Také Windows Server 8 budou mít dlaždice Metro

Datum vydání nových serverových Windows se blíží. Také zde Microsoft použije nové grafické rozhraní Metro. Co dalšího bude Windows Server 8 umět?
Kapitoly článku

Nová verze Windows Serveru již tradičně přichází spolu s klientským operačním systémem, ale s menší periodicitou, takže během pontifikátu serverové verze se zpravidla vystřídají dvě klientské verze. Naposledy přišel v tandemu s Windows Serverem 2008 operační systém Windows Vista a po něm převzal žezlo Windows 7. Proto se spolu s Windows 8 logicky očekávalo i uvedení serverové verze. Na konferenci Build v září 2011 byla tyto očekávání naplněna. Byl uveden operační systém s označením ... a tady nastává trochu dilema.

Na prezentacích se uváděl jako Windows Server 8, ale na webu Microsoftu, kde je k dispozici ke stažení se prezentuje jako Windows Server Developer Preview. Takže osmička v názvu je vysoce pravděpodobná, ale teoreticky není zarúbaná ani cesta k tradičnímu označení podle roku komerčního nástupu, tedy Windows Server 2012. V článku budeme produkt nazývat Windows Server 8.

Očekávání v souvislosti s cloud computingem

I přes velký pokrok směrem k takzvaným samoobslužným serverům, tedy serverům, které vyžadují jen minimálně zásahy administrátorů, se současné serverové operační systémy a nástroje pro správu serverů více zaměřují na správu jednotlivých serverů, a ne na správu IT infrastruktury jako celku. Zároveň však nastává v této oblasti velký průlom v souvislosti s cloud computingem, hlavně s budováním privátních cloudů.

Proto se očekávání CIO a administrátorů upírají na horkou novinku z dílny Microsoftu, jako na nástroj pro zefektivnění a zejména zjednodušení provozu infrastruktury, čímž by se IT oddělení osvobodili od rutinních činností souvisejících s provozem a jeho kvalifikovaní pracovníci by měli více času přemýšlet nad dalším rozvojem nebo implementací nových služeb a aplikací pro zefektivnění IT podpory primárního byznysu firmy.

Klepněte pro větší obrázek
Serverová Windows s uživatelským rozhraním tabletu.

Když vzpomínáme očekávání administrátorů, do předchozích verzí systému Windows Serveru byly integrovány některé technologie, nad Server Core a Power-Shell, které zákazníci v praxi velmi nevyužívali. Server Core podporuje pouze omezenou sadu rolí, nelze upgradovat na plnou verzi a ovládání pomocí příkazového řádku již minimálně dvě desetiletí není top trendem. V nové verzi Server Core tyto zmíněné překonává a podporuje plnou dálkovou správu.

Hlavní devizou nového PowerShell je možnost paralelního spouštění skriptů v multiserverovém prostředí. Windows Server 8 umožňuje sdílení prakticky všeho - sdílení relací (sessions), aplikací, desktopů či virtuálních strojů.

První dojmy

Mezi klíčové oblasti inovace patří nejen virtualizace a správa serverů, ale i nová aplikační platforma. Po spuštění Windows Server Developer Preview se totiž zobrazí stejná obrazovka s aktivními dlaždicemi jako ve Windows 8 a dají se spouštět nové aplikace ve stylu Metro.

Aktivní dlaždice mohou být buď velké, obdélníkové nebo čtvercové, poloviční šířky. Na klientském operačním systému se aktivně dlaždice využívají pro aplikace, které potřebují operativně vizuálně komunikovat a zobrazovat uživateli co nejvíce informací, aniž musel aplikaci otevřít - například dlaždice kalendáře zobrazuje nejblíže události, na dlaždicích e-mailových účtů se zobrazuje počet nepřečtených zpráv a podobně . Navíc obsah může na dlaždicích pravidelně rotovat.

Využití aktivních dlaždic se může na první pohled zdát pro serverový operační systém neužitečné, vždyť servery se ve většině případů spravují na dálku a málo kdo si takový operační systém nainstaluje na tablet ... alespoň zatím. Na druhé straně, z nějakého počítače multiserverové prostředí spravovat bude, prakticky to může být libovolný ze serverů či zvlášť na to určený počítač, a zde se aktivně dlaždice jako "výkladní skříň" správcovské aplikace výborně hodí. Navíc aplikace v případě potřeby může mít i více dlaždic, takže správcovská aplikace by mohla na jedné dlaždici indikovat stav virtuálních strojů, na druhé stav storagů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek
Příklad možností Storage Spaces. 16 fyzických SAS disků s kapacitou 149 GB (vpravo dole) je sjednocených do poolu s kapacitou  2,4 TB (nahoře). Z tohoto prostoru je možné vyčleňovat virtuální disky (vlevo dole).

Aktuální verze aplikace Server Manager to zatím neumožňuje, ale je to verze pro vývojáře. V první beta verzi určené pro IT specialisty se v této oblasti určitě dočkáme překvapení. A dokonce ani tablet s multidotykovou obrazovkou s operačním systémem Windows 8 pro administrátora určitě nebude fikcí, ale praktickou realitou. I když se v drtivé většině bude připojovat v remote režimu, na novou generaci tabletů, například na Samsung 700 T, který spolu s Windows 8 dostali účastníci konference Build, je možné Windows Server 8 nainstalovat přímo. Tablet má procesor Intel i5-2456M 1,6 GHz nové generace, 4 GB RAM, 64GB SSD disk a displej s rozlišením 1366 × 768. Po doplnění o externí USB 3.0 disk bude na takové konfiguraci dokonce možné spouštět i virtuální stroje.

Správa víceserverového prostředí

Server Manager na platformě Windows 8 bude realizován jako moderní Metro Style aplikace s aktivní dlaždicí, takže poběží na celé obrazovce a dokáže maximálně využít její plochu bez ohledu na rozlišení.

Server Manager umožňuje komplexní správu infrastruktury tvořené více serverů. Můžete například označit více serverů a nechat si udělat filtrovaný výpis služeb, případně takto označené více servery současně konfigurovat. Realizované akce, například vytváření rolí či spouštění služeb, je možné vyexportovat jako konfigurační soubor v XML formátu.

Témata článku: Microsoft, Technologie, Operační systémy

40 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Matin Kukač 20. 2. 2012 16:34:05
    Už už jsem se chtěl zeptat, jestli jde o překlad ze slovenštiny, ale...
  • Jops 20. 2. 2012 15:19:41
    mam tik v pravem oku po tomto konstatovani :-D:-|:-|
  • Jetelina 20. 2. 2012 14:13:23
    Tohle dynamické měnění velikosti zbraného místa virtuálním HDD je sice...
Určitě si přečtěte

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

Výsledky Microsoftu a Googlu: Windows se probouzejí, Lumia v klinické smrti a Google je pořád jedna velká reklamka

** Microsoft i Google si meziročně polepšily ** Microsoftu se dařilo v cloudu , zlobí jej ale Surface a Lumia ** u Googlu zase platí, že tržby tvoří především reklama

Včera | Čížek Jakub | 10

Nový systém dokáže vytisknout ve 3D celou budovu!

Nový systém dokáže vytisknout ve 3D celou budovu!

27.  4.  2017 | Černý Jiří | 7

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Čížek Jakub | 59