Seznam rozjel stěhování 1300 serverů

Seznam se stěhuje do nového a vlastního datového centra. Bude muset přesunout 1300 serverů a nesmí ohrozit běžný chod svých služeb.

Příští týden začne zřejmě největší stěhování serverů a „živého internetu“ v Česku. Seznam uvádí do provozu své vlastní datové centrum, jehož stavba ve výsledku vyjde na 200 milionů korun, a od dubna do něj začne přesouvat zhruba polovinu ze tří tisíc serverů, které má v provozu. Vyhrazeno na to má dva měsíce s tím, že chod žádné služby Seznamu během té doby nesmí být nijak omezen.

Seznam už jedno stěhování zažil. „V současném datovém centru Nagano jsme se přesouvali z jedné místnosti do druhé, takže zhruba víme, co nás čeká,“ říká technický ředitel společnosti Vlastimil Pečínka. Tentokrát se ale vzdálenosti poněkud natáhnou. Seznam opouští datacentrum TTC a vybavení, které v něm provozuje, převeze z Malešic do pražských Horních Počernic, kde nové datové centrum stojí.

Klepněte pro větší obrázek
Vlastní datacentrum Seznamu v Horních Počernicích.

Přesouvat se bude celkem 1300 serverů a kolem celého procesu se má průběžně pohybovat kolem 60 lidí. Seznam si kvůli stěhování upravil vnitřky dvou dodávek, které nyní obsahují různé tlumící materiály, aby se předešlo poškození hardwaru. „I tak ale samozřejmě se ztrátami počítáme, mohly by se pohybovat do pěti procent. Citlivé budou zejména disky,“ popisuje manažer datacenter v Seznamu Marek Leš.

V Seznamu zvažovali i to, že do aut namontují senzory snímající všemožné otřesy, z toho ale nakonec sešlo. V jednom autě každopádně najednou pojede maximálně 40 strojů.

Tři datacentra v provozu

Technických detailů se nicméně bude řešit hodně. Některé služby Seznamu po nějakou dobu například poběží ve třech datových centrech. Nagano provozované O2, ve kterém Seznam zůstává, je jasně daná věc, další provoz se pak bude různě porcovat mezi TTC a nové vlastní datacentrum. V rámci příprav tak třeba vývojáři museli řešit to, co se stane, když aplikace najednou poběží ze tří různých lokalit, a ne pouze ze dvou.

Klepněte pro větší obrázek
Celkový pohled na Kokuru.

Nejdéle si připravují technici kolem sítí. Při přenosu se totiž bude měnit také struktura sítě a nastavovat nová pravidla firewallu. Při stěhování zařízení pak bude muset dojít také k přečíslování IP adres a spárování aplikací v jednotlivých lokalitách. Seznam si pro tyto různé úkony předem připravil několik automatizovaných skriptů, třeba pro práci s mapovacími tabulkami.

Seznam má zajištěný plně redundantní a duální provoz, i v případě výpadku či nefunkčnosti jedné lokality by tedy nemělo dojít k ohrožení chodu služeb. Jednotlivé aplikace se budou i v průběhu stěhování aktualizovat, omezeny jsou nicméně skutečně významné aktualizace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přestrižení pásky (zleva: technický ředitel Vlastimil Pečínka, generální ředitel Pavel Zima, manažer datacenter Marek Leš a ředitel pro rozvoj byznysu Michal Feix) a základní kámen.

Velkou roli v celém stěhovacím procesu sehraje neměnné datové centrum Nagano, kam už Seznam předem velkou část provozu některých služeb přesměroval. Společnost na třech tisícovkách serverů provozuje 10 tisíc serverů virtuálních. „Virtuály“ se jeden den vypnou, počká se do druhého dne, kdyby je náhodou bylo třeba znovu nahodit, a až potom se vypne samotné železo.

Kokura a Nagano

Seznam své vlastní datové centrum pojmenoval Kokura. Je to souhra více příhod a náhod, jméno se ale mimo jiné hodí k japonskému Naganu, tedy druhému datacentru. Součástí komplexu jsou dva datové sály, v této fázi je funkční pouze první. Každý sál má kapacitu 96 serverových racků a pojme téměř čtyři tisíce zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Serverové racky. V každém ze dvou sálů jich je (bude) 96.

Se současnými třemi tisíci servery a třinácti sty, které se do Kokury přesunou, tak má firma značnou rezervu. „Rosteme rychle. Jsou to nárazové akce, ale měsíčně přidáme i 30 až 40 nových serverů,“ počítá Marek Leš.

Serverové skříně si Seznam nechal vyrobit ve firemní bílé a červené barvě na míru od pardubické společnosti Triton, s jejíž prací je velmi spokojen. Dalších pět racků se nachází také v samostatné laboratoři, kde technici budou testovat nové technologie a IT vybavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtečka krevního řečiště a ostnaté dráty.

V současné době v prvním sálu běží starý vyřazený hardware (některé stroje pamatují ještě Pavla Zimu, když nebyl generálním ředitelem, ale technikem), pomocí kterého se dělají první zátěžové testy. Zkouší se také čidla a další podobné záležitosti.

Stogigabit do NIXu

Do Kokury vedou dvě nezávislé optické trasy, jedna od O2 a druhá od Dial Telecomu. Zajímavé je, že každý provider má přístup do jedné vlastní místnosti, kde kromě tenkého optického kabelu v jednom rozvaděči nic není. Seznam je také v technické fázi připojení do uzlu NIX.CZ pomocí 100Gb spoje. Aktuálně se řeší třeba to, aby spolu „mluvily“ síťové technologie od Juniperu a Cisca. Optická trasa z Kokury do CE Colo je dlouhá 22 kilometrů.

Technickou ne-IT část zajišťovala společnost Altron, významný hráč na českém trhu. Právě provoz samotného datového centra bude pro Seznam nový; o podobné věci se vzhledem k tomu, že vždy hostoval u partnerů, nemusel starat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo jedna z místností pro providera optického připojení. Vpravo připojení Kokury stogigabitem do NIXu.

Společnost přijala nové zaměstnance, kteří budou mít na starost každodenní dohled na směny. Provoz by měl být nicméně co nejméně náročný na obsluhu a na směnách by se měli točit maximálně tři lidé, plus samozřejmě najatá ochranka. Ani samotný přístup do datacentra nebude mít mnoho lidí, zatím asi kolem dvaceti. Administrátoři mohou přistupovat vzdáleně. Kokura pro vstup do kritických prostor využívá čtečku krevního řečiště.

Kokura by se v budoucnu měla dočkat solárních panelů na střeše. Ty poslouží k zajištění částečných dodávek energie pro provozní účely administrativní části. Z celkové kapacity centra by to měla být asi dvě procenta.

Na případný výpadek energie jsou v Kokuře připraveny dva diesel agregátory, každý pojme čtyři tisíce litrů nafty. Měly by utáhnout minimálně denní provoz.

Diskuze (15) Další článek: Office od Microsoftu bude zdarma, ale jen pro malé displeje

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,