Technologie zničí pracovní místa a vytvoří zcela nová

Příklad nové přepravní služby Über a protestů taxikářů po celé Evropě ukazuje, jak nové technologie ohrožují tradiční pracovní místa. Vzniknout ale mají úplně jiná, dosud neznámá.
Technologie zničí pracovní místa a vytvoří zcela nová

Connect.cz z Varšavy: „Proč byste měli tolik stát o pozornost ze Silicon Valley, když existují jiné možnosti?“ položil Gary Shapiro otázku auditoriu v židovském muzeu v hlavním městě Polska. Tento americký manažer vede organizaci CEA, která každoročně v Las Vegas pořádá veletrh CES, zřejmě nejvýznamnější akci v byznysu se spotřební elektronikou na světě.

Součástí CEA jsou více než dvě tisícovky firem z technologického oboru a poslání této organizace je tedy jasné: nadchnout média, uživatele a obchodníky pro nové technologie, informovat o nich a umožnit novým vymoženostem cestu na trh.

Gary Shapiro se proto každoročně vydává na cestu po světových městech, kde se snaží tamní slibné společnosti lákat, aby na CES přijely vystavovat a hledat odbytiště jejich výrobků. Letos jedna zastávka padla také na Varšavu a celý region střední a východní Evropy. A právě na něj mířila i otázka z úvodu. Proč kopírovat Silicon Valley a snažit se mu vnutit do přízně, když každá oblast má svá specifika a umí něco jiného?

Jsme pouze na začátku větších změn

Přístup Evropy k novým technologiím bývá v mnoha ohledech mnohem opatrnější, než ve Spojených státech. Příkladem budiž Über, který zcela zásadně reformuje trh taxi služeb a zavedenému systému výrazně konkuruje. Řidiče je možné si objednat přes mobilní aplikace, auto se dostaví v řádu minut, má často výrazně lepší servis i nižší ceny.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle je jenom začátek. Šéf CEA a CESu Gary Shapiro.

Evropští taxikáři ze staré školy se Überem cítí velice ohroženi a minulý týden v několika městech uspořádali velkou stávku. Výsledek? Nárůst stahování aplikace Überu narostl o 850 procent a firma na mnoha trzích rychle sílí.

„To, co teď v technologiích vidíme, je jenom začátek. V dalších 25 letech nastanou zásadní změny,“ pokračuje na to konto Shapiro. Systém dopravy se podle průzkumů a odhadů jeho společnosti, která má běžně přístup k největším inovátorům světa, brzy zásadně zreformuje.

Přijdou auta, která se řídí sama a nepotřebují řidiče. Vlivem toho nemusí vymizet pouze práce běžných taxikářů a řidičů, ale také dalších profesí, které se na současnou dopravu vrství. „Pokud už díky autům řízeným počítači přestanou existovat autonehody, už nebudou potřeba agenti na sjednání pojištění tohoto typu. A tak dále,“ naznačuje Shapiro.

Nejenom Evropa se takovýchto zásadních novinek samozřejmě bojí a zákonodárci se snaží technologický rozmach uměle brzdit. Mnoho technologií už je v podstatě připraveno, na příkladu Uberu a jeho omezování legislativou je ale vidět, že pokrok nemá pouze technické limity. „Ve Státech máme přes milion právníků. To je strašně veliké číslo,“ poukazuje Shapiro a naráží na různé patentové spory, regulaci či složitá autorská práva.

Při tvorbě legislativy se v podstatě střetávají dvě silná lobby – zástupci technologických společností typu Google, Facebook a podobně, které neustále navyšují rozpočty na lobbing a snaží se co nejvíce uvolnit stavidla pro novinky, a tradiční energetické, dopravní a další firmy, jež se snaží nástup novot a potenciální ohrožení jejich byznysu brzdit. Gary Shapiro za firmy sdružené v CEA se sám aktivně angažuje ve Washingtonu.

