Automobily | Škoda | Sdílená ekonomika

Škodovka se pouští do sdílení aut, vše bude fungovat přes internet a aplikaci

Sdílení automobilů (tzv. carsharing) je trendem, který by mohl významně ovlivnit automobilovou dopravu. Vznikají nové startupy, které se problematiku sdílení aut snaží efektivně řešit a zařadila se mezi ně i automobilka Škoda. Ta nechce být pro tyto služby jen dodavatelem automobilů, ale sama má ambici vytvořit celoevropskou platformu pro carsharing.

Fabia na ISIC kartu

Připravovaná platforma dostala název Uniqway a na jejím vývoji se podílela Škoda Auto, vývojová divize Škoda Auto DigiLab a také studenti ze tří pražských univerzit – Českého vysokého učení technického, České zemědělské univerzity a Vysoké školy ekonomické. Právě studenti se také stanou prvními testery služby.

Škoda Auto k tomuto účelu poskytla 15 vozů Škoda Fabia v edici Style, vývojáři ze Škoda Auto DigiLab pak v úzké spolupráci s týmem studentů vytvořili mobilní a webovou aplikaci pro správu jejich sdílení. Právě od studentů přišla většina nápadů a tipů, jak by měla služba fungovat. Sami ji totiž poté budou využívat.

Jak to celé bude fungovat? Nejprve se student zaregistruje. Poté už bude mít přístupnou aplikaci a na ni se může kdykoli podívat, kde má v okolí nejbližší volný vůz. Poté k němu stačí přijít a prostřednictvím kódu ze své studentské karty ISIC otevřít.

Uvnitř auta najde klíčky i kartu CCS na tankování benzinu. Po dojetí se v aplikaci ukážou nejbližší volná parkovací místa. S aplikací je také svázaná platební karta, díky čemuž se za službu okamžitě strhne odpovídající částka za využití služby.

Krok do sdílené budoucnosti

Službu nejprve otestuje skupina tří set dobrovolníků z řad studentů jmenovaných univerzit. Bude tedy dostupná pouze v Praze. Pokud se ale osvědčí, rozšíří se na širší spektrum studentů a i do dalších měst.

Studenti vysokých škol jsou k otestování služby nejvhodnějšími kandidáty a také proto je na ně projekt cílen. Zpravidla nemají vlastní automobil a o jeho vlastnictví už smýšlejí jinak než předchozí generace. S principy sdílené ekonomiky se setkávají častěji a proto automobil nepotřebují vlastnit, stačí jim možnost ho využívat.

„Nápad vznikl na schůzce Škoda Auto a rektorů tří pražských univerzit. Chápeme mobilitu budoucnosti jako cílenou službu a chceme akademickou komunitu touto platformou pro sdílení vozidel podpořit. Chceme zajistit, aby vždy mohla využít vhodnou nabídku mobility. Sdílená ekonomika je nejen pro mladou generaci mnohem více než jenom trend,“ řekl k projektu Luboš Vlček, vedoucí Škoda Auto.

Škoda zatím neprozradila, kolik služba bude stát. Nyní odstartuje testovací provoz, následovat může postupné rozšiřování mezi dalšími univerzitami a pokud vše půjde dobře a o službu bude zájem, může na jejich základech vzniknout platforma pro carsharing využívaná i za hranicemi Česka.

Váš názor Další článek: Muska nadchla studie o mimozemšťanech. Chce, abychom rozšířili život na další planety

Témata článku: Automobily, Mobilní aplikace, Praha, Škoda, Sdílená ekonomika, Vysoká škola, Sdílení aut, První tester, Studenti, Karta, Škodovka, Sdílení, Platforma, Fun, Předchozí generace, Carsharing, Česká republika, Tankování, Pražská univerzita, Ekonomika, Testovací provoz, CCS, Vysoká škola ekonomická, Škoda Fabia, Postupné rozšiřování


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 85

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 25

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55