SnackHost: Češi spouští celosvětový cloud

SnackHost je český cloud, který ma ambice šířit se po celém světě. Je postavený na OpenStacku a ze začátku poběží ve dvou datacentrech v Praze a jednom v USA.
SnackHost: Češi spouští celosvětový cloud

Letos v květnu odstartuje ostrý provoz českého cloudu s globálními ambicemi. Jmenuje se SnackHost a finančně za ním stojí tuzemská hostingová společnost VSHosting a její zakladatel a ředitel Damir Špoljarič. Podnik jako takový má nicméně fungovat samostatně a zmíněné subjekty mu pouze za začátku pomáhají s financováním.

SnackHost je takzvaný cloud ve formě infrastruktury jako služby (IaaS), nabízí tedy vytváření a provoz cloudových serverů za pravidelný poplatek. Tedy to, z čeho už se v dnešní době v podstatě stává komodita a co nabízí velcí hráči.

„Nepřinášíme žádnou novou super novinku. To nepřinesl ani VSHosting, když před devíti lety začínal. Využíváme pokročilou infrastrukturu, zkušenosti a chceme vytvořit komplexní hostingovou službu bez geografického cílení, která bude zahrnovat oblíbené a požadované služby klientů za nízkou cenu, a oslovit uživatele v mnoha zemích,“ vysvětluje pro Connect.cz Damir Špoljarič.

Potenciál Jižní Ameriky

SnackHost chce v prvé řadě cílit na prozatím ne tolik probádané a rozebrané trhy v Jižní Americe, například Brazílii či Chile. „Ten trh neuvěřitelně expanduje a podíl konkurence tam není takový, jako jinde ve světě, vyjma třeba Afriky. Je tam řada překážek vyplývající jednak z legislativy, ale především ze zvyklostí a návyků obyvatel,“ popisuje Špoljarič.

Klepněte pro větší obrázek
Jednou z lokalit, kde SnackHost poběží, je nové pražské datové centrum ServerPark.

Nový projekt chce cílit také na Spojené státy, kde už je to s konkurencí sice horší, VSHosting tam má ale určité obchodní zkušenosti a zázemí. V Evropě se pak společnost nejvíce zajímá o trhy jako Německo, Velká Británie, severské státy a Španělsko. „Služba bude dostupná všude, cílením myslíme zejména věci jako marketing nebo lokalizace a podobně.“

SnackHost chce začínat v Evropě. VSHosting aktuálně dokončuje stavbu nového datového centra ServerPark, svojí infrastrukturu provozuje také v malešickém TTC a firma je připojená i do významného internetového uzlu DE-CIX. Severoamerický trh pak pokryje infrastruktura, kterou má společnost v texaském Austinu. Ta se má kvůli SnackHostu výrazně rozšiřovat. Do budoucna se kvůli latencím počítá také s fyzickou lokalitou právě v Jižní Americe.

Běží to na OpenStacku

Nový český cloudový produkt chce během dvou let od spuštění nabrat až 50 tisíc zákazníků z celého světa a dostat se na obrat kolem čtyř milionů dolarů. Na vývoji se pracovalo přes dva roky (ten samozřejmě nekončí, chystá se například funkce object storage) a aktuálně na něm dělá 12 lidí s tím, že další se pak využívali z VSHostingu. V budoucnu se má tým SnackHostu rozrůst o posily ze Států.

 

SnackHost poběží na dvou místech v Praze, jednom datacentru v Texasu a později také v Jižní Americe.

 

SnackHost je cloud postavený na otevřeném OpenStacku, což je jeden z faktorů, který dokáže cenu stlačit níže (i když je třeba započítat vývoj a úpravy). „OpenStack jsme příliš nemodifikovali. Vytvořili jsme vlastní mezivrstvu, rozhraní a další podpůrné systémy,“ říká Špoljarič. Společnost zároveň využívá SSD úložiště dat, virtuální sítě, spouštění virtuálních serverů ve více geograficky oddělených lokalitách a tak dále.

„Cenový rozdíl mezi tradičními a SSD disky tu pořád je, ale už to není nic strašného. S některými výrobci umíme při odběru velkého množství dojednat dobré ceny,“ říká šéf SnackHostu k SSD s tím, že právě tento typ serverového úložiště je kritický kvůli IOPS.

SnackHost pojede v ostré verzi od letošního května, aktuálně je možné se přihlásit do beta verze. Společnost už nějakou dobu jedná s přeprodejci na několika trzích, chystá marketingové aktivity a chce se zapojit do odborných komunit, sdružení a fór.

Diskuze (13) Další článek: Začíná konference Facebooku. Messenger se promění v platformu

Témata článku: Cloud, Byznys, Super, Virtuální síť, Dobrá latence, Obchodní zkušenost, Pravidelný poplatek, Clo, Globální ambice, Chile, C/C, Hostingová společnost, Komodita, Cenový rozdílVybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Windows 11 budou rychlejší a zaberou méně místa na disku
Lukáš Václavík
Windows 11Windows UpdateOperační systémy