Teď se začnou dít věci. Dell jde z burzy a chce být agresivní

Dell se ještě letos stáhne z burzy. S nově získanou svobodou chce agresivně cenově tlačit na konkurenci. Michael Dell nyní společnost nazývá největším startupem na světě.

Connect.cz z Paříže: Když akcionáři Dellu před několika týdny finálně schválili to, že zakladatel a šéf společnosti Michael Dell může společně s investory kolem Silver Lake Partners stáhnout zavedenou značku z burzy, jeden z našich zdrojů uvnitř firmy během okamžiku poslal zprávu s krátkým vzkazem, že „teď se začnou dít věci“. Dell získává nezávislost a je z něj cítit nové sebevědomí.

Slavná firma se zpět do soukromého vlastnictví stahuje po dlouhých 25 letech. Rozjetý podnik vstoupil na newyorský NASDAQ v roce 1988 a během této doby dokázal navýšit hodnotu akcií o závratných více než 13 tisíc procent. Na rekordní hodnotu před splasknutím internetové bubliny na přelomu tisíciletí se Dell sice nikdy nevrátil, i tak ale platil za sázku na jistotu.

Přesto Michael Dell už nechce mít s burzou nic společného a společně s investory na odkup veřejně obchodovatelných akcií získal kolem 25 miliard dolarů. Důvodem odchodu z burzy, který nyní zakladatel a vizionář společnosti uvádí, je krátkodobé myšlení trhů a akcionářů, jež příliš tlačí na rychlé kvartální výsledky a nemají trpělivost s uplatňováním dlouhodobých vizí.

Největší startup na světě

„My se zajímáme i o to, co bude za 5 a více let,“ sdělil Michael Dell v Paříži na setkání s novináři. „Nyní už nemusíme plánovat krátkodobě,“ doplnil. Jeho firma byla v poslední době skutečně pod velkým tlakem. S nástupem tabletů a chytrých telefonů se začal výrazně propadat tradiční počítačový trh a spolu s tím i příjmy Dellu z této oblasti, která mimochodem stále tvoří 2 třetiny jejího obratu. Dell proto svojí budoucnost vidí zejména v datových centrech a cloudech, jež rychle rostou a stávají se logickým základem pro neustále připojená koncová zařízení. Jenže tento obrat chce čas a klid a ten vedení společnosti na burze příliš nenacházelo.

Klepněte pro větší obrázek
Jsme největší startup na světě. Zakladatel a šéf Dellu Michael Dell.

Důvodem, proč Dell před mnoha lety na burzu vstupoval, byl zejména rychlý kapitál na další expanzi, a zároveň rozšíření povědomí o značce po celém světě. „To už nyní nepotřebujeme. Jsme finančně flexibilní a můžeme být agresivní, jak potřebujeme,“ konstatoval Dell. „Máme za sebou silné investory a tolik peněz, kolik potřebujeme, i na další akvizice.“ Firma zároveň vybudovala silná obchodní a podpůrná zastoupení v Africe, Asii a dalších rozvíjejících se trzích.

Dell se stává mnohem více flexibilním a volnějším v rozhodování. Představenstvo společnosti se smrskne z 10 členů na 3 – kromě Della v něm budou sedět už jenom 2 zástupci Silver Lake Partners. Sám zakladatel nyní jeho dítko označuje za „největší startup na světě“.

Ono slovo „agresivní“ zmíněné výše s velkou pravděpodobností bude v budoucnosti Dellu hrát velice významnou roli. Z informací od zdrojů z nitra společnosti je jasné, že firma chce v mnoha oblastech svého podnikání získat zpět své tržní podíly (zejména u počítačů) a hodlá konkurenci výrazně zatápět cenovou politikou. Roli nemá hrát ani to, že se kvůli snižování ceny produktů sníží také marže. Dell už totiž nebude muset uspokojovat akcionáře a bude si moci takové aktivity dovolit.

Lepších cen se má dosáhnout také zjednodušením produktových řad a zefektivněním globálního dodavatelského řetězce, na čemž ostatně Michael Dell svojí firmu vybudoval. Zdá se, že společnost už agresivní cenovou válku začala. Šéfka HP Meg Whitman například na posledním konferenčním hovoru k finančním výsledkům novinářům a analytikům sdělila, že její firma musela odstoupit z několika velkých tendrů, protože nebyla schopná nabídnout tak nízké ceny jako konkurence, tedy Dell.

Pryč ještě letos

Dell chce získat zpět tržní podíl v počítačích (aktuálně mu globálně patří třetí příčka za Lenovem a právě HP) mimo jiné kvůli tomu, že pak bude moci lépe prodávat své technologie do datových center. Firmy totiž často volí jednoho dodavatele (a tedy i například jednu technickou podporu) pro většinu svého IT, což Dell umí obsáhnout.

„V oblasti datových center rychle rosteme, získáváme značný tržní podíl a budeme v tom pokračovat,“ vzkázal vizionář Dellu. „Tento byznys chceme brzy opět zdvojnásobit,“ doplnil. Dell skutečně cloudy a datová centra v posledních kvartálech rychle posiluje, naposledy o 9 procent. S odchodem z burzy už však bude pro veřejnost mnohem těžší další vývoj pozorovat.

Dellu se daří na těchto místech růst i díky tomu, že za poslední zhruba rok a půl koupil více než 10 společností. Ty postupně integroval do svého portfolia a nyní nabízí zajímavý balík komplexních služeb. Michael Dell se zmínil, že s nákupy bude chtít pokračovat, i když nejspíše už ne v takové míře. Údajně má dojít k posilování obchodních týmů a další miliardy mají plynout do vývoje a výzkumu. Zesilovat budou i softwarové tendence. Dell už má nyní přes 1600 softwarových inženýrů a přes 2500 na tento segment zaměřených obchodníků. Software přitom nemá sloužit pouze jako samostatný prodejní artikl, ale zároveň má dodávat hodnotu a služby zbytku produktů společnosti.

Ne všichni jsou z nové éry Dellu nadšení. Někteří analytici nelibě nesli poslední propady tržeb a zisků společnosti a radili akcionářům rychle schválit odkupní nabídku a dát od Dellu ruce pryč. HP se zase nechalo slyšet, že Dell nyní bude zatížen investicemi a půjčkami, což omezí jeho investice.

Dell by se měl každopádně z burzy stáhnout ještě do konce tohoto roku. Ještě předtím akcionářům vyplatí speciální dividendu 13 centů na akcii a pak už může začít dokazovat, že jeho tvrzení o nedočkavém Wall Streetu a jasných dlouhodobých vizích je skutečně pravdivé.

Cestu autora na konferenci Dell Tech Camp 2013 hradila společnost Dell.

Diskuze (11) Další článek: Apple zveřejnil novou reklamu na iPad Air, je kreativně vtipná (video)

Témata článku: Byznys, Dell, Startup, Rekordní podíl, Michael, Velký tlak, Tlak investorů, Soukromé vlastnictví, Třetí příčka, Camp, Silver, Logický základ, DEL, Půjčka, Softwarový inženýr, Zakladatel, Burza, Partners, Michael Dell, Věc, Obchodní tým, Velká role, Nízký tlak, Paříž, Silná konkurenceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru