Také Nissan odmítl spolupráci s Applem, elektromobily pro něj vyrábět nebude

Apple se stále snaží někoho, kdo pro něj bude vyrábět chystaný elektromobil. Stejně jako u mobilních zařízení, Apple chce být v pozici designéra hardwaru a softwaru, zatímco samotná koncová výroba už bude na externí firmě. V případě elektroniky je to například tovární obr Foxconn.

Jak to ale vypadá, Apple to rozhodně nemá jednoduché a současné automobilky se do takové spolupráce příliš nehrnou. Apple zatím zastavil jednání s Kia a Hyundai a nepochodil ani u Nissanu.

Podle informací webu Financial Times měl Nissan jasnou podmínku spolupráce – chce si na autech nechat vlastní značku. Podle neoficiálního vyjádření se Nissan nechce stát pouhým dodavatelem hardwaru a stát se tak vlastně Foxconnem pro auta Applu.

Šéf operativy Nissanu se k situaci vyjádřil ve stylu, že partnerství s Applem je možné, ale pouze ve smyslu toho, že si Nissan integruje do vlastních aut služby a systémy Applu.

Elon Musk se v minulosti vyjádřil, že designovat auto a vyrobit pár prototypů je jednoduché a rychlé, ale rozjet hromadnou výrobu, je tisíckrát těžší. Lze tedy očekávat, že se do tohoto kroku nezkušený Apple nejspíše nepustí a bude stále hledat řešení v podobě externího zkušeného výrobního partnera. Času má zatím poměrně dost, protože s první elektromobily od Applu se počítá až kolem roku 2025, byť se spekulace a časové odhady různí.

Apple by mohl ale problém s nedostatkem pozitivních reakcí vyřešit poměrně snadno – vezme trochu peněz z obřího balíku peněz v hotovosti, co má k dispozici, a zkrátka si nějakou automobilku koupí. Například zmíněný Nissan Motor má aktuální tržní kapitalizaci pouze 23 miliard dolarů, což by Apple mohl hravě zaplatit ze svých volných prostředků. 

Diskuze (4) Další článek: Parler je zpět. Kontroverzní síť sehnala nový hosting, který nezávisí na „big tech“ firmách

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,