T-Mobile: rychlý gigabitový internet pomocí optiky chceme dostat do domácností po celém Česku

  • T-Mobile odhalil plány v oblasti rozšíření optické infrastruktury v Česku
  • Začne masivně investovat do připojení optiky až ke dveřím domácností
  • V průběhu následujících let chystá investovat stovky milionů eur

Pokud jde o rychlý internet v našich končinách, na hustě obydlených místech a v panelových domech obvykle není nouze o kabelové či internetové operátory, kteří nabízí internet s vysokou rychlostí za slušnou cenu. V případě dalších oblastí je to ale obvykle výrazně horší a lidé se musí často spoléhat na pomalejší ADSL, VDSL či dokonce Wi-Fi. T-Mobile se chce ale po vzoru zahraničí pustit do masivní expanze optiky až přímo ke dveřím domů a bytů s tím, že startovní rychlost bude začínat na 1 Gb/s.

FFTH neboli „Fiber to the Home“ je princip doručení optického vlákna z ústředny až přímo do domácnosti, což znamená možnost nabídnutí maximálních rychlostí a zároveň základ připojení a infrastruktury, která má budoucnost pro další škálování rychlosti. Optický přenos je zkrátka to nejlepší pro přenos dat a je základem například i pro budoucí kvantový internet. Fotony jsou zkrátka ideální částici.

Vysoké náklady, ale i rychlosti

T-Mobile vidí v optice rovněž obrovský potenciál a jasnou budoucnost právě kvůli tomu, že lze velmi dobře škálovat rychlosti a už dnes lze pomocí stejných optických vláken přenášet mnohonásobně větší objemy dat než před několika lety. Technologie se zkrátka stále zlepšují na úrovni optických čipů a síťových optických prvků, takže pro zvýšení případných rychlostí stačí jednoduchý upgrade hardwaru a nikoli optického vlákna.

Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé statistiky o T-Mobile Czech Republic a.s. za rok 2017

Zatímco T-Mobile počítá s tím, že na začátku budou maximální rychlosti kolem 1 Gb/s pro jednu domácnost, velmi jednoduché bude nabízet i například 2,5 Gb/s a mají vyzkoušené i řešení 10 Gb/s (například pro firmy).

Dle zástupců T-Mobilu bude výstavba optické infrastruktury v Česku velmi nákladná záležitost, která bude trvat 5 až 10 let, kdy chce pokrýt přibližně 25 % českých domácností (statisíce až milion domácností). Pokud jde o samotné spočítané náklady, T-Mobile uvádí, že připojení jedné domácnosti ho vyjde na přibližně 400 až 600 eur a jen samotné „papírování“ pro stavbu trvá 12 až 14 měsíců. S tím se ale pro první oblasti začalo už minulý rok. Letošní rok už se tak začnou reálně stavět první optické přípojky a připojovat první zákazníci.

Jenom tento rok chce T-Mobile už proinvestovat na výstavbu kolem 20 až 30 milionů eur a v průběhu dalších let pak celkově kolem několika stovek milionů eur. Vysoké náklady jsou spojené hlavně s nutnými stavebními pracemi, avšak dle vyjádření se bude společnost snažit využít v některých oblastech i různé způsoby pro urychlení pokrytí – akvizice menších operátorů, kteří už mají optické pokrytí, vedení optiky přes stávající sloupy a pro snížení nákladů v některých místech rovněž sdílení nákladů s dalšími operátory.

Nejde jen o internet, ale kompletní nabídku služeb

Samotný internet ale není to jediné a hlavní, co chce T-Mobile pomocí optických spojů až do domu nabízet, protože v takovém případě by to byla jen levná hloupá „trubka“ pro data, která se poskytovatelům vzhledem ke konkurenčním cenám příliš nevyplatí. Obzvláště v oblastech, kde není husté pokrytí.

Cílem je tak nabízet kompletní balík služeb, který bude zahrnovat nejen velmi rychlý internet (IPTV), ale také televizi mobilní a další služby, to vše ideálně v jednom a celé od T-Mobile. Díky tomu může zákazník ve výsledku ušetřit a T-Mobilu se podaří bojovat proti menší konkurenci, která nemůže takto kompletní nabídku uživateli prodat.

Začíná se v menších i větších městech

T-Mobile se rozhodně nechce zaměřit jen na Prahu, kde už je obecně i obrovská konkurence, ale už minulý rok připravil plán, který zahrnuje různá menší i větší města po celé České republice, kde začne s výstavbou a poskytováním optického připojení za dostupnou cenu.

Investice jsou pro T-Mobile dlouhodobého charakteru a počítá rovněž s tím, že by mohl využít chystanou novou verzi dotací pro rychlý internet, o které v první verzi neměl takřka nikdo zájem. Důvodem byly hlavně nejasné podmínky, které se snad tentokrát „vyjasní“. T-Mobile má velké zkušenosti s optickou sítí GPON (ITU-T G.984, topologie bod-více bodů) do domu z Německa, takže z pohledu technologií, návrhu a provozu je to pro něj poměrně jednoduchá a jasná záležitost.

Norma GPON (ITU-T G.984)

GPON (Gigabit PON) je evolucí standardu BPON schválenou v roce 2003. Podporuje vyšší přenosové rychlosti, zlepšuje zabezpečení a umožňuje výběr protokolu druhé vrstvy (ATM, Ethernet, GEM – GPON Encapsulation Method).

Symetrická varianta přenosu nabízí rychlosti 2488,32Mbit/s a 1244,16Mbit/s. Asymetrická varianta nabízí na downsteamu (k uživateli) 2488,32Mbit/s a 1244,16Mbit/s a na upstreamu (od uživatele) 155,52Mbit/s, 622,08Mbit/s a 1244,16Mbit/s. [3] V praxi se komerčně prosadila varianta s rychlostmi 2488,32Mbit/s (downstream) a 1244,16Mbit/s (upstream).

Jedná se o jednoduchý protokol s velmi malou režií. Ta spotřebuje kolem 7% přenosové kapacity. Pro porovnání: protokol APON spotřebuje na režii třetinu kapacity a EPON až 50%.

Princip přenosu

Pasivní optická síť PON je sítí s topologií point-to-multipoint (bod - více bodů) a architekturou Fiber to the Premises (vlákno na pozemek zákazníka). Z ústředny operátora vede jedno vlákno, jehož signál se dále dělí pomocí optických splitterů a distribuuje přenosovou kapacitu vlákna mezi koncové uživatele (16 až 128 koncových uživatelů ve vzdálenosti 10-20km v závislosti na použité normě a revizi).

Signál směrem k uživateli je přenášen spolu s daty ostatních uživatelů po jednom vlákně a to v zašifrované podobě, aby se zabránilo nežádoucím odposlechům dalšími účastníky. K přenosu signálu od uživatele je zapotřebí použít speciální formy TDM (časového multiplexu). Jelikož ve směru od uživatele se vlákna spojují s ostatními vlákny, je třeba zajistit, aby v danou chvíli přicházela data pouze od jednoho uživatele a nedocházelo tak ke kolizím a degradaci signálu.

ONU leží v různých vzdálenostech od OLT, což znamená, že cesta signálu od různých ONU do OLT trvá různě dlouhou dobu. OLT měří zpoždění jednotlivých tras k ONU a na jejich základě vytváří registr. Jakmile je registr vytvořen, OLT může vysílat jednotlivým ONU tzv. granty. Grant je povolení používat definovaný časový interval pro přenos dat na upstreamu. Mapa grantů je přepočítávána dynamicky každých několik milisekund na základě potřeb pásma jednotlivých ONU.

Ačkoli lze použít separátně jedno vlákno na downstream a jedno na upstream, používá se téměř výhradně vlákno pouze jedno a data se zmultiplexují pomocí vlnového multiplexu. Nejčastěji používané vlnové délky jsou 1490nm pro data směrem k uživateli, 1310nm pro data směrem od uživatele a 1550nm pro přenos televizního vysílání (1550nm bylo zvoleno kvůli dřívějšímu analogovému televiznímu vysílání – na 1550nm mají optická vlákna nejnižší útlum a tudíž dochází k nejmenšímu zarušení analogového signálu).

Zdroj: Wikipedia

T-Mobile také upřesnil, že se příliš nebude zaměřovat pouze na panelové domy, kde je nejen velká konkurence (hlavně kabel. operátoři jako UPC a další), ale také je jednoduše možné vyvést připojení ze stanic na střeše. Typickým zákazníkem tak budou i samostatné domy, které se většinou musí spoléhat na pomalé Wi-Fi či staré telefonní připojení v rámci technologií ADSL či VDSL.

Počítá se také s tím, že jednotlivé skupiny, třeba několika jednotek či desítek domů v určité oblasti si budou moci požádat o připojení a T-Mobile se pak vzhledem k zájmu pustí do výstavby. Pochopitelně pokud to v dané oblasti bude možné. Stále je však nutné počítat s tím, že vyřízení stavebního povolení různého druhu trvá kolem roku.

Bez posílení páteřní sítě to nejde

Vzhledem k tomu, že každý zákazník bude mít už na začátku k dispozici rychlost kolem 1 Gb/s, je nutné vylepšit i stávající infrastrukturu a propustnost páteřní sítě, aby zvládala i zvýšený objem dat.

Přichází doba televize a videa ve vysokém rozlišení 4K, domácnosti mají často nejen několik televizí, ale i několik mobilních zařízení, na kterých se obsah streamuje, dochází ke stahování a hraní online her, aktualizací a podobně. Navíc se rozjíždí chytrá domácnost, virtuální realita se sociálním propojením přes internet, chytré automobily a podobně, takže rychlost připojení jednotlivých domácností bude rozhodně stále důležitější.

Optika až do domu (bytu) je v takovém případě jistotou, že si infrastruktura poradí s budoucím navyšováním i na rychlosti třeba desítek či stovek Gb/s na jednoho uživatele.

Ukázka sváření optického vlákna:

Diskuze (65) Další článek: Bez otravné šňůry a s dobrým zvukem: Sluchátka k počítači HyperX Cloud Flight

Témata článku: Technologie, Byznys, Internet, Wikipedia, Německo, Chytrá domácnost, Virtuální realita, Investice, Praha, T-Mobile, IPTV, UPC, Připojení k internetu, Poskytovatelé internetu, První zákazník, Sociální propojení, Optika, Dóm, Onen, Dostupná cena, Dlouhá doba, Konkurenční cena, Ethernet, Koncový uživatel, Slušná cena, Chytrá domácnost na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony