Služby Microsoftu řídí Windows Azure [Build 2013]

Druhý den konference Build 2013 patřil už skutečným vývojářům, na pořadu dne byl tedy Windows Azure. Cloudová platforma Microsoftu oznámila partnerství s herním enginem unity.

Connect.cz ze San Franciska: Build se ve čtvrtek ráno přehoupnul do své druhé poloviny, která se už věnuje výhradně vývojářům. Ve stejném duchu se nesla i druhá přednáška dne, která se od začátku do konce točila okolo cloudového hostingového ekosystému Windows Azure. Pokud lpíte na anglických zkratkách, tématem bylo IaaS a PaaS, tedy infrastruktura a platforma jako služba. Přesně to je Windows Azure.

Záznam druhé hlavní přednášky bude k dispozici v pátek a MSDN

Windows Azure je odpověď Redmondu na datové služby Amazonu (AWS, Amazon EC2 atp.), na jehož obřím úložišti běží třeba populární Dropbox, a samozřejmě i na App Engine a související náročné hostingové služby od Googlu. Microsoft má oproti těmto dvěma hráčům jednu velkou výhodu, neprodává totiž pouze prostor a výpočetní výkon v některém ze svých více než osmnácti datacentrech, ale také Visual Studio, které je tomuto cloudu v nové verzi 2013 Preview šité na míru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jak firmy vytěžuji Windows Azure a kde jej používá samotný Microsoft

Pokud tedy vývojář ve webovém rozhraní Windows Azure nastartuje novou backendovou službu, která bude třeba posílat push notifikace do mobilní aplikace, kód může bez problému psát ve Visual Studiu, které se postará o jeho prakticky živou synchronizaci se serverem, kde ve skutečnosti celá aplikace běží. Visual Studio 2013 umí také přijímat všemožné logové a trace zprávy o běhu serverové aplikace, takže testování a vývoj programu, který se spouští stovky a tisíce kilometrů daleko, se jeví, jako by jej ve skutečnosti kompiloval váš stroj na stole.

Windows Azure používá skoro každý z vás

Windows Azure se každopádně týká každého, kdo alespoň jednou přičichl k některé ze služeb Microsoftu, firma na něm dnes totiž staví prakticky všechny své populární webové aplikace. Voláte přes Skype? Pak používáte servery Windows Azure. Máte účet na Xbox Live? Pak se vás týká to samé. Stará se vám o poštu Outlook.com, hledáte na Bingu, máte na počítači Office 365 a na webu SkyDrive? Pak opět používáte infrastrukturu Windows Azure.

Microsoft tedy na svých vlastních službách testuje praktické komerční možnosti svých datacenter a nás uživatele používá pro zátěžové testy. O Windows Azure se v komunitě možná nemluví tak často, poněvadž startupy zpravidla využívají Amazon a některé další (často i levnější) systémy jako třeba Heroku, Microsoft se však zase může chlubit firmami, které platí účet. K jeho zákazníkům patří banky, automobilky, herní studia – Windows Azure používá třeba Halo – a další společnosti.

Redmondská cloudová platforma pro vývojáře webových aplikací je často spojovaná s jazyky ASP.NET, C# a tak dále, nicméně Windows Azure a jeho virtualizace dnes umožňují vyvíjet také v populární Javě, NodeJS, Pythonu, samozřejmě C++ a třeba Ruby. Případně si v systému spustíte vlastní virtuální stroje a můžete provozovat prakticky cokoliv.

Čtvrteční keynote se točila hlavně okolo dvou součástí Windows Azure a to Windows Azure Web Sites a Windows Azure Mobile Services. Microsoft oba systémy představil už loni, běžely ale v testovacím provozu. Nyní je otevírá pro každého.

Klepněte pro větší obrázek
Nové partnerství mezi Microsoftem a herním enginem Unity, který bude komunikovat s Windows Azure

Zatímco Windows Azure Web Sites se soustředí na rychlý vývoj klasických webových aplikací, Mobile Services mají sloužit jako backend pro aplikace na Windows 8 a WP, iOS a Androidu. Tato služba umožňuje například snadnou tvorbu zmíněných push notifikací, kterými pak bude služba bombardovat počítače a telefony uživatelů vašich aplikací.

Azure + Unity

Nakonec Microsoft oznámil partnerství s multiplatformním herním enginem Unity, který si bude nově taktéž rozumět s Windows Azure. Vývojáři her tedy budou moci použít datacentra Microsoftu třeba pro realizaci multiplayeru a dalších síťových operací.

Klepněte pro větší obrázek
Webové rozhraní managementu Windows Azure a nová funkce Autoscale pro šetrné využívání systémových prostředků na Azure

Jak už tomu ale zpravidla bývá, nakonec rozhodne cena. Windows Azure si sice může každý vyzkoušet na určité období zdarma, jakmile však začnete přemýšlet o tom, že byste svoji webovou aplikaci přenesli z virtuálního či dedikovaného serveru právě do některého z těchto cloudů, zjistíte, že tento scénář nemusí být zdaleka vždy výhodný, v kalkulačce, kde si naprosto flexibilně nastavíte velikosti databází, CPU výkon, RAM i počty dotazů, se totiž záhy můžete dopočítat docela vysokých částek. Jednou z aktuálních novinek je ale funkce Autoscale, která slibuje, že bude lépe řídit vytěžování serverů v průběhu dne takovým způsobem, abyste platili co nejméně.

Windows Azure, Amazon, App Engine, Heroku a další výkonné systémy se v každém případě hodí hlavně pro náročné a sofistikované projekty. Soukromý blog si ale založte raději u nás na Živě.cz.

Cestu redaktora na konferenci Build 2013 hradí Microsoft

Diskuze (1) Další článek: Microsoft: Internet Explorer 11 pro Windows 7 bude

Témata článku: Microsoft, Byznys, Web, Programování, Azure, Reportáže, My Cloud, Engine, Xbox Live, Multiplayer, Populární test, Window, Windows +, Volat přes Skype, Win +, Určité období, Amazon AWS, Windows Mobile, Populární platforma, Náročné využívání, Nové partnerství, A/B, Notifikace, Hry pro mobilní telefony zdarma, Unity, Kvalitní herní počítače na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Zanedlouho vyjde podzimní verze Windows 10. Podívejte se, co je nového
Vladislav Kluska
Fluent DesignAktualizaceWindows 10Operační systémy
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 44

Karel Javůrek
RyzenProcesoryAMD
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 67

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment