Ten nový Microsoft se nám líbí, říkají jeho partneři

Microsoft se mění, otevírá a chrlí novinky. Partneři, přes které do firmy proudí většina peněz, na novou hru přistupují. Změny jsou velmi vítané, říkají.

Connect.cz z Orlanda: Provozní ředitel Microsoftu Kevin Turner stojí před mnohatisícovým publikem a na velkém displeji vedle něj svítí několik desítek vizuálů konkurenčních technologických společností. Nechybí tam Google, Apple, Dropbox a další jména. „Tohle by ještě nedávno bylo nemyslitelné. Se všemi spolupracujeme,“ říká. A přítomní partneři, přes které do Redmondu teče kolem 92 procent příjmů, tleskají.

Někteří jsou nadšení možná až moc, zejména ti američtí. Pro řadu z nich se evidentně nový šéf Satya Nadella stal ikonou – při jeho úvodním vystoupení na letošní partnerské konferenci na Floridě lidé vstoupali ze židlí, uznale tleskali a měli i slzy v očích. Microsoft se otevírá, přichází na konkurenční platformy a dělá populární kroky. Jak se to ale reálně projeví na jeho byznysu?

„Na trhu je jasně vidět, že Microsoft je zpět a že je sexy,“ říká v Orlandu Ondřej Výšek ze společnosti KPCS, která patří k předním partnerům Microsoftu na českém trhu a která zaměstnává přes 70 konzultantů. „Bylo na čase. Probíhající změny jsou přinejmenším vítané.“

Otevírá to dveře

Jedním z populárních kroků, které Microsoft za poslední rok udělal, je příchod se svými službami a aplikacemi na iOS a Android. Nadella také za stovky milionů dolarů koupil populární mobilní aplikace Sunrise, Wunderlist a Acompli pro správu času, úkolů a e-mailů. Z firmy, která všem nutila svůj Outlook a Office a tím pádem i Windows a Windows Phone, je tak najednou podnik, který nabízí možná to nejlepší na trhu pro cizí systémy.

Klepněte pro větší obrázek
Zdá se, že partneři Microsoftu na Nadellovy změny slyší.

„Tohle nám otevírá dveře. Když přijdeme k zákazníkovi, už mu nemusíme nutit pouze Windows Phone. Všem říkáme, že nám je jedno, na čem běží,“ popisuje Výšek pozitivní dopady jednání Microsoftu. KPCS tak může firmám nabídnout řešení postavení na cloudu Azure a Office 365 s tím, že nepřítomnost mobilních Windows nebude limitem.

Jinými slovy, aplikace Microsoftu dostupné „všude“ dělají obří službu jeho cloudovým produktům a začíná se tak naplňovat vize, že právě cloud bude novým operačním systémem. Na samotných aplikací se nic nevydělá, ale na cloudu ano.

Cloud a otevřenost vytváří i nové možnosti. Například KPCS v minulosti integrovala systémy Microsoftu především velkým enterprise zákazníkům. „Teď se nám otevírají nové trhy. Jsou to různé menší firmy o pár desítkách lidí, které nechtějí mít vlastní servery a IT záležitosti,“ popisuje Výšek. „Díky cloudu jim dodáme ty nejnovější a neustále aktualizované technologie. Argumentem navíc je, že díky cloudu dosáhnou na možnosti, které by při vlastním provozovaném IT byly nemyslitelné.“

„Díky cloudu mohou mít i menší a střední firmy funkce, na které v minulosti dosáhly pouze velké společnosti,“ souhlasí v rozhovoru viceprezident analytické společnosti IDC Darren Bibby, který pozoruje partnerské trhy.

Na každém díky cloudu vydělat více

Jsou to mimo jiné nástroje pro práci s daty – Power BI, Azure Machine Learning a další. „My stavíme zákazníkům e-shopy, které na pozadí běží na Azure. Nyní do nich můžeme integrovat machine learning a zvažujeme, že i skutečně malým obchodům zavedeme Power BI pro vizualizaci dat,“ navazuje Martin Zezulka ze společnosti Nexum Trilog. „Přemýšlíme i nad tím, že k e-shopům budeme nabízet Office 365 jako doplněk.“

Klepněte pro větší obrázek
Pro Microsoft jsem velmi důležitá osoba. Šéf cloudu Scott Guthrie.

Zezulka se tak opírá o další téma, které mezi partnery Microsoftu aktuálně velice rezonuje. Na cloudu se dá reálně na jednom zákazníkovi vydělat až o desítky procent více, než tomu bylo u dosavadních řešení. Je totiž velká pravděpodobnost, že když si zákazník koupí jednu cloudovou službu, brzy si přikoupí i další.

Tímto směrem je ostatně nutné se vydat. Pouhý přeprodej předplatného na Azure a Office totiž nic moc nevydělá, respektive pouze při skutečně velkých objemech. „Pro partnery Microsoftu není jednoduché třeba na Office 365 vydělat, musí stavět služby nad tím. Cloudovou cestou každopádně jít musí, protože tudy jde trh,“ doplňuje Bibby z IDC.

„Cloud je v podstatě platforma, na které můžeme postavit vlastní služby a byznys, základní produkt jako takový není okamžitý výdělek,“ souhlasí Ondřej Výšek. „Cloud každopádně otevřel nové cesty k zákazníkům.“

Ale co ty Windows?

Partneři se změnami v Microsoftu a přechodem na cloud často zmiňují také další věc – s Redmondem se nyní mnohem lépe komunikuje. „Dříve to byl pořád tlak na to, že se musí podepsat smlouvy a prodat licence. Dnes se mnohem více bavíme o tom, jak na tom cloudu něco postavit. Celé je to mnohem příjemnější. Cloud se dá navíc prodávat s lehkostí. Dříve to byly samé složitosti a nákupy licencí.“

Klepněte pro větší obrázek
Nejvíce viditelná role s největšími otazníky. Šéf Windows and Devices Terry Myerson.

Zatímco v případě partnerů a integrátorů si Microsoft získává značnou přízeň a na jeho hru se postupně přistupuje, v případě vývojářů však situace tak jednoznačná není. Mnoho z nich se shoduje na tom, že Microsoft nabízí skvělé vývojářské nástroje, prostředí, technologie a zázemí v podobě Azure. Ovšem Windows jako platforma pro aplikace to zdaleka nemá jisté.

„Microsoft začíná být sexy. A to je neskutečně dobře, protože se o něj zase začínají vývojáři zajímat. My vyvíjíme na Microsoftu a je velice těžké někoho sehnat,“ říká Martin Zezulka. „Úspěch Windows 10 bude záležet na dostatku a kvalitě aplikací. Ty ale musí vyvinout vývojáři a z jejich pohledu musí mít Windows dostatečnou uživatelskou základnu. Je to typický problém slepice/vejce.“

Windows 10 si to u vývojářů bude muset vybojovat. Azure jako platforma, kde může běžet back-end, databáze a podobně, nicméně oblibu získává. I u mladých lidí, kteří jinak vyvíjejí především pro Apple a Android. „Na pohovory už nám lidi skrze Azure chodí a o technologii se velice zajímají.“

Každopádně i z pozicování a otevřenosti cloudu je jasné, že budoucnost Microsoftu na Windows vůbec stát nemusí. Pokud si vývojáři pro chod iOS a Android aplikací zvolí Azure, Microsoft bude součástí hry i tak.

Cestu autora na konferenci WPC 2015 hradila společnost Microsoft.

Diskuze (46) Další článek: Slidenjoy: vysouvací dvojice monitorů pro notebooky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,