Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně

Zatímco ceny téměř veškerého zboží a služeb letí už několik měsíců za sebou strmě vzhůru, provozovatel satelitního internetu Starlink překvapil (přinejmenším některé) své uživatele citelnou slevou. Na tuto příjemnou skutečnost upozornila řada uživatelů, jež na sociálních sítích sdíleli e-maily s informací o snížení měsíčního paušálu.

Například Vláďa „Schotek“ Janeček publikoval ve čtvrtek 25. srpna ráno snímek zprávy, ve které ho provozovatel informuje o snížení měsíčního poplatku na 1400 Kč. „No, nebudu protestovat :),“ komentoval lakonicky.

Starlink zlevňuje

„S platností od 24. srpna 2022 Starlink snižuje měsíční poplatek za služby na 1 400 Kč,“ informuje zpráva v úvodu. Důvodem k tomuto kroku má být zohlednění podmínek a parity kupní síly zákazníků na lokálním trhu. „Z vaší strany není třeba podnikat žádné kroky, snížení ceny se automaticky promítne do faktur generovaných po 24. 8. 2022,“ stojí ve zprávě.

Nižší cenu už odrážejí i oficiální stránky Starlinku. Podle nich zákazník při objednávce na českou adresu zaplatí jednorázovou částku ve výši 9 100 Kč za hardware (poštovné a balné je v tomto případě zdarma) a dále pak 1 400 Kč za měsíc.

Klepněte pro větší obrázek Satelitní internet Starlink přijde na 1 400 Kč měsíčně

Zajímavostí je, že v březnu tohoto roku Starlink ceny satelitního internetového připojení zvyšoval kvůli rostoucí inflaci. Nezbytný hardware tehdy zdražil ze 499 na 599 amerických dolarů (cca 14 770 Kč při aktuálním kursu) a měsíční poplatek vyskočil z 99 na 110 dolarů (cca 2 710 Kč). Proti těmto sazbám se tak jedná o 48% slevu.

Satelitní internet skoro za polovinu

Informace o snížení měsíčního paušálu pochopitelně nezůstala bez povšimnutí. Například magazín The Verge potvrzuje avizované snížení ceny v Nizozemsku z původních 124 na 105 eur. O nových cenách se intenzivně debatuje také na diskuzním webu Reddit.

Hlášení o snížení cen přicházejí od zákazníků takřka z celého světa, ovšem ne všude je pokles tak razantní – například ve Spojených státech klesl měsíční poplatek ze 110 na 85 dolarů, což znamená slevu 23 %. Jeden z uživatelů Redditu si dal tu práci a připravil přehled cen v jednotlivých zemích. Nejlevněji vyjde Starlink v Maďarsku, kde měsíční paušál přijde na 17 000 forintů, což je v přepočtu asi 1 030 Kč.

V internetových diskuzích mezitím bují divoké spekulace, zda společně se snížením ceny nedojde k omezením poskytované služby – například snížení rychlosti či limitování objemu přenesených dat. Možná se více dozvíme na společné akci SpaceX a amerického T-Mobilu, na které Elon Musk oznámí plány na „zvýšení konektivity“.

Diskuze (30) Další článek: Covid-19 postupně ztrácí jednu ze svých nejsilnějších zbraní. Jeho inkubační doba se zkracuje

Témata článku: Internet, SpaceX, USA, Elon Musk, Starlink, Družice, Satelit, Reddit, T-Mobile, Připojení k internetu, Poskytovatelé internetu, Nizozemsko, Snížení, Janeček, Sleva, Poplatek, Snížení ceny, Česká republika, Uživatelé, Měsíční paušál, Vláďa, The Verge, Maďarsko, Paušál, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru