Seznam vyhlásil Googlu válku. Žádá náhradu škody více než 9 miliard korun

Zdroj: Seznam
Seznam vyhlásil Googlu válku. Žádá náhradu škody více než 9 miliard korun | Zdroj: Seznam

Podíl v obecném vyhledávání Seznamu v posledních letech Seznamu klesl na čtvrtinu. Už i český trh totiž ovládl Google a největší česká internetová společnost dává americkému hegemonovi za vinu, že si pomohl nedovolenými praktikami.

Seznam žádá náhradu škody ve výši 9,072 miliardy korun. Ta mu podle ekonomických znalců vznikla mezi lety 2011 a 2018, když Google zneužíval dominantní postavení na Androidu. Česká firma se pochopitelně opírá o vyšetřování a následné uznání viny ze strany Evropské komise. Ta Googlu v roce 2018 uložila pokutu ve výši 4,34 mld. eur (zhruba 114 mld. korun).

 

Pokuty Googlu od Evropské komise:

  • 2017: 2,42 mld. eur za zvýhodňování vlastního vyhledávače cen zboží
  • 2018: 4,34 mld. eur za monopolní praktiky na Androidu
  • 2019: 1,49 mld. eur za vynucování ekluzivity reklamech na webech třetích stran
 

Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže, nyní žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ vysvětluje místopředseda představenstva Seznam.cz Pavel Zima.

Evropská komise tehdy klepla Google přes prsty, protože:

  • Výrobci zařízení, kteří chtěl využívat Play Store, museli předinstalovat i vyhledávač Googlu a prohlížeč Chrome.
  • Google vybraným výrobcům platil, aby na mobilech a tabletech byl výhradně jeho vyhledávač.
  • Výrobci nemohli na žádných zařízeních používat odnože Androidu (Fire OS, LineageOS…), pokud chtěli získat licenci na Google Mobile Services.

Těmito praktikami Google znemožnil růst konkurence, naopak posílil on sám. Seznam přitom v dnešním oznámení říká, že měl ambice na Androidu posílit. Loni ostatně ukázal, že chce s výrobci jednat. Spolu se Samsungem představil speciální smartphone.

Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda,“ říká Michal Feix, jednatel společnosti Chronos Consulting, který firmu hájí v boji s Googlem.

Seznam Googlu poslal předžalobní výzvu o uhrazení zmíněné částky do 30 dnů. Pokud nevyhoví, firma se obrátí na soud. Náhradu škod po Googlu si letos začala nárokovat také Heuréka, požaduje 400 milionů.

Sledujte Týden Živě o rekordní pokutě pro Google:

Diskuze (48) Další článek: Prosincový meteorický roj Geminidy slibuje více než sto „padajících hvězd“ za hodinu

Témata článku: Google, Android, Seznam.cz, Chrome, Samsung, Amazon, Evropská unie, Play Store, Soudy, Vyhledávač, Michal Feix, Consul, Seznam, Fire OS, Mld, Válka, Náhrada škody, Evropská komise, Pavel Zima, Telefony s Androidem na Heureka.czKvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

Kvůli této unikátní funkci jsme si málem ukroutili ruku. Čím nás uchvátilo vzácné Vivo X70 Pro+?

** Vivo X70 Pro+ je špičkový telefon s prvotřídní výbavou i fotoaparátem ** Ten se kromě značky Zeiss může chlubit i gimbalovou stabilizací ** Telefon se u nás bohužel neprodává

Martin Miksa
Čtyřnásobný fotoaparátZeissPreviewVideo
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys