TeskaLabs: Češi, které se vyplatí sledovat

V Praze roste velice zajímavá společnost TeskaLabs. Aktuálně nabízí technologii pro zabezpečení mobilních aplikací a od léta plánuje nabrat až desítky lidí.
TeskaLabs: Češi, které se vyplatí sledovat

V zástupu mladých českých technologických firem se rýsuje jedna z těch, která by do budoucna mohla vyrůst v něco většího a s celosvětovým významem. Jmenuje se TeskaLabs a její šestičlenný tým aktuálně sídlí ve smíchovském centru Node5. Společnost byla vybrána do aktuálního kola akcelerátoru StartupYard, její skutečná kondice a produkt už ale sahají poněkud dále.

V TeskaLabs se v současné době zabývají vývojem produktu nazvaného SeaCat. Jde o nástroj, který dokáže zabezpečit mobilní aplikace a zajistit jejich komunikaci s firemními systémy. Potenciál něčeho takového je velký. Firmy a organizace dříve budovaly uzavřené datové pevnosti s velmi omezeným přístupem zvenčí. S příchodem chytrých mobilních zařízení a aplikací se ale pojetí provozování IT zásadně mění a je třeba s tím počítat.

„Budujeme bezpečné vstupy zvenčí do firemní sítě a datového centra,“ popisuje zakladatel a šéf TeskaLabs Aleš Teska. V praxi to vypadá tak, že si firmy do vlastních mobilních aplikací vloží jednoduchý kód (základní implementace má čtyři řádky a k dispozici je vývojářský balíček SDK) a do sítě pak instalují takzvanou gateway, bránu. Aplikace pak bezpečně a pomocí šifrovaného tunelu komunikuje s firemním prostředím.

V diskusi s Googlem, Microsoftem a IBM

Tuto bránu je možné nainstalovat v podstatě na cokoliv, stačí obyčejné x86 servery. Za pomocí TeskaLabs je možné provést instalaci samostatně, firma je případně schopná dodat již hotové řešení postavené na serverech od Dellu a SuperMicro. Hotová instalace se pak nejčastěji vkládá do takzvané DMZ zóny – hned za firewall a ještě před technologii filtrování aplikací. Bran může být i několik, kryptografie může být výpočetně poměrně náročná.

Klepněte pro větší obrázek
Aktuální tým TeskaLabs (Aleš Teska vlevo nahoře). Od léta má začít nábor až desítek nových lidí, především techniků.

Servery pak obsahují white list povolených mobilních zařízení, které mohou s branami komunikovat. V mobilních aplikacích se generují certifikáty, jež se pak na základě brány ověřují. Využívá se také TLS 1.2. „V podstatě jsme něco jako VPN, ale na transportní, nikoliv síťové úrovni,“ doplňuje Teska.

SeaCat je napsaný v jazyce C, díky čemuž má potenciál (i reálné ambice) na to rozšířit se i do dalších oblastí. Aleš Teska mluví zejména o nastupujícím internetu věcí, kde bude opět nutný zcela nový pohled na bezpečnost. Produkt má k dispozici aplikační rozhraní (API), což zaručuje další možnosti instalací a projektů. „Lze díky tomu vybudovat další pokročilejší automatické mechanismy.“

TeskaLabs jsou aktuálně v jednání s velkými cloudovými providery, kteří by mohli SeaCat začít nabízet jako cloudové řešení pro firmy a vývojáře. Diskuse se vedou s Googlem, Microsoftem a IBM. „Chtěli bychom také vybudovat něco, jako má BlackBerry. Tedy velké nonstop dohledové centrum s bránami po celém světě,“ plánuje Teska.

Za vývojářskými studii

Aleš Teska několik let pracoval pro pražskou pobočku společnosti DHL, která v Česku provozuje velké datové centrum a rozsáhlý vývoj. Díky této zkušenosti má vhled do světa enterprise IT a zároveň disponuje kontakty. To výrazně pomáhá byznysu. SeaCat už má několik významných zákazníků. Vedle DHL jsou to například British Gas nebo Unicorn.

Klepněte pro větší obrázek
Základní funkční schéma SeaCat.

Šestičlenná společnost aktuálně buduje rozsáhlou partnerskou síť, skrze kterou bude možné SeaCat prodávat a nasazovat. V Evropské unii už mají desítky partnerů a produkt se rozšiřuje také do Spojených států. Cílem je ve větších zemích vybudovat kompletní obchodní zastoupení.

Velice zajímavě se jeví také oblast mobilních vývojářských studií, kterých se v posledních letech vyrojila (nejenom v Česku) spousta. Tyto podniky mají většinou velice mladé zakladatele a zaměstnance, kteří příliš nemají vhled do enterprise IT a oblasti se cíleně vyhýbají. Přitom vývoj mobilních aplikací pro velké firmy znamená pěkný byznys. TeskaLabs chce proto působit jako most mezi těmito dvěma světy a kromě bezpečné technologie nabízet také své obchodní enterprise zázemí.

Postavit významné výzkumné centrum

SeaCat by se v budoucnu mohl dodávat také s připraveným interním App Storem. Firmy často své aplikace nepouštějí do tradičních veřejných obchodů s aplikacemi, ale provozuje je skrze interní „obchody“. Aleš Teska už během působení v DHL jeden takový interní App Store postavil a zvažuje jeho rozšíření pro nové potřeby.

 

Z TeskaLabs se má stát výzkumné a vývojové centrum zaměřené na bezpečnost, internet věcí, mobilní technologie a průmysl.

 

TeskaLabs jako celek každopádně chtějí jít za hranice tohoto jednoho produktu. „Naší vizí je dělat další věci a být takovým výzkumným a vývojovým centrem, ze kterého pak budou vznikat nové technologie a produkty. Zajímají nás především oblasti jako bezpečnost, mobilní technologie, internet věcí či průmysl,“ popisuje zakladatel a šéf.

Společnost aktuálně žije nejenom z prvních zakázek, ale také z první investice ze StartupYard a rovněž z peněz samotného zakladatele. TeskaLabs každopádně hledají investora pro první investiční kolo. „Už s několika investory jednáme, jsou zejména mimo Česko. Investice by se na zdejší poměry měla pohybovat v poměrně vysokých číslech,“ říká Teska s tím, že peníze potřebuje pro akceleraci růstu a expanzi.

Spolu s růstem se počítá a nabíráním nových zaměstnanců. Už od letošního léta by společnost chtěla postupně nabírat až desítky lidí, především techniky. Chce také navázat užší spolupráci s českými vysokými školami.

Diskuze (6) Další článek: Nvidia Grid: ve Full HD a se dvěma datacentry v EU

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Startupy, Firemní systém, Brána, Investiční kolo, Mobilní vývojář, Smíchov, Výzkumné centrum, Povolená hranice, Obchodní zóna, Velký cloud, Velká bezpečnost, Supermicro, Významný zákazník, Aplikační rozhraní, Zakladatel, Mobilní technologie, Kondice, Dohledové centrum, Hotový produkt, DHL, Mobi, Nový pohled, Mobilní data


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85