Startup ze severu měří otřesy mostů pomocí české stavebnice pro kutily

Čtenáři našeho seriálu o programování elektroniky důvěrně znají stavebnice a prototypovací desky Arduino, Raspberry Pi a jim podobné. Postavíte z nich v podstatě jakýkoliv elektronický prototyp. Může však podobný form-faktor dlouhodobě sloužit i v produkční průmyslové podobě?

Odpověď nabízí severočeský startup Statotest, který se vrhl do vývoje malých plastových krabiček. Uvnitř je vedle výpočetní jednotky úsporný 868MHz rádiový vysílač, baterie a čidlo, které měří otřesy a náklony, firma totiž už podle svého názvu analyzuje statiku stavebních konstrukcí.

Klepněte pro větší obrázek
Krabička Statotest, která měří otřesy mostů a vysílačů v Česku. Kutily jistě zaujme nitro, které bude mnohým povědomé, už jsme o něm totiž na Živě.cz psali.

Dnes tyto krabičky najdete na mostech a lávkách severních Čech, na Ještědu, ale také na televizním vysílači Cukrák nebo třeba na Žižkovské věži v Praze. Čidlo měří otřesy těchto staveb a data posílá skrze LPWAN síť na servery Microsoft Azure k dalšímu zpracování a analýzám.

V nitru je česká stavebnice pro elektrokutily

Tak a teď to nejdůležitější – tedy alespoň pro kutily a bastlíře, v nitru krabičky se totiž nachází prototypovací deska a moduly od českého Hardwaria (dříve stavebnice BigClown), o kterém jsme na Živě.cz psali už mnohokrát.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Česká armová prototypovací destička Hardwario Core Module (dřív BIgClown), kterou lze programovat podobným způsobem jako třeba populární Arduino

Stavebnice používá úsporné 32bitové armové mikrokontrolery od STMicroelectronics a vedle běžných domácích kutilů se orientuje i na profesionální komerční sféru.

Jak vidno, i stavebnice, u které zacvaknete jednotlivé funkční díly do sebe podobným způsobem jako třeba Lego, může leckterý startup použít nejen pro vývoj rychlého prototypu, ale i koncového průmyslového zařízení, které musí dodržet vysoký standard spolehlivosti a to včetně venkovní instalace ve složitých povětrnostních podmínkách.

Diskuze (7) Další článek: Tip: Samsung má dobrou slevovou akci, jakoukoli třetí věc dostanete zdarma

Témata článku: Byznys, Startupy, Programování, Česko, Lego, Stavebnice, Raspberry Pi, Praha, Arduino, Bastlení, Prototyp, Stavby, BigClown, Otřes, Hardwaria, Start-up, Kutil, Krabička, Ještěd, Cukrák, Vysílač, Most, Čechy, Microsoft Azur, Česká republika, Stavebnice Lego na Heureka.czKomunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nové spekulace naznačují, že se GTA 6 bude odehrávat v 90. letech
Michal Maliarov
Rockstar GamesSpekulace
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy