Internet | USA | Čína

Špičkový podmořský kabel Googlu a Facebooku mění kvůli sporům s Čínou trasu

Špičkový podmořský kabel Googlu a Facebooku mění kvůli sporům s Čínou trasu

Spojené státy americké a Hongkong měla spojit nová optická linka PLCN (Pacific Light Cable Network), jejímž spolutvůrcem je Google a projektu se účastní také Facebook.

Podmořský kabel, který měl co do rychlosti patřit k těm největším na světě, si kladl za cíl proměnit Hongkong ve strategický internetový hub, který spojí východ Asie s USA novou generací rychlé optiky.

Ostatně, několik let staré odhady Googlu se pyšnily tím, že datová kapacita PLCN umožní teoreticky až 80 milionů paralelních videohovorů ve vysokém rozlišení mezi Hongkongem a Los Angeles.

Po letech příprav se však projekt zkomplikoval, v souvislosti s problematickými vztahy USA s Čínou se totiž americké federální úřady začaly obávat o kybernetickou bezpečnost hongkongské části kabelu, kteru měl spravovat čínský partner.

Nakonec o všem rozhodla situace v samotném ostrovním městě a americký telekomunikační úřad FCC varoval autory projektu, že bez patřičných změn rozhodně nedostanou požehnání (a povolení).

Klepněte pro větší obrázek
Schéma podmořského kabelu PLCN po úpravách, které už nepočítají s klíčovým terminálem v Deep Water Bay (Hongkong). Novými klíčovými partnery jsou Tchaj-wan a Filipíny.

Nyní je tedy na stole nová žádost, která zcela vypustila Hongkong a obří podmořský kabel namísto toho povede na Tchaj-wan a Filipíny, kam se měly linky rozšířit právě z Hongkongu. Podmořský kabel PLCN v původním návrhu je tedy další obětí zostřující se geopolitické situace.

A obětmi jsou i zainteresované společnosti včetně Googlu, které budou jistě počítat ztráty. 12 800 kilometrů kabelu už totiž technicky vzato leží na mořském dně, jak ale ukazuje upravené schéma v nové žádosti výše, segment vedoucí do Deep Water Bay v Hongkongu nebude aktivní.

Diskuze (5) Další článek: Windows chystá archivování aplikací. Nezaberou místo na počítači a vaše data se zachovají

Témata článku: Google, Byznys, Facebook, Internet, USA, Čína, Politika, Asie, Hongkong, Telekomunikační úřad, Podmořský kabel, Kabel, Los Angeles, Tchaj-wan, FCC, Filipíny


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4