Jen si inovujte, ale opatrně

Přeborníkem v tlumení technologického nadšení se jeví zejména Francie. Na prosincové konferenci Le Web v Paříži například před sálem plným technologických podnikatelů nastoupili zástupci francouzské vlády se slovy typu „jen si inovujte, ale opatrně, aby to nenarušilo náš tradiční průmysl a pracovní místa.“

Klepněte pro větší obrázek
Pokrytí sítěmi nové generace (NGA) v rámci EU. Zdroj: Digital Agenda Scoreboard

„V budoucnu zmizí pracovní místa, objeví se ale některá úplně nová,“ brzdí obavy Shapiro. To už je ostatně možné pozorovat nyní. S nárůstem velkých dat firmy najímají šéfy, kteří mají na starost získat z obrovského množství informace výsledky vhodné pro byznys, vypisují se pozice na datové analytiky. Ještě před pár lety neexistovalo nic jako digitální agentura, která by vyvíjela mobilní aplikace na zakázku a spravovala sociální sítě. A takto by se dalo pokračovat.

Příchod nových technologií ale logicky vyžaduje více porozumění technologiím a takzvané e-skills. O zlepšení situace se snaží v rámci iniciativ Evropa 2020 bojovat třeba Evropská unie. „Ve světě chybí dostatek technologicky vzdělaných lidí. Nechodí tuto oblast příliš studovat a raději si vybírají něco jiného,“ konstatuje Shapiro.

Vzniká tak zajímavý paradox: Evropu sice sužuje velká nezaměstnanost, na druhou stranu jsou volné statisíce míst ve firmách zabývajících se novými technologiemi. Technologie navíc mají další silnou vlastnost – velmi zásadně se podílí na ekonomickém růstu.

Příklad z Polska a Itálie

Česká vláda, jak známo, digitální agendu prakticky úplně ignoruje. Někteří evropští sousedi ale v této oblasti vidí velikou příležitost. Kupříkladu právě polská vláda na broadbandu a inovacích (a mimo jiné jasné otevřené a čitelné politice) postavila jádro úspěchu růstu v posledních letech. Prakticky se to projevuje třeba v tom, že velké IT společnosti stěhují vedení poboček ve střední a východní Evropě do Varšavy, otevírají vývojářská centra v Krakově a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Vzdělanost v digitálních dovednostech v EU. Zdroj: Digital Agenda Scoreboard

Pro mnohé možná překvapivě se silně angažuje také Itálie. Tamní vládu nakoply nejenom problémy z poslední doby, ale také velice špatné umístění v žebříčku Digital Agenda Scoreboard, který sestavila Evropská unie a kde se porovnává stav jednotlivých členských zemí.

„Rozhodli jsme se výrazně změnit směr. Současná vláda má digitální agendu mezi třemi hlavními prioritami,“ popisuje v Miláně na sezení s novináři Paolo Coppola, člen italské vlády zodpovědný za technologickou oblast. Italové se snaží zavádět třeba elektronické fakturace a identitu, podporují soukromé firmy v budování rychlého internetu a e-skills začleňují do všech úrovní škol. „Progres v ICT oblasti nám umožnil dívat se do budoucna s optimismem,“ doplňuje Coppola.

Česko si v některých ukazatelích Digital Agenda Scoreboard nevede úplně špatně, přiložené grafy a celá studie nicméně ukazují, že v celkovém hledisku si nevedeme úplně nejlépe. Strategický dokument Digitální Česko 2.0 se nicméně nenaplňuje a vláda aktivitami v této oblasti nehýří.

„Vlády nicméně budou muset celou tuto oblast brát vážně, pokud chtějí rostoucí ekonomiku a zaměstnanost,“ tvrdí Shawn DuBravac, hlavní ekonom CEA. Ten ve studii svého oddělení například tvrdí, že příležitost může být ve wearables zařízeních. Chytrých brýlí se prý letos prodají až dva miliony kusů. I když se Google Glass prodalo asi deset tisíc. „Rok je teprve v polovině,“ uzavírá.

Cestu autora hradila asociace Consumer Electronics Association (CEA).

Diskuze (95) Další článek: Token: Vize elektronické peněženky v podobě chytrého náramku

Témata článku: Technika, Byznys, Právo, Nová cesta, Nová vláda, Technologický byznys, Mobilní muzeum, Paradox, SE, Nová oblast, Nové auto, Velké město, Evropská legislativa, Systém dopravy, Nová technologie, Nová studie, Tlumení, Špatné umístění, Celá studie, Lobby, Technologický podnik, Vývojářská pobočka, Evropa, Celý region, Potenciální ohrožení


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13