Spotify má již 300 milionů uživatelů, většina z nich ale poslouchá zadarmo

Švédské Spotify si nadále udržuje pozici hudební streamovací jedničky. V uplynulém čtvrtletí přidalo dalších osm milionů abonentů a celkově má již 138 milionů předplatitelů. Meziročně Spotify vyrostlo o 27 %.

Celkově již tuto hudební službu využívá v průměru 299 milionů posluchačů měsíčně. Větší část se spoléhá na bezplatný tarif Free, který má omezené funkce, horší zvukovou kvalitu a ještě je proložen reklamou. Inzerce ale v případě Spotify rozhodně nedokáže vyrovnat příjmy z prodeje předplatných.

Pohled do finančních výsledků za druhý kvartál hovoří jasně:

  • Na 138 milionech předplatitelů firma utržila 1758 milionů eur. Z jednoho předplatitele tak má 4,25 eura (112 Kč) měsíčně.
  • Příjmy z reklam činily jen 131 milionů eur, takže při 170 milionech „neplatících“ posluchačů Spotify utržilo v průměru 26 eurocentů na hlavu měsíčně (7 Kč).

Do výsledků přitom zasáhl i Covid-19, resp. neochota inzerentů utrácet za reklamu. Zatímco počet neplatících posluchačů meziročně stoupnul o 31 %, příjmy z reklamy oslabily o 21 %.

Spotify během druhém čtvrtletí utržilo 1,9 miliardy eur (2% růst) a skončilo v provozní ztrátě ve výši 167 milionů eur. Švédská společnost dokázala během 14leté historie pouze jedenkrát hospodařit v plusových číslech. Loni ve třetím kvartálu měla hrubý zisk 54 milionů.

Klepněte pro větší obrázek
Spotify vládne světu, loni mělo tolik předplatitelů jako Apple a Amazon dohromady (zdroj: CounterPoint)

Podle CounterPointu bylo Spotify v roce 2019 jasně největší globální jedničkou. Drželo 35 % všech předplatitelů, Apple Musicu patří 19% podíl, Amazon Musicu 15% a YouTube Musicu pak 6%. Čínský Tencent provozující hned trojici hudebních služeb měl 11 % trhu, ostatní společnosti pak dohromady 14 %. Celkově si podle analytiků hudbu předplácelo 358 milionů uživatelů.

Spotify se proti konkurentům vytasí nejen hudbou, ale také dalším obsahem. Více vsadí na videoklipy a růst chce přes podcasty. V katalogu má momentálně 1,5 milionu pořadů a ty poslouchá 21 % všech uživatelů, tedy asi 63 milionů lidí. Během koronavirové krize bylo populární čtení prvního Harryho Pottera samotným Danielem Radcliffem (plus dalšími herci). V září na Spotify odstartuje svou show podcastová hvězda Joe Rogan a ode dneška na Spotify vysílá Michelle Obamová.

Diskuze (31) Další článek: Už víme, kdo způsobuje neuvěřitelný puch v letní přeplněné tramvaji

Témata článku: Apple, Byznys, Amazon, Spotify, Hudba, filmy, seriály, Reklama, Předplatné, Finanční výsledky, Michelle Obamová, Hudba, Milión předplatitelů, Free, Uživatelé, Joe Rogan, COVID, Harry Potter, Rogan, Milión uživatelů, Counterpoint, Hudební služba, Musicu, Euro, Posluchač, Předplatitelé, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify