Seznam zpřístupní vyhledávacího robota vývojářům

Seznam nabídne svého vyhledávacího robota a desítky milionů datových záznamů vývojářům a startupům. Prozatím v rámci programu StartupYard, v budoucnu možná i dalším.

Největší tuzemská internetová firma zpřístupní svého vyhledávacího robota vývojářům a startupům z celé Evropy, včetně České republiky. K technologiím budou mít v prvé řadě přístup účastníci nadcházejícího třetího ročníku smíchovského akcelerátoru StartupYard, jehož chod a reformu se rozhodl Seznam pro následující rok zaštítit. Do budoucna není vyloučeno, že k robotovi získají přístup také další zájemci či univerzity.

Seznam jádro svého vyhledávání zpřístupňuje v rámci aktivit pro podporu startupů. Společnost navázala úzkou spolupráci se StartupYardem a nový ročník bude zaměřen na oblast práce s daty (big data, analytika a podobně), tedy na to, o co v internetovém vyhledávání ve velké míře jde.

Zdejší internetová jednička podporovala i prozatím poslední ročník pražského akceleračního programu, obecně ale byla s kvalitou týmu nespokojena. „Dříve se hlásilo poměrně málo projektů, navíc často nesmyslných,“ tvrdí generální ředitel Seznamu Pavel Zima. „Tentokrát se zaměříme čistě na technologie, protože věříme, že v Česku má smysl dělat především skutečně technologické projekty,“ říká. „Je to reakce na stav české startupové scény, chceme jí dát směr,“ doplňuje šéf oddělení rozvoje obchodu Marek Nový.

Vlastní cluster „na hraní“

Zástupci Seznamu tento týden v Paříži na konferenci Le Web oslovují kontakty s tím, aby zprávu o poskytnutí technologie vyhledávacího robota „roznesli“ po Evropě. „Očekáváme, že by se do programu mohlo přihlásit kolem 200 zájemců,“ navazuje Zima s tím, že do finálního programu má být vybráno asi 6 projektů. Šance zaujmout starý kontinent česká společnost rozhodně patří. V regionu je to jedna z mála společností, která dokáže takovou technologii a hlavně nasbíraná data dát k dispozici.

Klepněte pro větší obrázek
Data máte některá naše data. Zleva: generální ředitel Seznamu Pavel Zima a šéf fulltextu Marek Gizela.

Ty pak budou moci pracovat se „seznamáckou“ vyhledávací technologií. Firma jim každopádně nedá přístup úplně ke všemu. „K dispozici poskytneme vše, co nás nemůže nějakým způsobem poškodit,“ vysvětluje šéf vyhledávacího týmu Marek Gizela. V podstatě má jít o samotnou technologii robota, jehož databáze bude naplněna daty, se kterými si bude možné „hrát“. „Budou tam třeba nasbírané a analyzované webové stránky,“ říká Gizela. Ve výsledku by mělo jít o desítky milionů záznamů. „Navíc si tam samozřejmě týmy budou moci umístit data vlastní.“

Seznam pro tyto účely vyčlení nový serverový cluster. Jeho přesné specifikace ale ještě neví, bude záležet na specifických požadavcích přihlášených projektů. Společnost zároveň s tím poskytne různé mentory a oborníky, kteří s touto technologií pracují a počítají s tím, že řady rádců hodně rozšíří, například o inženýry ze spřáteleného ruského Yandexu. „Máme teď poměrně dlouhý seznam kandidátů, ze kterých vybíráme,“ konstatuje Nový.

Tyto aktivity Seznamu by měly zajímat především ty projekty, které se nějakým způsobem snaží pracovat s velkými daty. Seznam přitom upozorňuje na to, že nemusí jít čistě o nástroje, které by pak v budoucnu rozšířily jeho byznys a funkce. „Typicky z toho mohou vzniknout věci na predikci v podstatě všeho možného, analýzu dat a podobně,“ vysvětluje Marek Nový. Seznam už údajně několik zájemců samo oslovilo.

A nemusí jít pouze o teprve začínající projekty nebo služby ve fázi pouhé myšlenky a nápadu. Zapojit se mohou i technologie v pokročilejší fázi. Seznam totiž nabízí v reálu používanou technologii naplněnou velkým objemem dat, ke kterému se není možné jen tak jednoduše dostat. Pokročilé projekty si tak například mohou ověřit své modely, získat provozní zkušenost a podobně.

Námluvy s ČVUT

Technologie Seznamu pracuje s Hadoopem, HBase a vývojáři zřejmě budou moci využít také Apache Giraph. Veškeré náležitosti bude možné konzultovat přímo s tvůrci a odborníky.

Tento pilotní projekt svádí k myšlenkám, zda jednou Seznam ze své vyhledávací datové technologie a chystaného cloudu nehodlá vytvořit platformu – službu, kterou si budou moci vývojáři a datoví pracovníci pronajímat za poplatek, podobně jako třeba Amazon Web Services. „Je to logická myšlenka,“ usmívá se Pavel Zima s tím, že právě něco takového by jeho společnosti případně otevřelo cestu na zahraniční trhy.

V čem už každopádně jednání probíhají, je spolupráce s vysokými školami. Seznam uvažuje, že by robota a data zpřístupnil také akademické sféře pro jejich výzkum. „Jsme v kontaktu zejména s Janem Šedivým z ČVUT,“ potvrzuje Marek Gizela. Šedivý na technické škole rozjel program pro big data a ona data aktivně shání. Díky jeho snaze škola získala také grant na výuku samostatného předmětu.

Ze samostatného startupového investičního fondu Seznamu naopak sešlo. Firma provozuje oddělenou společnost pro investice, není ale primárně zaměřena na tyto aktivity. Seznam naopak jasné zaměření StartupYardu bere jako dost možná poslední šanci pro to, aby ho startupy přesvědčily. „Pokud ne, podporu zřejmě výrazně omezíme,“ vzkazuje Pavel Zima.

Váš názor Další článek: Šuškanda: Windows 8.2 by mohl vrátit nabídku Start

Témata článku: Technologie, Seznam.cz, Startupy, Internetová firma, Nadcházející týden, Jan Šedivý, Vývojář, Námluvy, Marko, Třetí ročník, Zima, Dlouhý seznam, Reform, Internetové vyhledávání, Big, Seznam, Poslední šance, Pokročilý výzkum, Poslední ročník, Myšlenka, Nasbíraná data, Robot, Mentor, Yandex, Nový ročníkNejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Apple zanevřel na Twitter. Musk teď na tvůrce iPhonu vytahuje špínu
Lukáš VáclavíkPetr UrbanMarek Lutonský
Elon MuskTwitter
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Test chytrého routeru Synology WRX560. Když vám chybí funkce, tak je prostě doinstalujte

Synology nevyrábí routery jako na běžícím pásu. Když už se do toho ale pustí, stojí to za to.

Jiří Kuruc
SynologyRouterTesty
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě