Firmy zpravidla nemají plán pro pravidelnou výměnu počítačů a notebooků svých zaměstnanců za novější. Intel provedl výzkum v této oblasti a snažil se zjistit, jaké jsou největší problémy, které uživatele ve firmách trápí při využívání staré elektroniky a co vidí jako největší přidanou hodnotu nového zařízení.
Co vadí uživatelům?
Jedna z nejdůležitějších otázek, na kterou odpověděli telefonicky uživatelé z 252 českých firem - co jim vadí nejvíce. Jak je možné vidět na přehledném grafu, zaměstnancům nejvíce vadí pomalý počítač, nízká výdrž na baterii a že se práce „občas neuloží“.

Uživatele na druhou stranu vůbec nezajímá spotřeba počítačů, čemuž se nelze divit, a nevadí jim ani zastaralý operační systém. Vzhledem k tomu, že starší operační systém je problém hlavně z pohledu bezpečnostních rizik, trápí to asi především administrátory.
Mezi další věci, které uživatelům vadí, je například hmotnost notebooku, také pomalý start počítače nebo hluk, který je obvykle tvořen ventilátory. V rámci tohoto průzkumu je jasné, že podobné věci jistě vadí většině uživatelů nejen z firemního, ale i domácího prostředí.
Co rozhoduje o nákupu?
Pokud jde o věci, které by naopak mohly vést k nákupu nových počítačů a notebooků, v rámci průzkumu vyšly rovněž podobné výsledky. Mezi nejdůležitější parametry patří rychlost počítače, výdrž na baterii (notebook), objevuje se zde na vysokém místě i dobré zabezpečení, které je pro firemní použití velmi důležité a také start systému a aplikací, což by se dalo přiřadit k celkové rychlosti.

O trochu menší důvod k nákupu má případná nižší hmotnost notebooku, nové technologie, nižší hluk nebo novější operační systém. Až tolik nezáleží na designu nebo na displeji s vysokým rozlišením 4K Ultra HD.
Výměna zařízení efektivnější než oprava
Intel se také vyjádřil k nepravidelné obměně počítačů a notebooků, což vede právě ke všem zmíněným problémům. Místo nákupu nových počítačů dochází ve firmách třeba k opravám, ale u některých obzvláště starých zařízení mohou být náklady na opravu vysoké skoro jako nákup nového zařízení. A proto je dle Intelu nutné sledovat staří a případné problémy zařízení ve firmě a včas je vyměnit za novější, které řeší více problémů najednou a kromě moderních technologií obvykle přináší i nejnovější a bezpečnější operační systém.

Podle statistik chybí cyklus výměny u 76 % firem pokud jde o desktopy a u 67 % v případě notebooků. Dle průzkumu jsou ve firmách počítače a notebooky se stářím více než 4 roky u 41 % (desktopy), respektive 23 % (notebooky) dotázaných firem.
Technologie pro efektivnější spolupráci ve firmě
Intel má pro firemní použití připravené procesory Intel Core vPro (14 nm, Skylake), které nabízí nejen vyšší výkon, ale především nižší spotřebu a také podporu nových i bezpečnostních technologií.

Prezentoval ale také dvě technologie určené pro bezdrátový přenos obrazu – Intel Pro WiDi a Intel Unite. Technologie WiDi je známá už dlouho, v případě profesionální verze nabízí hlavně lepší zabezpečení a správu při používání ve firmách – například aby se vaše obrazovka nezobrazila ve špatné místnosti na jiném projektoru a podobně. Vyžaduje ale podporu v hardwaru WI-Fi adaptéru.


Základní přehled Intel Pro Wi-Di
Intel Unite je novinka, která je hlavně softwarovou věcí a funguje zjednodušeně jako Teamviewer pro interní použití ve více lidech. Intel ale omezuje použití na vybrané miniaturní počítače, které vyrábí různí výrobci (Asus, Dell, HP, Lenovo, Acer, Fujitsu, Autocont) a které se připojují k televizi nebo projektoru v dané místnosti.

Potom stačí, aby si na počítač či notebook zaměstnanci nainstalovali klienta Intel Unite, který dokáže sdílet obrazovku a komunikovat přes interní síť k serveru, jež běží ve zmíněném počítači napojeném na zobrazovací zařízení.

Ukázka aplikace Intel Unite
V rámci spolupráce lze takto posílat několik obrazovek a server je pak všechny správně zobrazí vedle sebe. Jednou z hlavních předností je jednoduchost a kompatibilita s Windows i OS X, což je výhoda oproti řadě hardwarových technologií.


Z průzkumu také vyplynulo, že pro firmy je technologie bezdrátového přenosu obrazu a bezdrátového připojení ostatních periférií poměrně atraktivní a lze čekat, že se v tomto směru dočkáme velkého posunu.


Intel Authenticate pro vyšší firemní bezpečnost
Ale jak jsme nedávno upozornili ve starším článku, je třeba myslet na to, aby i jednotlivá bezdrátová hardwarová zařízení měla zajištěné zabezpečení a rozhodně se nevyplatí v tomto směru firemní infrastruktury šetřit.
Pozor na bezdrátovou myš. Útočník z ní může udělat klávesnici a ovládnout vaše PC