Zkraje května se Starlink pochlubil překonáním mety 1,5 milionů předplatitelů. To je docela slušné číslo, a co je zdaleka nejdůležitější, polední půlmilion přibyl během letošního jara.
Musk přišel s novým argumentem. Starlink prý Ukrajincům nemohl zapnout kvůli sankcím uvaleným na Rusko
Základna uživatelů tedy sice roste, novináři z The Wall Street Jorunal (via Ars Technica) nicméně mírní nadšení. Kdyby totiž šlo všechno podle plánu z roku 2015, touto dobou by měl mít největší družicový systém planety třináctkrát více zákazníků.
Vývoj počtu předplatitelů Starlinku. Modře jsou znázorněná oficiálně zveřejněná čísla, zeleně ta pravděpodobná – dopočítaná
Před osmi lety ještě Elon Musk usilovně hledal investory a snažil se je přesvědčit, že bude obrovský projekt trvale vůbec rentabilní. Jednou z predikcí tehdy bylo i to, že síť do roku 2022 dosáhne mety dvaceti milionů předplatitelů. K tomu má při současném tempu ještě pořádný kus cesty před sebou.
Abychom ale byli féroví, před osmi lety nikdo nečekal, že přijde nejprve pandemie a poté válka na Ukrajině a vleklá krize. V posledních třech letech proto selhala nejedna podobná předpověď i u dalších nadějných hráčů.
Starlink zlevnil a umožnil pronájem hardwaru. Zároveň ale omezil maximální rychlosti
I tak se ale objevují hlasy, že společnost SpaceX, pod jehož křídla Starlink spadá, prostě ve svých vizích hodně přestřelila. Dostatečně velká a bonitní cílovka, která se nebojí utratit tisíce korun za zřízení internetové přípojky, už totiž zpravidla žije v hustě obydlených a dobře zasíťovaných oblastech.
Pomůže rozvojový svět?
Starlink na své mapě pokrytí slibuje, že se časem dostane také do Afriky a miliardové Indie, které se zatím utápí v šedomodrém odstínu s označením připravujeme. Zůstává ale otázkou, jestli zde bude moci nasadit stejné ceny jako na bohatém severu.
Současná a plánovaná podpora sítě Starlink v jendotlivých zemích
Zároveň je už dnes jisté, že bez masivního budování další družicové a pozemní infrastruktury nemá Starlink v tuto chvíli k podobnému rozšíření uživatelské základny ani dostatečné kapacity. Stručně řečeno, kdyby velmi rychle nabral miliony nových surfařů, klesne kvalita služby jako celku.
Počínání Starlinku bedlivě sleduje konkurence
Starlink v každém případě a nehledě na byznysové otazníky zůstává úctyhodným technickým dílem, které nemá v historii obdoby a je to poctivá oslava inženýrů už za to, že ho vůbec dokázali postavit a ukočírovat jeho masivní infrastrukturu.
Real-time pohled na konstelaci Starlinku, Oneweby a GPS
Zpovzdálí vše sleduje Amazon s ambicí vybudovat vlastní systém Kuiper, anebo třeba Boeing, který s touto myšlenkou také koketuje – byť v mnohem menším měřítku.
V tomto směru SpaceX prošlapává cestu a nese na bedrech veškerá rizika podobně jako před lety třeba Tesla se svými elektrickými automobily.
Recenze SpaceX Starlink. Vesmírný internet v Česku předvádí slibný start