Spousta nových webů, o polovinu více e-shopů. Covid zahýbal českým internetem

Správce národní domény ve zprávě za rok 2020 vyjádřil překvapení. Očekával stagnaci nebo mírný pokles počtu zaregistrovaných internetových adres s koncovkou .cz, ale nakonec jejich počet meziročně vzrostl o 3,2 %. Konkrétně proběhlo 204 265 registrací. K poslednímu dni tak bylo 1,37 milionu zaregistrovaných domén.

Růst má podle organizace CZ.NIC na svědomí pandemie. Od března počet registrací rostl rychleji než v dřívějších letech. Minimálně 2500 domén přímo souvisí s covidem, protože v názvu bylo některé ze sledovaných slov (covid, korona, respirator apod.). Zavřené kamenné obchody zase způsobily boom e-shopů, po loňsku je jich o polovinu víc než v roce 2019.

CZ.NIC si také všiml, že výrazně vzrostl počet zaparkovaných domén. Celkem už jich je 277 tisíc, ale jen loni jich přibylo 51 tisíc, tedy skoro 36 % ze všech registrací.

Více než 60 % domén podporuje technologii DNSSEC chránící surfaře před zobrazením podvržených webů. Podpora IPv6 stoupla na 32,5 %, na naprosté většina webů běží spolu s IPv4, avšak 101 domén funguje výhradně s novějším protokolem.

Krátké už nejsou

Z detailních statistik správce vyplývá, že nejčastěji se používají jmenovky s devíti znaky, medián je deset znaků. Všechny jedno- i dvouznakové kombinace jsou již rozebrány. Existuje také pět adres využívajících maximální počet 63 znaků. Nejznámější je prvni-nejdelsi-domena-v-ceske-republice-ktera-ma-prave-63-znaku.cz.

Většina držitelů pochází z Česka. Slováci mají přes čtyřiadvacet tisíc, Němci patnáct tisíc a Američané deset tisíc tuzemských domén. Výjimečným skokanem jsou Bahamy, kde počet držitelů během jednoho roku stoupl z necelé stovky na tři tisíce. Polovina všech domén je registrována na fyzickou osobu, polovina na společnost.

Podívejte se na Týden Živě s ředitelem CZ.NIC Ondřejem Filipem:

Diskuze (5) Další článek: SN10: Testovací let možná proběhne už tento týden, FAA je spokojená

Témata článku: Internet, Web, Statistiky, CZ.NIC, Doména, Pandemie, Počet, E-shop, Bahamy, Registrace, COVID, Nový web, Znak, Ondřej Filip, Česká republika


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu