Sony zdvojnásobilo objednávky na výrobu PlayStation 5. Očekává zvýšenou poptávku

Sony si po oficiálním představení nové generace herní konzole PlayStation 5 a ukázce plánovaných her užívá poměrně slušný „hype“ a rozhodně má velkou zásobu fanoušků, které si přináší i v rámci majitelů současné generace PlayStation 4 a PlayStation 4 Pro.

Podle informací webu Bloomberg tak vzhledem ke zvýšenému zájmu zdvojnásobila objednávky na výrobu konzole, která bude k dispozici ve dvou variantách – klasická verze s Blu-ray mechanikou a levnější bez mechaniky, která bude umožňovat nákup her pouze digitální cestou.

Sony původně plánovalo na začátek prodeje koncem letošního roku vyrobit kolem 5 milionů kusů PlayStation 5, které se měly prodávat i v průběhu prvního čtvrtletí roku 2021. Sony ale zvýšilo objednávky na přibližně 10 milionů kusů, což je dokonce o třetinu více, než tomu bylo při uvedení PlayStation 4.

PlayStation 5

Výkon: 10,3 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,5 GHz, 8 jader
Grafika: AMD RDNA 2, 36 CU, 2,23 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6
SSD: 825 GB s rychlostí 5,5 GB/s, externí SSD NVMe PCI Express 4.0 od různých výrobců
Speciality: Ray tracing, podpora 3D zvuku, dekomprese Kraken

Xbox Series X

Výkon: 12,155 TFLOPS
Procesor: AMD Zen 2 s frekvencí 3,6/3,8 GHz, 8 jader (7 pro hry, 1 pro systém)
Grafika: AMD RDNA 2, 52 CU (3 328 shader), 1,825 GHz
Paměť: 16 GB GDDR6 s různou propustností 560 GB/s (10 GB), 336 Gb/s (6 GB). Rozdělení 2,5 GB pro systém a 3,5 GB pro hry, 13,5 GB pro vývojáře
SSD: 1 TB s rychlostí 2,4 GB/s , externí SSD Seagate (proprietární), USB 3.2
Speciality: Ray tracing jádra, podpora 3D zvuku  s hardwarovým čipem, Smart Delivery, Xbox Velocity Architecture

Objednávka většího množství kusů umožní Sony zase o něco snížit náklady na výrobu jednoho kusu, což může poskytnout lepší podmínky pro stanovení startovní ceny. Právě cena za konzoli hraje u některých hráčů velkou roli a stejně jako v minulosti lze očekávat, že Sony i Microsoft budou konzole prodávat víceméně za výrobní cenu (v historii byly případy i prodejů pod výrobní cenou).

Hlavním cílem je totiž co nejrychleji rozšířit novou platformu, zvyšovat příjmy z prodejů samotných her a později i z optimalizované výroby konzolí a příslušenství.

Diskuze (3) Další článek: Programování pro nejmenší: Scratch je základ, se kterým je snadné začít

Témata článku: Microsoft, Byznys, SSD, Herní konzole, Playstation, Playstation 5, Sony, Výroba, GHz, Kraken, Xbox Series, Specialita, NVMe PCI Express, Zvýšená poptávka, SSD Seagate, Objednávka, OBJ, Bloomberg, Xbox Velocity40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy