Summer of Startups: V Praze začíná léto plné startupů

Pět měsíců se budou ve smíchovském Node5 vařit mladé technologické projekty. Investoři představili své nápady a nyní tvoří týmy ze zájemců s řad programátorů a dalších.

Ve smíchovském technologickém akcelerátoru Node5 odstartovala pětiměsíční akce Summer of Startups, která má ambice objevit nové nadějné projekty a přivést je k životu. Node5 jejich autorům a spolupracovníkům po celou dobu konání zdarma nabízí kancelářské prostory a konzultační služby a ve hře jsou také další možnosti poskytnuté andělskými investory.

Na zahájení akce se sešlo 92 přihlášených zájemců z řad programátorů, projektových a produktových manažerů, grafiků a designérů nebo odborníků na marketing a sociální sítě. „Všechny spojuje jedna zásadní věc – buďto hledají práci, nebo už je nebaví být v korporaci a chtějí rozjet něco vlastního,“ popisuje v rozhovoru pro Connect.cz spoluzakladatel Node5 Lukáš Hudeček. Účastníci přišli na Smíchov tak trochu naslepo, až do doby zahájení totiž nevěděli, z jakých projektů si budou moci vybírat.

Klepněte pro větší obrázek
Jsme tu, abychom postavili tým a pracovali na vlastním projektu.

Nápady, které bude možné rozvinout až do fungujícího produktu a společnosti, totiž prezentovali andělští investoři. Každý zájemce se nyní může ucházet o místo v projektu, který ho zaujal nejvíce, a na konci by se pak mělo utvořit několik týmů, které budou moci v Node5 pět měsíců nerušeně tvořit. S podobným konceptem ostatně pracuje celý pražský akcelerátor. Ten se snaží především sdružit lidi různých profesí a s různými nápady, dát je dohromady a umožnit jim vytvořit fungující společnost.

Dát hlavy a ruce dohromady

„Andělští investoři mají plné šuplíky nápadů, ale ne vždy mají kapacity je realizovat,“ vysvětluje Hudeček důvod, kvůli kterému vznikl koncept Summer of Startups. Především mladí lidé „z ulice“ jim tak mohou pomoci jejich nápady realizovat za podmínek, na kterých se dohodnou. Prostor prezentovat své nápady nicméně získali také samotní účastníci, objevilo se téměř 30 podnikavců.

Mezi investory se objevili například spoluzakladatel Atlas.cz, OnTheRoad.to a Doporučím.cz Michal Bláha, zakladatel společnosti Lingea a člen 42Angels Jan Všianský, programátor Petr Hromádko nebo spoluzakladatel Node5 a StreamHosting.cz Petr Ocásek. Předložili nápady, které mají šanci na trhu zaujmout. Třeba linuxový projekt, který řeší DDoS útoky a hacking, koncepci videopohovorů do firem, dynamickou výuku jazyků, službu s nejlepšími lokalitami a časy pro focení nebo aplikaci pro sjednocení upomínek z více služeb. Petr Ocásek pak účastníkům nabídl, že když dostanou jeho StreamHosting.cz na novou úroveň, bude se s nimi dělit o zisky a podíl ve firmě.

Klepněte pro větší obrázek
Nejvíce se hlásí projektoví a produktoví manažeři. Nejméně je tradičně grafiků a designérů.

To, co jsou investoři ochotní do projektů přinést, se různí. „Jsem zastáncem lean startupu a postupného levného budování, takže ode mě rozhodně nečekejte, že vám budu po dobu těch 5 měsíců platit výplaty,“ upozorňuje například Jan Všianský. Veškerá jednání jsou ale individuální a podmínky mohou být stanoveny různě.

Mezi více než 90 zájemci se jednoznačně objevilo nejvíce projektových a produktových manažerů následovaných programátory a marketingovými odborníky. Tradičně nejméně bylo grafiků a designérů, po kterých je vždy největší poptávka. Objevilo se i několik málo dalších profesí – fotograf, finanční poradce či právníci.

Dobrá polovina

Node5 se na celé akci bude aktivně podílet 101 dní, zajistí tedy různé konzultační služby a jiný servis. Poté jednotlivé týmy nechá zbývající dobu pracovat samostatně. Obchodní model celé akce je jednoduchý – pětiměsíční pobyt akcelerátoru zaplatil hlavní partner v podobě Czech ICT Alliance, která zároveň dokáže týmům poskytnout důležité kontakty.

Klepněte pro větší obrázek
Když uspěje polovina, bude to skvělé. Šéf Node5 Lukáš Hudeček.

Co z celé akce vzejde, je jako v dalších podobných projektech těžko odhadnutelné. Letošní Startup Weekend, který se rovněž konal v Node5 a který má velice podobnou koncepci jako Summer of Startups, každopádně ukázal, že podobné akce smysl mají. Během Startup Weekendu například vznikl startup CSS Hat, který je aktuálně součástí StartupYardu a který během prvních 24 hodin od startu vydělal 8 tisíc dolarů.

„Přišel jsem se sem podívat, jestli je při tom značném množství aktivit na české startupové scéně stále ještě možné najít zajímavý projekt,“ říká Jakub Šumanský, který přišel nabídnout své marketingové a komunikační zkušenosti ze startupu Spectu a Seznamu.

„Pokud se z vytvořených týmů dostane polovina týmů do fungujícího stavu, bude to úspěch,“ míní Hudeček. Pro jeho Node5 je úspěch těchto projektů určitě důležitý, akcelerátor si totiž za poskytnutí prostor a služeb bere ve fungujícím startupu 5procentní podíl. „Ale i kdyby to mělo dát práci jenom 2 nebo 3 lidem, aspoň si všichni vyzkouší, jaké to je pracovat na technologickém projektu a získají důležité zkušenosti.“

Diskuze (4) Další článek: Slevomat a Zapakatel po roce končí spolupráci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,