Slovenský Antik začne poskytovat 10Gb/s symetrický internet

Největší čeští poskytovatelé internetu si dali za cíl do několika let pokrýt milion domácností rychlostí 1 Gb/s. Takovou už slovenský Antik na své optice nabízí a od června zařadí další stupeň. Bude poskytovat připojení o rychlosti 10 Gb/s v obou směrech.

Zřízení tak rychlé přípojky bude za jednorázový poplatek 249 eur (6400 Kč), měsíční paušál 17,92 eura (460 Kč) je ale stejný jako u gigabitu. V ceně je i balíček IPTV. Přípojka bude podle lokality ukončena přímo optikou (XP-PON) nebo 10G Ethernetem.

Klepněte pro větší obrázek

Antik poskytuje služby pro 65 tisíc domácností, mimo optiky má ale také bezdrátové sítě. A ne všude, kde je optika, bude od začátku deset gigabitů. Podle kolegů ze slovenského Živé.sk bude Antik novou technologii spolu s Huaweiem rozšiřovat postupně ve městech i menších obcích. Do konce roku bude také v několika čtvrtích Bratislavy a Košic.

Během praktické ukázky pomocí Speedtestu operátor naměřil asi 8,7/6,8 Gb/s při latenci 1 ms při připojení kabelem. Takto vysoká rychlost ostatně bude vyžadovat i příslušně vybavený router/switch a síťovku v počítači. Zařízení s podporou 10G Ethernetu zatím nejsou tolik rozšířená a stojí nemalé peníze. Úzkým hrdlem nesmí být ani SSD, protože v plné zátěži se bude plnit až jedním gigabajtem za sekundu.

Na druhou stranu ale nebude ani moc komerčních služeb, které by 10Gb/s linku dokázaly využít. Naddimenzované připojení ale může přijít vhod v domácnostech s mnoha počítači, konzolemi a mobily, které všechny najednou začnou hromadně stahovat velká data. Vzhledem k omezením na straně služeb to ale s prstem v nose nejspíš zvládne i gigabitová linka.

Diskuze (54) Další článek: Lego překonává rekord v počtu dílků na jeden set. Mapu světa si upravíte podle cestovatelských snů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,