Soudní dvůr EU smetl ze stolu dohodu EU a USA. Bojí se, že nás mohou Američané špehovat

Evropská unie a USA se před čtyřmi lety dohodly na tzv. Privacy Shieldu, který měl upravit, jak mohou americké internetové služby nakládat s daty evropských uživatelů uložených v zámořských datových centrech.

Dohoda tehdy nahradila starší ujednání, které smetl ze stolu Soudní dvůr EU a jenž upravovalo odlišný pohled na ochranu osobních údajů v obou světech. Během oněch čtyřech let Privacy Shield fungoval a postupně jej doplnila další legislativa včetně GDPR, kterou v některých rysech převzaly i mnohé velké americké weby (třeba Facebook).

Soudní dvůr EU nicméně nespal a vrhl se opět na přezkum dohody z roku 2016. Nyní se jeho tiskové oddělení pochlubilo, že v něm opět vidí problém. Nejvyšší unijní soudci se tentokrát obávají možného odposlechu i přístupu k datům uživatelů ze strany amerických bezpečnostních a zpravodajských služeb počínaje NSA a konče FBI.

Nutno podotknout, že takové kauzy tu v minulosti opravdu byly. Třeba tahanice mezi Microsoftem a americkým ministerstvem spravedlnosti, které se chtělo dostat k e-mailům vyšetřované osoby. E-mailová schránka byla nicméně fyzicky uložená v evropském datacentru. Microsoft vzdoroval a argumentoval právě tím, že příkaz musí přijít z Evropy, zmíněné datacentrum je totiž mimo jurisdikci amerických úřadů.

V každém případě, dohoda o datech evropských uživatelů v USA dost možná bude vyžadovat určité změny, aby byla konečně plně kompatibilní se zdejšími ochránci práv.

Diskuze (5) Další článek: Část uživatelů Windows 10 se potýká s černáním obrazovky. Řešením je návrat na předchozí verzi

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,