Škodovka se pouští do sdílení aut, vše bude fungovat přes internet a aplikaci

Sdílení automobilů (tzv. carsharing) je trendem, který by mohl významně ovlivnit automobilovou dopravu. Vznikají nové startupy, které se problematiku sdílení aut snaží efektivně řešit a zařadila se mezi ně i automobilka Škoda. Ta nechce být pro tyto služby jen dodavatelem automobilů, ale sama má ambici vytvořit celoevropskou platformu pro carsharing.

Fabia na ISIC kartu

Připravovaná platforma dostala název Uniqway a na jejím vývoji se podílela Škoda Auto, vývojová divize Škoda Auto DigiLab a také studenti ze tří pražských univerzit – Českého vysokého učení technického, České zemědělské univerzity a Vysoké školy ekonomické. Právě studenti se také stanou prvními testery služby.

Škoda Auto k tomuto účelu poskytla 15 vozů Škoda Fabia v edici Style, vývojáři ze Škoda Auto DigiLab pak v úzké spolupráci s týmem studentů vytvořili mobilní a webovou aplikaci pro správu jejich sdílení. Právě od studentů přišla většina nápadů a tipů, jak by měla služba fungovat. Sami ji totiž poté budou využívat.

Jak to celé bude fungovat? Nejprve se student zaregistruje. Poté už bude mít přístupnou aplikaci a na ni se může kdykoli podívat, kde má v okolí nejbližší volný vůz. Poté k němu stačí přijít a prostřednictvím kódu ze své studentské karty ISIC otevřít.

Uvnitř auta najde klíčky i kartu CCS na tankování benzinu. Po dojetí se v aplikaci ukážou nejbližší volná parkovací místa. S aplikací je také svázaná platební karta, díky čemuž se za službu okamžitě strhne odpovídající částka za využití služby.

Krok do sdílené budoucnosti

Službu nejprve otestuje skupina tří set dobrovolníků z řad studentů jmenovaných univerzit. Bude tedy dostupná pouze v Praze. Pokud se ale osvědčí, rozšíří se na širší spektrum studentů a i do dalších měst.

Studenti vysokých škol jsou k otestování služby nejvhodnějšími kandidáty a také proto je na ně projekt cílen. Zpravidla nemají vlastní automobil a o jeho vlastnictví už smýšlejí jinak než předchozí generace. S principy sdílené ekonomiky se setkávají častěji a proto automobil nepotřebují vlastnit, stačí jim možnost ho využívat.

„Nápad vznikl na schůzce Škoda Auto a rektorů tří pražských univerzit. Chápeme mobilitu budoucnosti jako cílenou službu a chceme akademickou komunitu touto platformou pro sdílení vozidel podpořit. Chceme zajistit, aby vždy mohla využít vhodnou nabídku mobility. Sdílená ekonomika je nejen pro mladou generaci mnohem více než jenom trend,“ řekl k projektu Luboš Vlček, vedoucí Škoda Auto.

Škoda zatím neprozradila, kolik služba bude stát. Nyní odstartuje testovací provoz, následovat může postupné rozšiřování mezi dalšími univerzitami a pokud vše půjde dobře a o službu bude zájem, může na jejich základech vzniknout platforma pro carsharing využívaná i za hranicemi Česka.

Diskuze (1) Další článek: Muska nadchla studie o mimozemšťanech. Chce, abychom rozšířili život na další planety

Témata článku: Automobily, Mobilní aplikace, Škoda, Praha, Sdílená ekonomika, Odpovídající částka, Škoda Auto Digilab, Studenti, Ekonomika, Vysoká škola, Platforma, Česká republika, Nový start-up, Škodovka, Aplikace, Předchozí generace, Fun, Testovací provoz, Luboš, Platební karta, Škoda Fabia, Bude, Automobilová doprava, Karta, Mladá generace



Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

Hrajeme si v PowerShellu. Nandáme to Linuxákům a jejich dokonalým terminálům

** Nejlepší příkazová řádka? Tu mají přece linuxové a unixové systémy ** PowerShell od Microsoftu ale zvládne možná ještě lepší kousky ** Dnes v něm ovládneme kurzovní lístek ČNB

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace