SK Hynix postaví obří komplex na výrobu pamětí za 100+ miliard dolarů

Zdroj: SK Hynix
SK Hynix postaví obří komplex na výrobu pamětí za 100+ miliard dolarů | Zdroj: SK Hynix

Až 800 000 waferů měsíčně by mělo sjíždět z výrobních linek, které SK Hynix postaví v jihokorejském městě Jongin. Společnost podle listu The Korea Herald získala úřední povolení na výstavbu komplexu o rozloze 4,15 milionu čtverečních metrů. Prostor zaberou čtyři továrny a další budovy, které kromě Hynixu využije také okolo 50 subdodavatelů.

Celý projekt by měl stát v přepočtu asi 106 miliard amerických dolarů. Hynix chce vybudovat moderní továrnu na operační paměti DRAM s využitím EUV litografie, která je drahá a těžko dostupná (tyto stroje vyrábí pouze nizozemská společnost ASML). Jedna fabrika tak vyjde zhruba na 25 miliard dolarů.

Korejci chtějí začít stavět ještě před koncem letošního roku, v provozu pak první ze čtyř továren bude až v roce 2025. Fabriky by měla produkovat hlavně čipy LPDDR5X a DDR5, po kterých bude za čtyři roky velký hlad v počítačích i mobilech. V roce 2025 už ale zřejmě bude dokončen také standard DDR6, který by měl navýšit frekvence až na 12 GHz.

Podle TrendForce je Hynix s 29,5% podílem druhým největším výrobcem NAND pamětí na světě. Výše stojí pouze jeho korejský rival Samsung (42,1% podíl). Americký Micron si drží 23% zastoupení. Nanya, Winbond a ostatní menší společnosti mají v souhrnu okolo pěti procent.

Hynix je pak dle IC Insights čtvrtým největším výrobcem polovodičů obecně. V prosinci 2020 produkoval měsíčně bezmála 1,9 milionu waferů měsíčně, o desítek tisíc méně než Micron. Celosvětové produkci vládne Samsung (3,1 milionu), následovaný TSMC (2,7 milionu).

via Anandtech

Diskuze (11) Další článek: Už i armádní vozítka jsou bez řidičů. Šestikolový MPUGV je připravený na velké testování

Témata článku: Hardware, Byznys, Samsung, Čipy, TSMC, Paměti, Výroba, Micron, DDR6, Továrna, Hynix, SK Hynix, Nanya, PAM, Komplex, Dolar, IC Insights, Paměť, Winbond, TrendForce, ASML, The Korea Herald, Hera, Obří komplex, Paměti na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows