SK Hynix postaví obří komplex na výrobu pamětí za 100+ miliard dolarů

Zdroj: SK Hynix
SK Hynix postaví obří komplex na výrobu pamětí za 100+ miliard dolarů | Zdroj: SK Hynix

Až 800 000 waferů měsíčně by mělo sjíždět z výrobních linek, které SK Hynix postaví v jihokorejském městě Jongin. Společnost podle listu The Korea Herald získala úřední povolení na výstavbu komplexu o rozloze 4,15 milionu čtverečních metrů. Prostor zaberou čtyři továrny a další budovy, které kromě Hynixu využije také okolo 50 subdodavatelů.

Celý projekt by měl stát v přepočtu asi 106 miliard amerických dolarů. Hynix chce vybudovat moderní továrnu na operační paměti DRAM s využitím EUV litografie, která je drahá a těžko dostupná (tyto stroje vyrábí pouze nizozemská společnost ASML). Jedna fabrika tak vyjde zhruba na 25 miliard dolarů.

Korejci chtějí začít stavět ještě před koncem letošního roku, v provozu pak první ze čtyř továren bude až v roce 2025. Fabriky by měla produkovat hlavně čipy LPDDR5X a DDR5, po kterých bude za čtyři roky velký hlad v počítačích i mobilech. V roce 2025 už ale zřejmě bude dokončen také standard DDR6, který by měl navýšit frekvence až na 12 GHz.

Podle TrendForce je Hynix s 29,5% podílem druhým největším výrobcem NAND pamětí na světě. Výše stojí pouze jeho korejský rival Samsung (42,1% podíl). Americký Micron si drží 23% zastoupení. Nanya, Winbond a ostatní menší společnosti mají v souhrnu okolo pěti procent.

Hynix je pak dle IC Insights čtvrtým největším výrobcem polovodičů obecně. V prosinci 2020 produkoval měsíčně bezmála 1,9 milionu waferů měsíčně, o desítek tisíc méně než Micron. Celosvětové produkci vládne Samsung (3,1 milionu), následovaný TSMC (2,7 milionu).

via Anandtech

Diskuze (11) Další článek: Už i armádní vozítka jsou bez řidičů. Šestikolový MPUGV je připravený na velké testování

Témata článku: Hardware, Byznys, TSMC, Výroba, Samsung, Čipy, Micron, Paměti, ASML, Dolar, Hynix, Komplex, Paměť, SK Hynix, Obří komplex, Winbond, IC Insights, Továrna, TrendForce, The Korea Herald, Nanya


Určitě si přečtěte

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů | 27

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů | 32

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 17

Karel Kilián
WebkameraMobilní telefonMobilní aplikace
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 61

Marek Lutonský
Rodokmen
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 174

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk