí. Chystá se snímkování tunelů a snímání vodních koryt a povrchů. I o tyto informace údajně mají zákazníci velký zájem.

Elektronické letáky

Smíchovský podnik na tento typ byznysu není sám. Seznam získal 30procentní podíl ve firme TopGis, která se stala nejenom partnerem pro snímkování a sběr mapových dat, ale také exkluzivním prodejcem. „Nemáme ambici toto prodávat přes naše seznamácké obchodníky, TopGis na to má své lidi a expertízu,“ říká Feix.

 

Letáky jsou roční byznys za několik miliard. Dejte tomu 10 let a většina bude na internetu.

 

TopGis a Seznam dávají data, která obě strany mají, dohromady, a GISportál zároveň bude schopný načerpat informace třetích stran a vše pak zkombinovat. TopGis využívá také technologii stereofotogrammetrického mapování, jež umožňuje rekonstrukci 3D objektů.

Dalším novým byznysem, ve kterém se Seznam bude více angažovat, je služba se slevovými „e-letáky“ Kupi.cz. S ní už firma v minulosti spolupracovala, nyní ale za nespecifikovanou částku získala 51procentní většinu. „Kupi teď více přetvoříme k našim představám a plánujeme regionální rozšíření a budeme se soustředit také na střední a menší firmy. Chceme oslovit zásadní masy a využít našich obchodních sil a možností,“ popisuje Feix.

Tradiční letákový byznys v Česku tvoří několik miliard korun ročně. „Dejte tomu deset let a většina z papírových letáků bude na internetu,“ naznačuje Pavel Zima ambice Seznamu. Kupi.cz má v současné době obrat desítky milionů ročně, míří ale mnohem výš.

Velice slibně se jeví například geolokační funkce. Aplikace pro Android už nyní umí na základě polohy uživatele posílat přesně cílené nabídky.

Diskuze (9) Další článek: Americké námořnictvo ukázalo robotické lodě s umělou inteligencí

Témata článku: Byznys, Seznam.cz, Zima, Regionální televize, Internetová televize cesty k sobě, Miliarda korun, Silnice, Dosavadní informace, Profesionální využití, Seznam, Státní hranice, TopGis, Typický zákazník, Televize Nova ulice, Vodní pára, Dostupná služba, Tunel, Miliardový byznys, Nový, Kupi, Foot, Mimo, Výkonný ředitel, Nová mapa, Post ředitele, Televize levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
To jsme si to zase zavařili. Ballot screen pro Android je průšvih [komentář]
Jakub Čížek
Evropská unieAndroidVyhledávače
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 21

David Polesný
VánoceNotebooky
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD