Staré počítače v podnicích? Problémy pro firmy i uživatele

  • Staré modely počítačů a notebooků znamenají frustraci pro uživatele i neefektivní náklady pro firmu
  • Zastaralé technologie znamenají komplikace pro infrastrukturu a používání zařízení
  • Co vadí uživatelům a co zajímá firmy při nákupu nových počítačů a notebooků?

Firmy zpravidla nemají plán pro pravidelnou výměnu počítačů a notebooků svých zaměstnanců za novější. Intel provedl výzkum v této oblasti a snažil se zjistit, jaké jsou největší problémy, které uživatele ve firmách trápí při využívání staré elektroniky a co vidí jako největší přidanou hodnotu nového zařízení. 

Co vadí uživatelům?

Jedna z nejdůležitějších otázek, na kterou odpověděli telefonicky uživatelé z 252 českých firem - co jim vadí nejvíce. Jak je možné vidět na přehledném grafu, zaměstnancům nejvíce vadí pomalý počítač, nízká výdrž na baterii a že se práce „občas neuloží“.

Klepněte pro větší obrázek

Uživatele na druhou stranu vůbec nezajímá spotřeba počítačů, čemuž se nelze divit, a nevadí jim ani zastaralý operační systém. Vzhledem k tomu, že starší operační systém je problém hlavně z pohledu bezpečnostních rizik, trápí to asi především administrátory.

Mezi další věci, které uživatelům vadí, je například hmotnost notebooku, také pomalý start počítače nebo hluk, který je obvykle tvořen ventilátory. V rámci tohoto průzkumu je jasné, že podobné věci jistě vadí většině uživatelů nejen z firemního, ale i domácího prostředí.

Co rozhoduje o nákupu?

Pokud jde o věci, které by naopak mohly vést k nákupu nových počítačů a notebooků, v rámci průzkumu vyšly rovněž podobné výsledky. Mezi nejdůležitější parametry patří rychlost počítače, výdrž na baterii (notebook), objevuje se zde na vysokém místě i dobré zabezpečení, které je pro firemní použití velmi důležité a také start systému a aplikací, což by se dalo přiřadit k celkové rychlosti.

Klepněte pro větší obrázek

O trochu menší důvod k nákupu má případná nižší hmotnost notebooku, nové technologie, nižší hluk nebo novější operační systém. Až tolik nezáleží na designu nebo na displeji s vysokým rozlišením 4K Ultra HD.

Výměna zařízení efektivnější než oprava

Intel se také vyjádřil k nepravidelné obměně počítačů a notebooků, což vede právě ke všem zmíněným problémům. Místo nákupu nových počítačů dochází ve firmách třeba k opravám, ale u některých obzvláště starých zařízení mohou být náklady na opravu vysoké skoro jako nákup nového zařízení. A proto je dle Intelu nutné sledovat staří a případné problémy zařízení ve firmě a včas je vyměnit za novější, které řeší více problémů najednou a kromě moderních technologií obvykle přináší i nejnovější a bezpečnější operační systém.

Klepněte pro větší obrázek

Podle statistik chybí cyklus výměny u 76 % firem pokud jde o desktopy a u 67 % v případě notebooků. Dle průzkumu jsou ve firmách počítače a notebooky se stářím více než 4 roky u 41 % (desktopy), respektive 23 % (notebooky) dotázaných firem.

Technologie pro efektivnější spolupráci ve firmě

Intel má pro firemní použití připravené procesory Intel Core vPro (14 nm, Skylake), které nabízí nejen vyšší výkon, ale především nižší spotřebu a také podporu nových i bezpečnostních technologií.

Klepněte pro větší obrázek

Prezentoval ale také dvě technologie určené pro bezdrátový přenos obrazu – Intel Pro WiDi a Intel Unite. Technologie WiDi je známá už dlouho, v případě profesionální verze nabízí hlavně lepší zabezpečení a správu při používání ve firmách – například aby se vaše obrazovka nezobrazila ve špatné místnosti na jiném projektoru a podobně. Vyžaduje ale podporu v hardwaru WI-Fi adaptéru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Základní přehled Intel Pro Wi-Di

Intel Unite je novinka, která je hlavně softwarovou věcí a funguje zjednodušeně jako Teamviewer pro interní použití ve více lidech. Intel ale omezuje použití na vybrané miniaturní počítače, které vyrábí různí výrobci (Asus, Dell, HP, Lenovo, Acer, Fujitsu, Autocont) a které se připojují k televizi nebo projektoru v dané místnosti.

Klepněte pro větší obrázek

Potom stačí, aby si na počítač či notebook zaměstnanci nainstalovali klienta Intel Unite, který dokáže sdílet obrazovku a komunikovat přes interní síť k serveru, jež běží ve zmíněném počítači napojeném na zobrazovací zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka aplikace Intel Unite

V rámci spolupráce lze takto posílat několik obrazovek a server je pak všechny správně zobrazí vedle sebe. Jednou z hlavních předností je jednoduchost a kompatibilita s Windows i OS X, což je výhoda oproti řadě hardwarových technologií.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Z průzkumu také vyplynulo, že pro firmy je technologie bezdrátového přenosu obrazu a bezdrátového připojení ostatních periférií poměrně atraktivní a lze čekat, že se v tomto směru dočkáme velkého posunu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Intel Authenticate pro vyšší firemní bezpečnost

Ale jak jsme nedávno upozornili ve starším článku, je třeba myslet na to, aby i jednotlivá bezdrátová hardwarová zařízení měla zajištěné zabezpečení a rozhodně se nevyplatí v tomto směru firemní infrastruktury šetřit. 

Diskuze (12) Další článek: Spotify bude streamovat z Google Cloudu. Kolik za něj zaplatí? [aktualizováno]

Témata článku: Technologie, Notebooky, Byznys, Počítače, Intel, TeamViewer, Problemy, Televize 4k, Nejdůležitější parametr, Nízká výdrž, Pomalý počítač, Pomalý start, Interní použití, Základní přehled, Starý počítač, Dobré zabezpečení, Systém výměny, Zobrazovací zařízení, Domácí prostředí, Interní síť, Firemní data, Dotázaný uživatel, Vysoké zabezpečení, Zastaralé zařízení, Výměna klávesnice u notebooku, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4