Seznam vyhlásil válku spamu. Tvoří většinu jeho mailů

Drtivou většinu e-mailů u Seznamu tvoří spam, příchozí i odchozí. Seznam se v minulosti ocitl i na černých listinách dalších poskytovatelů. Nevyžádané poště proto vyhlásil válku.

Přesné částky Seznam zveřejňovat nechce, údajně je to ale hodně drahá sranda. Rovná polovina ze 14 vývojářů, kteří pracují na e-mailové službě největší tuzemské internetové firmy, se zabývá čistě antispamovou ochranou. Do celkových nákladů je přitom nutné připočítat výdaje na datový tok, práci serverů a tak dále. Seznam každopádně vyhlásil válku nevyžádané poště.

Seznam u své freemailové služby Email.cz registruje 8,1 milionu aktivních schránek, 82 procent aktivních uživatelů se ke své poště připojuje denně. „Náš e-mail je masivní komunikační platforma, což samozřejmě láká spam všeho druhu,“ konstatuje produktový šéf „seznamáckého“ freemailu David Finger.

„Lidé nás hodně využívají ke spamování, takže jsme se v historii u některých poskytovatelů ocitli na černé listině,“ navazuje Finger s vysvětlením toho, proč například Microsoft u své e-mailové služby Outlook.com příchozí poštu ze Seznamu přímo posílal do spamu. „Rozhodli jsme se proti tomu zakročit.“

Většina příchozí pošty je spam

Spammeři pro rozesílání nevyžádané či záškodnické pošty v případě Seznamu využívají dvě metody – buďto si zakládají schránky nové, nebo se napojují na účty nic netušících uživatelů. Seznam začal podezřelé účty sledovat a vynucovat si u nich změnu hesla.

Klepněte pro větší obrázek
Příchozí a odchozí spam v rámci Email.cz. Zdroj: Seznam.cz

„V poslední době jsme takto zablokovali 57 tisíc účtů a jen u 57 procent z nich si uživatelé heslo skutečně změnili. Zbytek doporučení ignoroval,“ popisuje Finger. Firma zároveň uživatele upozorňuje na to, že existuje podezření na ukradení hesla. Metody se údajně osvědčily a poskytovatelé e-mailových služeb včetně zmiňovaného Microsoftu už Email.cz neblokují.

Mnohem větší problémy má Seznam každopádně s příchozím spamem. Do Email.cz každý den míří 81 milionů e-mailových zpráv. Antispamový filtr (funguje jako grey list) na základní úrovni zablokuje rovných 65 milionů z této celkové sumy, které vůbec nepustí dál. Zbylých asi 16 milionů e-mailů už putuje do schránek uživatelů, ani tam ale není problém vyřešen.

Z oněch 16 milionů je totiž 11 milionů mailů hromadných, jde tedy o různé newslettery, plošně posílaná sdělení a tak dále. Více než milion z všech doručených zpráv do schránek uživatelů tak rovnou míří do jejich spamové složky.

Seznam se snaží veškeré antispamové procesy co nejvíce automatizovat, softwarové nástroje si nicméně vyvíjí sám. „Neexistuje řešení, které bychom si mohli koupit,“ říká Finger. Firma spam analyzuje a vyhodnocuje pomocí nástroje Kibana, který si přes Elasticsearch „sahá“ do centrálního úložiště postaveného na Hadoopu. Hadoopový cluster má Seznam společný, běží na něm třeba vyhledávací robot, a čítá už více než tři stovky serverů.

Blokovaná Čína

Takový systém má například vyhodnocovat to, kterou příchozí poštu uživatelé považují za nevyžádanou. Pokud se sejde dostatečně velký počet lidí, kteří u stejného e-mailu či jeho odesílatele nastaví příznak spamu, Seznam by to měl vzít v potaz a další poštu pak vyhodnotit jako spam u všech uživatelů.

 

Neexistuje nástroj, který bychom mohli koupit. Software pro boj se spamem se vyvíjíme sami.

 

Ne vždy je ale vše černobílé. Za spam jsou často považovány i newslettery běžných společností, které ovšem nedodržují základní pravidla. Seznam pro ně proto sestavil samostatnou stránku fbl.seznam.cz, kde pro newslettery nabízí tipy. V Seznamu umí jednotlivé případy také řešit individuálně a nebojí se ani centrálního blokování. Jednu dobu například internetem kolovala aféra, kdy Seznam zablokoval populární službu MailChimp. Oznámení na Úřad pro ochranu osobních údajů Seznam poslal spíše jednotky.

Do Email.cz nejčastěji posílají spam uživatelé ze Spojených států, Indie či Velké Británie. Pro spamování naopak Seznam nejvíce využívají lidé v Rusku a okolních zemích. Firma ale ruské uživatele blokovat nechce, údajně jich totiž mnoho Email.cz využívá pro zcela běžnou komunikaci.

Poměrně zajímavý přístup nicméně na Andělu zvolili v případě příchozí pošty. Například čínské IP adresy jsou kompletně blokovány.

Faktem každopádně zůstává i to, že si uživatelé často za spam mohou sami. „Často se chovají, jako by jejich e-mail nic neznamenal a zadávají ho všude možně na internetu,“ potvrzuje David Finger obecně známou pravdu.

V boji proti spammerům, kteří Email.cz chtějí využívat pro bombardování ostatních, firma plánuje zavést také novou registraci. Měla by být bezpečnější a náročnější, nikoliv však složitější, aby neodradila běžné uživatele.

Diskuze (52) Další článek: Další oživení animovaného gifu: Twitter zavedl podporu v tweetech

Témata článku: Bezpečnost, Seznam.cz, Seznam Email, Spam, Elasticsearch, Přesná částka, Grey, Val, Centrální úložiště, Seznam, Drahé úložiště, Newsletter, Produktový šéf, Mailchimp, Spamování, David Finger, Komunikační platforma, Spa, TV +, EmailVyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Kde nedosáhne signál operátora, můžete volat přes Wi-Fi. Návod na zkrocení funkce VoWiFi

Trpíte špatným příjmem mobilního operátora, ale současně máte dobré připojení k internetu? Telefonujte přes Wi-Fi stejně, jako byste volali přes mobilní síť.

Jiří Kuruc
NávodyWi-Fi
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody