Seznam vyhlásil válku spamu. Tvoří většinu jeho mailů

Drtivou většinu e-mailů u Seznamu tvoří spam, příchozí i odchozí. Seznam se v minulosti ocitl i na černých listinách dalších poskytovatelů. Nevyžádané poště proto vyhlásil válku.
Seznam vyhlásil válku spamu. Tvoří většinu jeho mailů

Přesné částky Seznam zveřejňovat nechce, údajně je to ale hodně drahá sranda. Rovná polovina ze 14 vývojářů, kteří pracují na e-mailové službě největší tuzemské internetové firmy, se zabývá čistě antispamovou ochranou. Do celkových nákladů je přitom nutné připočítat výdaje na datový tok, práci serverů a tak dále. Seznam každopádně vyhlásil válku nevyžádané poště.

Seznam u své freemailové služby Email.cz registruje 8,1 milionu aktivních schránek, 82 procent aktivních uživatelů se ke své poště připojuje denně. „Náš e-mail je masivní komunikační platforma, což samozřejmě láká spam všeho druhu,“ konstatuje produktový šéf „seznamáckého“ freemailu David Finger.

„Lidé nás hodně využívají ke spamování, takže jsme se v historii u některých poskytovatelů ocitli na černé listině,“ navazuje Finger s vysvětlením toho, proč například Microsoft u své e-mailové služby Outlook.com příchozí poštu ze Seznamu přímo posílal do spamu. „Rozhodli jsme se proti tomu zakročit.“

Většina příchozí pošty je spam

Spammeři pro rozesílání nevyžádané či záškodnické pošty v případě Seznamu využívají dvě metody – buďto si zakládají schránky nové, nebo se napojují na účty nic netušících uživatelů. Seznam začal podezřelé účty sledovat a vynucovat si u nich změnu hesla.

Klepněte pro větší obrázek
Příchozí a odchozí spam v rámci Email.cz. Zdroj: Seznam.cz

„V poslední době jsme takto zablokovali 57 tisíc účtů a jen u 57 procent z nich si uživatelé heslo skutečně změnili. Zbytek doporučení ignoroval,“ popisuje Finger. Firma zároveň uživatele upozorňuje na to, že existuje podezření na ukradení hesla. Metody se údajně osvědčily a poskytovatelé e-mailových služeb včetně zmiňovaného Microsoftu už Email.cz neblokují.

Mnohem větší problémy má Seznam každopádně s příchozím spamem. Do Email.cz každý den míří 81 milionů e-mailových zpráv. Antispamový filtr (funguje jako grey list) na základní úrovni zablokuje rovných 65 milionů z této celkové sumy, které vůbec nepustí dál. Zbylých asi 16 milionů e-mailů už putuje do schránek uživatelů, ani tam ale není problém vyřešen.

Z oněch 16 milionů je totiž 11 milionů mailů hromadných, jde tedy o různé newslettery, plošně posílaná sdělení a tak dále. Více než milion z všech doručených zpráv do schránek uživatelů tak rovnou míří do jejich spamové složky.

Seznam se snaží veškeré antispamové procesy co nejvíce automatizovat, softwarové nástroje si nicméně vyvíjí sám. „Neexistuje řešení, které bychom si mohli koupit,“ říká Finger. Firma spam analyzuje a vyhodnocuje pomocí nástroje Kibana, který si přes Elasticsearch „sahá“ do centrálního úložiště postaveného na Hadoopu. Hadoopový cluster má Seznam společný, běží na něm třeba vyhledávací robot, a čítá už více než tři stovky serverů.

Blokovaná Čína

Takový systém má například vyhodnocovat to, kterou příchozí poštu uživatelé považují za nevyžádanou. Pokud se sejde dostatečně velký počet lidí, kteří u stejného e-mailu či jeho odesílatele nastaví příznak spamu, Seznam by to měl vzít v potaz a další poštu pak vyhodnotit jako spam u všech uživatelů.

 

Neexistuje nástroj, který bychom mohli koupit. Software pro boj se spamem se vyvíjíme sami.

 

Ne vždy je ale vše černobílé. Za spam jsou často považovány i newslettery běžných společností, které ovšem nedodržují základní pravidla. Seznam pro ně proto sestavil samostatnou stránku fbl.seznam.cz, kde pro newslettery nabízí tipy. V Seznamu umí jednotlivé případy také řešit individuálně a nebojí se ani centrálního blokování. Jednu dobu například internetem kolovala aféra, kdy Seznam zablokoval populární službu MailChimp. Oznámení na Úřad pro ochranu osobních údajů Seznam poslal spíše jednotky.

Do Email.cz nejčastěji posílají spam uživatelé ze Spojených států, Indie či Velké Británie. Pro spamování naopak Seznam nejvíce využívají lidé v Rusku a okolních zemích. Firma ale ruské uživatele blokovat nechce, údajně jich totiž mnoho Email.cz využívá pro zcela běžnou komunikaci.

Poměrně zajímavý přístup nicméně na Andělu zvolili v případě příchozí pošty. Například čínské IP adresy jsou kompletně blokovány.

Faktem každopádně zůstává i to, že si uživatelé často za spam mohou sami. „Často se chovají, jako by jejich e-mail nic neznamenal a zadávají ho všude možně na internetu,“ potvrzuje David Finger obecně známou pravdu.

V boji proti spammerům, kteří Email.cz chtějí využívat pro bombardování ostatních, firma plánuje zavést také novou registraci. Měla by být bezpečnější a náročnější, nikoliv však složitější, aby neodradila běžné uživatele.

Diskuze (52) Další článek: Další oživení animovaného gifu: Twitter zavedl podporu v tweetech

Témata článku: Bezpečnost, Seznam.cz, Seznam Email, Spam, Elasticsearch, Komunikační platforma, Produktový šéf, Seznam, Spamování, Centrální úložiště, Přesná částka, Drahé úložiště, Val, Email, Spa, Grey, TV +, Newsletter


Určitě si přečtěte

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 149

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 78

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment