Stojí mezi vámi a servery. Jak zjistit, ze kterých CDN k vám tečou data?

Zdroj: Akamai
Stojí mezi vámi a servery. Jak zjistit, ze kterých CDN k vám tečou data? | Zdroj: Akamai

CDN (Content delivery network) jsou na první pohled neviditelné služby, bez kterých by se ale současný internet neobešel. Pomáhají rozložit zátěž síťového provozu a zkracovat vzdálenosti mezi serverem a klientem, takže stahování nebo streamování souborů může být rychlejší a spolehlivější.

Díky CDN se nepřipojujete přímo k americkým serverům, když si spustíte video z YouTubu. Místo toho běží z nejbližšího evropského datacentra, který je s těmi americkými (a jinými) synchronizovaný. Velké internetové společnosti jako Google, Microsoft, Amazon, Facebook nebo Netflix mají vlastní CDN, existuje ale celá řada komerčních sítí nabízejících služby ostatním. Mezi nejznámější patří Cloudflare, Akamai, Fastly nebo třeba česká CDN77.

Minulý týden se zkratka CDN dostala do novin, když jedna z těchto sítí (Fastly) zažila asi hodinový výpadek, kvůli němuž nebyly desítky významných webů dostupné.

Klepněte pro větší obrázek
CDN Finder v akci

Šikovným nástrojem, jak závislost na těchto sítích vyhledat, je CDN Finder od společnosti CDN Planet. Stačí zadat adresu oblíbeného webu či služby a uvidíte, přes které či která CDN běží. Často jich totiž bude více, protože hlavní obsah dodá třeba Cloudflare, vložená videa z Youtubu, fonty a jiné scripty mohou běžet z Google Cloud CDN atd. U některých bude stát „unknown“, takové buď CDN nepoužívají, nebo mají nějakou vlastní nepopsanou síť (například Wikipedia.org).

CDN Planet má i katalog pětadvaceti sítí se srovnávačem cen, dostupnými funkcemi a informacemi o umístění datacenter.

Diskuze (2) Další článek: Formule 1 nepřejela jen Karlův most. Red Bull s ní řádil od Prahy až po Pálavu. Tohle video je pecka!

Témata článku: Google, Microsoft, Internet, Facebook, YouTube, Amazon, Netflix, Wikipedia, Síť, Cloudflare, Data, Akamai, CDN, Datacentrum, Internetová společnost, ServerPřed 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Vyšel Total Commander 10. Novinek je několik, ale dá se bez nich žít
Lukáš Václavík
Správce souborůTotal CommanderSoftware