Soud rozhodl. Google z vyhledávače musí odstranit prokazatelně nepravdivé informace

Google musí odstranit z výsledků vyhledávání odkazy na informace, které jsou nepravdivé. Tak rozhodl Soudní dvůr Evropské unie. Není to ale tak, že vyhledávač má jednat svévolně nebo na libovolnou žádost, výmaz musí provést na základě prokazatelných důkazů, které mu poskytne žadatel o odstranění výsledků.

S internetovým gigantem se soudily dvě finanční společnosti. Vyhledávač podle nich odkazoval na články obsahující nepravdivá tvrzení týkající se jejich investičního modelu. Společnosti chtěly, aby Google tyto odkazy odstranil. Dvě osoby ve vedení firem dále požadovaly, aby z výsledků vyhledávání i obrázků zmizely jejich fotografie. Z náhledů totiž nebyl patrný kontext.

Právo na ochranu osobních údajů není absolutní, připomněl soud. Musí být vykládáno s ohledem na proporcionalitu ve vztahu s jinými právy. Veřejnost má právo na informace, v tomto případě ale nepřevažuje, protože odkazované informace nebyly pravdivé.

Soud jasně řekl, že žadatel o výmaz musí dodat důkazy, není však povinen dokládat soudní rozhodnutí. Google sám důkazy hledat nemusí, nepodložené žádosti tak není povinný řešit. Žadatel se v takovém případě může obrátit na soud. U obrázků ve vyhledávači se rovněž musí posoudit jejich informační hodnota a veřejný zájem s ohledem na to, že obrázek může představovat závažný zásad do práv jednotlivce.

Google původně žádostem o výmaz nevyhověl, protože nevěděl, zda jsou odkazované informace pravdivé.

Zdroje: tisková zpráva č. 197/22

Diskuze (17) Další článek: Starshield: SpaceX představila projekt vojenského satelitu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,