Automobily | Škoda | Sdílená ekonomika

Škodovka se pouští do sdílení aut, vše bude fungovat přes internet a aplikaci

Sdílení automobilů (tzv. carsharing) je trendem, který by mohl významně ovlivnit automobilovou dopravu. Vznikají nové startupy, které se problematiku sdílení aut snaží efektivně řešit a zařadila se mezi ně i automobilka Škoda. Ta nechce být pro tyto služby jen dodavatelem automobilů, ale sama má ambici vytvořit celoevropskou platformu pro carsharing.

Fabia na ISIC kartu

Připravovaná platforma dostala název Uniqway a na jejím vývoji se podílela Škoda Auto, vývojová divize Škoda Auto DigiLab a také studenti ze tří pražských univerzit – Českého vysokého učení technického, České zemědělské univerzity a Vysoké školy ekonomické. Právě studenti se také stanou prvními testery služby.

Škoda Auto k tomuto účelu poskytla 15 vozů Škoda Fabia v edici Style, vývojáři ze Škoda Auto DigiLab pak v úzké spolupráci s týmem studentů vytvořili mobilní a webovou aplikaci pro správu jejich sdílení. Právě od studentů přišla většina nápadů a tipů, jak by měla služba fungovat. Sami ji totiž poté budou využívat.

Jak to celé bude fungovat? Nejprve se student zaregistruje. Poté už bude mít přístupnou aplikaci a na ni se může kdykoli podívat, kde má v okolí nejbližší volný vůz. Poté k němu stačí přijít a prostřednictvím kódu ze své studentské karty ISIC otevřít.

Uvnitř auta najde klíčky i kartu CCS na tankování benzinu. Po dojetí se v aplikaci ukážou nejbližší volná parkovací místa. S aplikací je také svázaná platební karta, díky čemuž se za službu okamžitě strhne odpovídající částka za využití služby.

Krok do sdílené budoucnosti

Službu nejprve otestuje skupina tří set dobrovolníků z řad studentů jmenovaných univerzit. Bude tedy dostupná pouze v Praze. Pokud se ale osvědčí, rozšíří se na širší spektrum studentů a i do dalších měst.

Studenti vysokých škol jsou k otestování služby nejvhodnějšími kandidáty a také proto je na ně projekt cílen. Zpravidla nemají vlastní automobil a o jeho vlastnictví už smýšlejí jinak než předchozí generace. S principy sdílené ekonomiky se setkávají častěji a proto automobil nepotřebují vlastnit, stačí jim možnost ho využívat.

„Nápad vznikl na schůzce Škoda Auto a rektorů tří pražských univerzit. Chápeme mobilitu budoucnosti jako cílenou službu a chceme akademickou komunitu touto platformou pro sdílení vozidel podpořit. Chceme zajistit, aby vždy mohla využít vhodnou nabídku mobility. Sdílená ekonomika je nejen pro mladou generaci mnohem více než jenom trend,“ řekl k projektu Luboš Vlček, vedoucí Škoda Auto.

Škoda zatím neprozradila, kolik služba bude stát. Nyní odstartuje testovací provoz, následovat může postupné rozšiřování mezi dalšími univerzitami a pokud vše půjde dobře a o službu bude zájem, může na jejich základech vzniknout platforma pro carsharing využívaná i za hranicemi Česka.

Váš názor Další článek: Muska nadchla studie o mimozemšťanech. Chce, abychom rozšířili život na další planety

Témata článku: Mobilní aplikace, Praha, Automobily, Škoda, Sdílená ekonomika, Škodovka, Sdílení, Platební karta, Platforma, Mladá generace, Automobilová doprava, Aplikace, Ekonomika, Automobil, Odpovídající částka, Karta, Česká republika, Testovací provoz, Škoda Auto, Sdílení aut, Předchozí generace, Tankování, Postupné rozšiřování, Vysoká škola, První tester


Určitě si přečtěte

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134