Seznam vyhlásil Googlu válku. Žádá náhradu škody více než 9 miliard korun

Podíl v obecném vyhledávání Seznamu v posledních letech Seznamu klesl na čtvrtinu. Už i český trh totiž ovládl Google a největší česká internetová společnost dává americkému hegemonovi za vinu, že si pomohl nedovolenými praktikami.

Seznam žádá náhradu škody ve výši 9,072 miliardy korun. Ta mu podle ekonomických znalců vznikla mezi lety 2011 a 2018, když Google zneužíval dominantní postavení na Androidu. Česká firma se pochopitelně opírá o vyšetřování a následné uznání viny ze strany Evropské komise. Ta Googlu v roce 2018 uložila pokutu ve výši 4,34 mld. eur (zhruba 114 mld. korun).

 

Pokuty Googlu od Evropské komise:

  • 2017: 2,42 mld. eur za zvýhodňování vlastního vyhledávače cen zboží
  • 2018: 4,34 mld. eur za monopolní praktiky na Androidu
  • 2019: 1,49 mld. eur za vynucování ekluzivity reklamech na webech třetích stran
 

Na základě rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, které potvrdilo, že se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže, nyní žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ vysvětluje místopředseda představenstva Seznam.cz Pavel Zima.

Evropská komise tehdy klepla Google přes prsty, protože:

  • Výrobci zařízení, kteří chtěl využívat Play Store, museli předinstalovat i vyhledávač Googlu a prohlížeč Chrome.
  • Google vybraným výrobcům platil, aby na mobilech a tabletech byl výhradně jeho vyhledávač.
  • Výrobci nemohli na žádných zařízeních používat odnože Androidu (Fire OS, LineageOS…), pokud chtěli získat licenci na Google Mobile Services.

Těmito praktikami Google znemožnil růst konkurence, naopak posílil on sám. Seznam přitom v dnešním oznámení říká, že měl ambice na Androidu posílit. Loni ostatně ukázal, že chce s výrobci jednat. Spolu se Samsungem představil speciální smartphone.

Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda,“ říká Michal Feix, jednatel společnosti Chronos Consulting, který firmu hájí v boji s Googlem.

Seznam Googlu poslal předžalobní výzvu o uhrazení zmíněné částky do 30 dnů. Pokud nevyhoví, firma se obrátí na soud. Náhradu škod po Googlu si letos začala nárokovat také Heuréka, požaduje 400 milionů.

Sledujte Týden Živě o rekordní pokutě pro Google:

Diskuze (44) Další článek: Prosincový meteorický roj Geminidy slibuje více než sto „padajících hvězd“ za hodinu

Témata článku: Google, Seznam.cz, Chrome, Android, Samsung, Amazon, Evropská unie, Play Store, Soudy, Vyhledávač, Seznam, Válka, Fire OS, Náhrada škody, Mld, Pavel Zima, Evropská komise, Consul, Michal Feix, Telefony s Androidem na Heureka.czPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost