Soudní dvůr EU smetl ze stolu dohodu EU a USA. Bojí se, že nás mohou Američané špehovat

Evropská unie a USA se před čtyřmi lety dohodly na tzv. Privacy Shieldu, který měl upravit, jak mohou americké internetové služby nakládat s daty evropských uživatelů uložených v zámořských datových centrech.

Dohoda tehdy nahradila starší ujednání, které smetl ze stolu Soudní dvůr EU a jenž upravovalo odlišný pohled na ochranu osobních údajů v obou světech. Během oněch čtyřech let Privacy Shield fungoval a postupně jej doplnila další legislativa včetně GDPR, kterou v některých rysech převzaly i mnohé velké americké weby (třeba Facebook).

Soudní dvůr EU nicméně nespal a vrhl se opět na přezkum dohody z roku 2016. Nyní se jeho tiskové oddělení pochlubilo, že v něm opět vidí problém. Nejvyšší unijní soudci se tentokrát obávají možného odposlechu i přístupu k datům uživatelů ze strany amerických bezpečnostních a zpravodajských služeb počínaje NSA a konče FBI.

Nutno podotknout, že takové kauzy tu v minulosti opravdu byly. Třeba tahanice mezi Microsoftem a americkým ministerstvem spravedlnosti, které se chtělo dostat k e-mailům vyšetřované osoby. E-mailová schránka byla nicméně fyzicky uložená v evropském datacentru. Microsoft vzdoroval a argumentoval právě tím, že příkaz musí přijít z Evropy, zmíněné datacentrum je totiž mimo jurisdikci amerických úřadů.

V každém případě, dohoda o datech evropských uživatelů v USA dost možná bude vyžadovat určité změny, aby byla konečně plně kompatibilní se zdejšími ochránci práv.

Diskuze (5) Další článek: Část uživatelů Windows 10 se potýká s černáním obrazovky. Řešením je návrat na předchozí verzi

Témata článku: Microsoft, Facebook, Právo, USA, Evropa, Evropská unie, NSA, GDPR, Soudní dvůr EU, Uživatelé, Datacentrum, SME, Data, American, Dohoda, Privacy Shield, TWS, StůlGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid