Seznam vyhrál soud nad Chapsem o data jízdních řádů

Krajský soud v Brně potvrdil, že společnost Chaps je povinným subjektem a musí tak zveřejňovat data jízdních řádů. Rýsuje se tak šance, že dlouholetý monopol skončí.
Seznam vyhrál soud nad Chapsem o data jízdních řádů

Seznam.cz si připsal první vítězství v boji proti neprůhlednému nakládání se státními daty, která mají být podle zákona otevřená a dostupná prakticky komukoliv na vyžádání. České internetové jedničce se pod vedením generálního ředitele Michala Feixe po dlouhých přípravách podařilo uspět u krajského soudu v Brně, který udělal důležitý krok proti společnosti Chaps ovládající data tuzemských jízdních řádů.

Soud totiž rozhodl, že soukromá firma Chaps je povinným subjektem, na něhož se stahuje zákon o svobodném přístupu k informacím. Zpráva, jejíž plné znění je možné si přečíst ve formátu PDF, zároveň konstatuje, že v této souvislosti je ministerstvo dopravy nadřízeným orgánem, což v podstatě znamená to, že se na něj už Chaps nebude moci odvolávat a sám zůstávat skrytý a nedotknutelný.

To by v budoucnu mohlo rozbít zaběhnutý a několik let trvající monopol. Data z celostátního informačního systému o jízdních řádech totiž doposud stále ovládá právě společnost Chaps, která v roce 2001 podepsala smlouvu s ministerstvem dopravy. To tento krok obhájilo tím, že nebude muset vynakládat žádné prostředky na provoz služby, což mělo být pro stát výhodné.

„Tento výrok soudu jsem očekával nejen já, ale i další odborníci, kteří se o případ zajímají. Tím, že stát předal správu jízdních řádů soukromé firmě, se nelze zbavit povinnosti tato data zpřístupňovat zájemcům,“ sdělil pro Connect.cz k výsledku soudu šéf Seznamu Michal Feix.

Politický (ne)zájem

Stát skutečně nic platit nemusí, Chaps ale projekt pojal po svém a i když by měl, veřejná data ve strojově čitelném formátu nezveřejňuje a staví si nad nimi vlastní byznys. Při častých apelacích kritiků na tyto praktiky se firma odvolávala na to, že není oním povinným subjektem, který musí data zpřístupňovat. Soud nyní tuto obhajobu odmítnul. Zároveň ale Chapsu přímo nenařídil, aby tolik žádané informace zveřejnil. Seznam nyní bude muset podat novou žádost a vzhledem k tomu, že Chaps nyní díky soudnímu posvěcení zákon o svobodných informacích musí respektovat, měl by žádosti zdejší internetové jedničky vyhovět.

Klepněte pro větší obrázek
První důležitý krok je za námi. Generální ředitel Seznamu Michal Feix.

Chaps během let zkoušel různé triky. Některá data například zveřejňoval, ale ne ve strojově čitelném formátu a často měnil jejich strukturu tak, aby nebylo možné třeba napsat automatický skript pro jejich dolování. Firma si zároveň vyvinula proprietární systém a databázi, které považuje za vlastní know-how.

Do zaběhnutého systému se zároveň politikům nechtělo příliš zasahovat, nebylo to pro ně politicky průchodné. I když veřejná data spravuje jedna firma, služba jízdních řádů IDOS.cz funguje na vysoké úrovni a s téměř 2 miliony unikátními návštěvníky za měsíc se řadí mezi velice žádané a populární. Změna dodavatele a technologií by se vzhledem k proprietárním systémům Chapsu zřejmě projevila například na dlouhodobém výpadku či dočasně zhoršených službách.

Jenže právě otevřenost dat z jízdních řádů by vedla k tomu, že se informací chytnou zájemci jako Seznam, Google a nepochybně i mnoho dalších firem, vývojářů a podobně. Na nich je pak možné stavět nové a nové služby. Konkrétně tuzemská internetová jednička by chtěla informace o spojích integrovat do mobilní i webové verze Mapy.cz.

Výhodné pro Mafru

V boji proti Chapsu je na soudní úrovni Seznam poněkud osamocen a další silní mediální a internetoví hráči se do tahanic příliš neženou. Googlu se sice například podařilo vyjednat data pražské hromadné dopravy, to je ale pouze dílčí vítězství díky tomu, že informace o jízdních řádech do celkového systému dodávají jednotlivé kraje. A s nimi je těžké jednotlivě mluvit, což přiživuje podezření, že se na celém monopolu přiživují Chapsu spřízněné duše.

Do sporu logicky nezasahuje ani mediální dům Mafra, jež je velkým zákazníkem Chapsu a díky němu může IDOS.cz pod doménou iDnesu provozovat. Jízdní řády tvoří velký podíl návštěvnosti iDnesu a po nástupu konkurenčních služeb by toto číslo mohlo výrazně klesnout, i když je IDOS mezi běžnými uživateli zažitá značka. Chaps mimo jiné aktualizované jízdní řády prodává jako samostatný software.

Průlomové rozhodnutí brněnského krajského soudu ještě neznamená, že ke k nápravě současných pořádků dojde v brzké době, spor se může ještě nějakou dobu táhnout. Chaps ještě může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a k případu se podle všeho odvolal. „Skutečnost, že se proti rozhodnutí neodvolalo ministerstvo, ale podle všeho firma Chaps, která ani nebyla účastníkem procesu, si vykládám jako signál, že tonoucí se stébla chytá, a nechce přijít o výnosný obchod s veřejnými daty, jež přitom platíme my všichni ze svých daní,“ doplňuje Feix.

V Seznamu nicméně mají boj proti Chapsu nastavený jako vysokou prioritu. V budoucnu může pomoci také aktualizace evropské směrnice, jež členským státům Evropské unie ukládá data ze státní správy otevřít v čitelném formátu všem zájemcům, ať už zdarma nebo za symbolicky poplatek.

Diskuze (38) Další článek: Google si hraje na Adobe Flash. Vyvíjí vlastní animační editor pro HTML5

Témata článku: Právo, Seznam.cz, Soudy, Řád, Monopoly, Průlomové rozhodnutí, Jednička, Dílčí dodavatel, Veřejná služba, Nejvyšší správní soud, Evropská úroveň, Mediální dům, Chaps, Soud, Soli, Jízdní řád, Veřejná doprava, Důležitý krok, Silná doména, Plné znění, Idos, Soukromá firma, Unikátní návštěvník, Celkové vítězstvíLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejlepší aplikace pro tento týden: Život bez vyhoření, slevové kartičky a grafické studio

Nejlepší aplikace pro tento týden: Život bez vyhoření, slevové kartičky a grafické studio

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Mobilní aplikace