Springtide Ventures: zaměřujeme se na nadějné IT startupy

  • Investiční skupina KKCG se vrhá na investování do startupů
  • Odhalila čtyři střední investice do českých startupů
  • Co nabídne IT projektům a jak se chce odlišit?

Pokud jde o české IT a technologické startupy, s investiční podporou je u nás znatelně horší, než třeba v rámci USA, kde je startupový ekosystém už mnohem více rozvinutý. S tím souvisí i nabídka investorů, kteří jsou zaměření na různé fáze startupů – ať už jde o prvotní pre-seed či seed investice, která je většinou v rukou takzvaných „Business Angels“ (až statisíce Euro), tak i „Series A“ a další, které už jsou pod taktovkou různých „VC“ (Venture Capital) s investicemi v rámci jednotek či desítek milionů Eur.

Investiční skupina KKCG, která má aktiva kolem 1,6 miliardy Eur, se však v rámci střední a východní Evropy rozhodla expandovat mimo strojírenství, ropu a plyn, biotechnologie, digitální infrastrukturu nebo loterie a sázení a oznámila nový samostatný subjekt pro technologické IT startupy – Springtide Ventures.

Hlavně pro prověřené startupy

Šéf Springtide Ventures – Marek Jablonský poměrně jasně prezentoval, jak se chce skupina vymezit proti současným hráčům na trhu, kterými jsou známé skupiny jako Credo Ventures, Rockaway Capital, Ysoft Ventures a další.

Jak lze vidět na rozložení trhu, Springtide Ventures se bude soustředit hlavně na trochu rozjeté startupy, které se chystají na investiční kola po prvotních menších seed investicích. Zároveň se ale snaží pomoci s budováním společnosti pro rychlejší škálování a rozšíření do dalších trhů.

Klepněte pro větší obrázekChce se tak lišit od čistě finanční podpory, kterou poskytují jiné konkurenční skupiny v Evropě. Tento přístup je pro startupy určitě zajímavý, ale mezi současnými trendy v „křemíkovém údolí“ je také omezení možností investorů výrazně zasahovat do vedení společnosti.

Jak se totiž poučil třeba Mark Zuckerberg a mnoho dalších šéfů moderních startupů, pokud je rada schopná vyhodit i Steva Jobse z jeho vlastní firmy, je třeba se proti takovému chování pojistit a myslet také na rizika, která mohou plynout ze vstupu investorů do firmy. Zároveň je ale důležité získat co nejlepší kontakty od zkušených lidí v dané oblasti, což mohou velké investiční skupiny rozhodně nabídnout.

Springtide Ventures chce tak poskytnout jednotlivým IT startupům investice v rámci jednotek milionů Eur a zároveň pomoci s budováním.

Big data i bezpečnost

Trh s IT startupy je obrovský, takže je nutné se i v něm alespoň částečně zaměřit. Springtide Ventures by chtělo investovat do projektů v oblasti IT bezpečnosti, Big Data, digitálního marketingu, on-line hraní a geoinformačních systémů.

Jak je z tohoto výběru vidět, částečně to souvisí i s trhy, ve kterých operuje i KKCG. Internetové hraní souvisí se sázkami, bezpečnost a zpracování velkého množství dat je základem pro použitelná datacentra a podle Marka Jablonského je Česko poměrně pokročilé v oblasti geoinformací – ať už v rámci soukromých aplikacích, tak i státních platforem.

„Všechno velké vzniká z malých semínek“ Marek Jablonský

 

15 až 20 startupů v následujících letech

Skupina se chlubí tím, že lidé v ní jsou zaměření hlavně na technologie a softwarový vývoj a nejsou klasičtí finančníci. To je pro mnoho startupů určitě dobrá zpráva, protože někdy je poměrně těžké vysvětlit pokročilejší technologie klasickým investorům, kteří například neznají moderní směr softwaru, cloudové infrastruktury a podobně.

Podle vyjádření je v plánu investovat 40 až 60 milionů Eur v následujících dvou až tří letech a mělo by se jednat o přibližně 15 až 20 startupů. V průměru tak jde o investice kolem tří milionů Eur. Výjimečně se ale počítá i s případnými vyššími investicemi v rámci dalších kol.

Zatím čtyři české startupy

I když skupina oznámila investice do čtyř českých startupů, nebrání se projektům i z ostatních evropských zemích. Obzvláště zajímavě dle vyjádření šéfa skupiny vypadá Izrael, o kterém jsme vás v minulosti už podrobně informovali jako o neuvěřitelně obrovské líhni nových technologických startupů, které mají globální ambice.

Mezi prvními českými startupy s investicí od Springtide Ventures jsou Cleerio, Geewa, Cloud4com a Nejřemeslníci. Vzhledem k zaměřením těchto startupů jsou vidět hlavní oblasti, které už byly zmíněné jako primární pro investice.

Cleerio už je poměrně vysloužilý „startup“, který odstartoval v panelákovém bytě v roce 2009 a jde o interaktivní mapovou platformu pro správu budov i majetku. Platící zákazníky už mají od roku 2010 a nyní přichází s novou značkou a snahou rozšířit se na další trhy a získat velké hráče jak ze soukromé, tak i státní sféry.

Geewa je ještě starší a známá především díky velkému úspěchu vlastních her na Facebooku. Od roku 2005 si prošla opravdu velkým množstvím změn a nyní má 41 zaměstnanců a její hry hraje celosvětově přibližně 600 000 hráčů denně. Investici od Springtide Ventures už Geewa získala v roce 2014 a nyní vidí velkou budoucnost především v interaktivním spojení mobilních zařízení a televizních pořadů. Nezapomíná ale ani na hry a vyvíjí pokračování Pool Live Tour pro smartphony a tablety.

Klepněte pro větší obrázek

Cloud4com se zaměřuje na vývoj pokročilých systémů pro datacentra a servery (IaaS), pyšní se technologiemi, které nemají ani někteří velcí hráči na trhu – podrobné a efektivní rozdělení zdrojů dle náročnosti jednotlivých zákazníků s maximální dostupností a kvalitou. Podporují podnikové systémy od Cisco, Intelu, VMware nebo Hitachi a investici získali už v roce 2015. Technologie Cloud4com skrze partnerství používá třeba i řada českých cloudových platforem, které jsou přeprodávané pod jinou značkou.

Nejřemeslníci jsou poptávkovou platformou, která se oproti těm obecným zaměřila pouze na řemeslnické práce. Díky tomu slaví v této oblasti mnohem větší úspěch a růst. Nyní se pyšní zakázkami v celkové hodnotě 2,5 miliardy korun a přes 40 000 referencemi. S novou investicí mají v plánu se rozšířit do dalších oblastí, takže se v tomto směru máme na co těšit. Protože jak tvůrci dodávají, vždy je potřeba vědět, kdo je dobrý a kdo ne.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání počtu poptávek v průběhu posledních let - ePoptávka, AAA Poptávka a Nejřemeslníci (Zdroj: Nejřemeslníci)

Tento model rozhodně funguje třeba i v rámci Uberu, kde dochází k neustálému hodnocení jednotlivých řidičů, takže okamžitý zpětný feedback od zákazníků a uživatelů je velmi jasný trend u budoucích úspěšných služeb a produktů. Na podobném hodnocení je také založené Airbnb a další velké platformy propojující poskytovatele služeb a zákazníky.

Jen tak dál

V České republice je rozhodně velká spousta zajímavých projektů, které mají globální ambice, ale jen těžko uspějí v celosvětovém souboji bez prvotních investic pro urychlení rozvoje.

Oproti jiným zemím jsme s podporou technologických startupů trochu slabší, což může mít negativní efekt především do budoucna. Dnešní globální startupy obzvláště v rámci IT je totiž možné velmi efektivně vyvíjet právě s lokálními zdroji a to znamená i další a nová pracovní místa v našich končinách. Nebezpečná budoucí situace, které se musíme vyvarovat, je tak odliv „mozků“.

Diskuze (6) Další článek: BSA konečně zjistila, proč krademe software

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,