Staré počítače v podnicích? Problémy pro firmy i uživatele

  • Staré modely počítačů a notebooků znamenají frustraci pro uživatele i neefektivní náklady pro firmu
  • Zastaralé technologie znamenají komplikace pro infrastrukturu a používání zařízení
  • Co vadí uživatelům a co zajímá firmy při nákupu nových počítačů a notebooků?

Firmy zpravidla nemají plán pro pravidelnou výměnu počítačů a notebooků svých zaměstnanců za novější. Intel provedl výzkum v této oblasti a snažil se zjistit, jaké jsou největší problémy, které uživatele ve firmách trápí při využívání staré elektroniky a co vidí jako největší přidanou hodnotu nového zařízení. 

Co vadí uživatelům?

Jedna z nejdůležitějších otázek, na kterou odpověděli telefonicky uživatelé z 252 českých firem - co jim vadí nejvíce. Jak je možné vidět na přehledném grafu, zaměstnancům nejvíce vadí pomalý počítač, nízká výdrž na baterii a že se práce „občas neuloží“.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatele na druhou stranu vůbec nezajímá spotřeba počítačů, čemuž se nelze divit, a nevadí jim ani zastaralý operační systém. Vzhledem k tomu, že starší operační systém je problém hlavně z pohledu bezpečnostních rizik, trápí to asi především administrátory.

Mezi další věci, které uživatelům vadí, je například hmotnost notebooku, také pomalý start počítače nebo hluk, který je obvykle tvořen ventilátory. V rámci tohoto průzkumu je jasné, že podobné věci jistě vadí většině uživatelů nejen z firemního, ale i domácího prostředí.

Co rozhoduje o nákupu?

Pokud jde o věci, které by naopak mohly vést k nákupu nových počítačů a notebooků, v rámci průzkumu vyšly rovněž podobné výsledky. Mezi nejdůležitější parametry patří rychlost počítače, výdrž na baterii (notebook), objevuje se zde na vysokém místě i dobré zabezpečení, které je pro firemní použití velmi důležité a také start systému a aplikací, což by se dalo přiřadit k celkové rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek

O trochu menší důvod k nákupu má případná nižší hmotnost notebooku, nové technologie, nižší hluk nebo novější operační systém. Až tolik nezáleží na designu nebo na displeji s vysokým rozlišením 4K Ultra HD.

Výměna zařízení efektivnější než oprava

Intel se také vyjádřil k nepravidelné obměně počítačů a notebooků, což vede právě ke všem zmíněným problémům. Místo nákupu nových počítačů dochází ve firmách třeba k opravám, ale u některých obzvláště starých zařízení mohou být náklady na opravu vysoké skoro jako nákup nového zařízení. A proto je dle Intelu nutné sledovat staří a případné problémy zařízení ve firmě a včas je vyměnit za novější, které řeší více problémů najednou a kromě moderních technologií obvykle přináší i nejnovější a bezpečnější operační systém.

Klepněte pro větší obrázek

Podle statistik chybí cyklus výměny u 76 % firem pokud jde o desktopy a u 67 % v případě notebooků. Dle průzkumu jsou ve firmách počítače a notebooky se stářím více než 4 roky u 41 % (desktopy), respektive 23 % (notebooky) dotázaných firem.

Technologie pro efektivnější spolupráci ve firmě

Intel má pro firemní použití připravené procesory Intel Core vPro (14 nm, Skylake), které nabízí nejen vyšší výkon, ale především nižší spotřebu a také podporu nových i bezpečnostních technologií.

Klepněte pro větší obrázek

Prezentoval ale také dvě technologie určené pro bezdrátový přenos obrazu – Intel Pro WiDi a Intel Unite. Technologie WiDi je známá už dlouho, v případě profesionální verze nabízí hlavně lepší zabezpečení a správu při používání ve firmách – například aby se vaše obrazovka nezobrazila ve špatné místnosti na jiném projektoru a podobně. Vyžaduje ale podporu v hardwaru WI-Fi adaptéru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní přehled Intel Pro Wi-Di

Intel Unite je novinka, která je hlavně softwarovou věcí a funguje zjednodušeně jako Teamviewer pro interní použití ve více lidech. Intel ale omezuje použití na vybrané miniaturní počítače, které vyrábí různí výrobci (Asus, Dell, HP, Lenovo, Acer, Fujitsu, Autocont) a které se připojují k televizi nebo projektoru v dané místnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Potom stačí, aby si na počítač či notebook zaměstnanci nainstalovali klienta Intel Unite, který dokáže sdílet obrazovku a komunikovat přes interní síť k serveru, jež běží ve zmíněném počítači napojeném na zobrazovací zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikace Intel Unite

V rámci spolupráce lze takto posílat několik obrazovek a server je pak všechny správně zobrazí vedle sebe. Jednou z hlavních předností je jednoduchost a kompatibilita s Windows i OS X, což je výhoda oproti řadě hardwarových technologií.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z průzkumu také vyplynulo, že pro firmy je technologie bezdrátového přenosu obrazu a bezdrátového připojení ostatních periférií poměrně atraktivní a lze čekat, že se v tomto směru dočkáme velkého posunu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Intel Authenticate pro vyšší firemní bezpečnost

Ale jak jsme nedávno upozornili ve starším článku, je třeba myslet na to, aby i jednotlivá bezdrátová hardwarová zařízení měla zajištěné zabezpečení a rozhodně se nevyplatí v tomto směru firemní infrastruktury šetřit. 

Diskuze (12) Další článek: Spotify bude streamovat z Google Cloudu. Kolik za něj zaplatí? [aktualizováno]

Témata článku: Technologie, Notebooky, Byznys, Počítače, Intel, Firemní použití, Pomalý start, Starý počítač, Televize 4k, Dotázaný uživatel, Zastaralé zařízení, Firemní data, Nejdůležitější parametr, Problemy, Výměna klávesnice u notebooku, Domácí prostředí, Systém výměny, Interní síť, Wi-fi adaptér, Dobré zabezpečení, Nízká výdrž, Pomalý počítač, Trap, Problém, Zobrazovací zařízení, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 72

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36