Spotify je pořád v mínusu. V únoru proto zdražilo předplatné

Největší streamovací služba světa ukončila poslední čtvrtletí 2020 tržbami ve výši 1,9 miliardy eur, což je o 15 % více než před rokem. Spotify se ale pořád potácí v červených číslech. Za poslední tři měsíce roku tato švédská společnost prodělala 69 milionů eur. Celoroční tržby činily 7,9 miliardy eur, provozní ztráta byla 293 milionů.

V prosinci už Spotify poslouchalo 345 milionů lidí, z toho 155 milionů si službu předplácelo a 199 milionů využívalo bezplatnou verzi s reklamou. Uživatelská základna tak meziročně vzrostla o 27 %.

Počet posluchačů ovšem roste rychleji než tržby. Stále navíc panuje velký nepoměr mezi příjmy z reklamy a z předplatného. Z průměrného předplatitele má Spotify něco přes čtyři eura měsíčně, z „neplatičů“ pak jen necelých padesát centů. Obě ARPU (average revenue per user) přitom meziročně klesají.

Srovnání českých předplatných Spotify
Tarif Individual Duo Family Student
cena 5,99 € 7,99 € 9,99 € 2,99 €
počet účtů 1 2 6 1
speciální funkce Duo Mix Family Mix, rodičovská kontrola

Jak chce Spotify nakopnout inzertní příjmy, nevíme. Lepšímu hospodaření ale pomůže zvýšením cen předplatného. Už v říjnu loňského roku firma zdražila rodinné účty v sedmi zemích. Od 1. února pak totéž učinila na dalších 25 trzích včetně Česka a Slovenska. V Norsku, Švédsku, Finsku a na Islandu dokonce zdražila všechny typy předplatného.

Zvyšování cen přitom nebylo všude stejné. Zatímco u nás účty Family stouply z 8,99 eura na 9,99 eura, na Slovensku cena poskočila až na 10,99 eura. A to má východní Evropa pořád ještě výhodu. Například Němci platí 9,99 eura za tarif pro jednotlivce a 14,99 eura za rodinné účty.

Ani po těchto úpravách ale firma nečeká, že se dostane do plusu. Ve výhledu na celý rok 2021 počítá s tržbami přes 9 miliard eur, ale ztrátou 200 až 300 milionů. Počet posluchačů by měl vzrůst na 407 až 427 milionů, počet předplatitelů na 172 až 184 milionů.

Na Spotify najdeme přes 60 milionů skladeb rozdělených do více než 4 miliard playlistů. Služba už také čítá přes 2,2 milionu podcastů, ty přitom poslouchá čtvrtina všech uživatelů. Vedení společnosti dokonce zvažuje o tarifu určeném pouze pro poslech nehudebního obsahu.

Spotify loni uvedlo tarify pro dvojice:

Diskuze (60) Další článek: Hackerům klesají zisky z ransomwarových útoků – jejich oběti odmítají platit výkupné

Témata článku: Byznys, Spotify, Hudba, filmy, seriály, Evropa, Reklama, Slovensko, Norsko, Předplatné, Finanční výsledky, Švédsko, Finsko, Family, Minus, Tržby, Tarif, Miliarda eur, Účet, Rodinný účet, Zvyšování cen, Česká republika, Arpo, Island, EuroSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle