Tesla je stále ve ztrátě, ale elektromobily Model 3 se prodávají neuvěřitelně dobře

  • Tesla má rekordní příjem, je ale ve ztrátě
  • Objem výroby se zvyšuje, dochází ale baterie
  • Pomoci mají nové továrny Gigafactory

Tesla zveřejnilafinanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku a čísla ukazují, že se věci začínají zlepšovat.

Příjem Tesly se za poslední čtvrtletí dostal na rekordní 4 miliardy dolarů, zatímco v minulém roce to bylo za stejné období jen 3,4 miliardy. S vyšším příjmem ale bohužel narostla také ztráta, která dosáhla na 742 milionů dolarů.

Ztráta se zmenšuje

Důležitou zprávou ale je, že ztráta je menší než v minulém čtvrtletí, kdy to bylo 785 milionů dolarů a zároveň se Tesla pochlubila tím, že pokud jde čistě o elektromobily Model 3, tak u nich už je v černých číslech a má z nich zisk.

Klepněte pro větší obrázek

Dle dřívějších plánu si je Elon Musk stále jistější, že v rámci druhé poloviny tohoto roku by měla být Tesla celkově v plusu a pokud by se mu to podařilo, byla by to určitě dobrá zpráva pro všechny nejisté investory, kteří celkem pravidelně „drtí“ ceny akcií Tesly a snižují tak hodnotu společnosti. Na tyto praktiky si Elon Musk mnohokrát stěžoval, ale takový je prostě akciový trh, který dává přednost krátkodobým výsledkům než dlouhodobější vizi, která se nemusí vyplnit.

Rozjetá výroba

Daří se i škálovat výrobu levného Modelu 3, kdy už během července bylo několikrát dosaženo rychlosti produkce 5 tisíc kusů týdně s tím, že ke konci srpna se očekává pokoření milníku 6 tisíc vyrobených Modelů 3 týdně. Další cílem je laťku zvednout výrazně výše – k hranici 10 tisíc kusů týdně, což by se mělo uskutečnit postupně v průběhu následujících měsíců, alespoň pokud vše půjde dobře,

Klepněte pro větší obrázek

Tesla věří, že by se to mělo stihnout do konce tohoto roku a předpokládá, že u výrobních linek by taková kapacita měla být do konce roku realizovatelná, ale zvýšená kapacita bude nutná i v rámci dodavatelského řetězce. To by mohl být větší problém.

Klepněte pro větší obrázek
Detail z nejnovější výrobní linky GA4

Na konci druhého čtvrtletí už Tesla začala vyrábět novou výkonnější variantu Modelu 3, který je vybaven dvěma motory, což umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 sekundy s koncovou cenovkou 64 tisíc dolarů. To by mohlo způsobit zvýšení průměrné prodejní ceny a tedy i příjmů, podobně jako to bylo s „efektem iPhone X“ u společnosti Apple. Nejlevnější verze s cenou 35 tisíc dolarů je ale stále v nedohlednu.

Klepněte pro větší obrázek
Nová varianta Tesla Model 3 má zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 s

Tesla za druhé čtvrtletí vyrobila 53 339 elektromobilů, přičemž jich stihla dodat 40 768 kusů. Konkrétně se jednalo o 18 449 kusů Modelu 3 a 22 319 kusů Modelu S a X dohromady.

Model 3 vládne v USA

Protože prodejní čísla sama o sobě nic neřeknou, Tesla zveřejnila i porovnání s prodeji automobilů konkurenčních značek ve stejné kategorii prémiových sedanů.

Klepněte pro větší obrázek

Tesla Model 3 v počtu dodaných vozů překonal BMW série 3, Audi A4, Mercedes série C, Lexus l5 a Jaguar dohromady. Ano dohromady. A to už je opravdu varovný signál pro ostatní výrobce, kteří se sice pomalu začínají rozhoupávat k elektromobilitě, ale Tesla už jim nyní na tak velkém trhu jako je USA dává na frak. Musíme navíc stále myslet na to, že Tesla je oproti ostatním automobilkám malá společnost a pokud se jí bude dařit, je jasné, že pro současné automobilky to bude znamenat velmi těžký souboj.

Baterií je nedostatek

I když Tesla vlastní Gigafactory 1, která už z ročního pohledu generuje kapacitu 20 GWh a jedná se tak o největší továrnu na baterie na světě, ještě stále není na svém maximum. A začíná to být znát – kvůli stále větším prodejům elektromobilů (obzvláště Modelu 3), musela Tesla omezit dodávky Powerwallů, protože by nebylo dostatek baterií pro elektromobily. Tesla totiž už v této fází vyprodukuje v Gigafactory větší kapacitu pro elektromobily, než všechny ostatní automobilky dohromady.

Klepněte pro větší obrázek
Tesla má i novější verzi mobilní aplikace pro správu elektromobilu, solárního napájení a baterií u domu

Tesla ale již dříve oznámila, že bude stavět Gigafactory 2 v Číně pro tamní výrobu baterií a elektromobilů, aby obešla zvýšené importní clo. Dle odhadů by náklady na výstavbu továrny, která se bude starat jak o baterie tak i část výroby elektromobilů, měly být nižší než v USA - přibližně 2 miliardy dolarů. Tesla také vybírá další místo v Evropě, přičemž zatím to vypadá, že to bude v Německu.

Za druhé čtvrtletí Tesla nainstalovala solární panely s výkonem 64 MW, což je o 11 % více než minulé čtvrtletí a o 37 % více oproti minulému roku. Výroba solárních střešních tašek se pomalu rozjíždí (ještě stále probíhá finalizace výroby a procesů) a testovací instalace už jsou na stovkách střech vybraných zákazníků.

Diskuze (94) Další článek: V kalifornském Údolí smrti v červenci naměřili rekordně vysokou průměrnou teplotu

Témata článku: Apple, Elektromobily, USA, Elon Musk, Tesla Motors, Tesla, iPhone, Čína, Evropa, Německo, Baterie, Energie, BMW, Finanční výsledky, Akumulátory, Solární energie, Fotovoltaika, Stejné období, Jaguar, Důležitá zpráva, Současná automobilka, Minulý rok, Mercedes, Čtvrtletí, Druhá polovina, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Stačí jeden přepínač a hry poběží na maximum. Samsung vydal záplatu systémové služby GOS

Stačí jeden přepínač a hry poběží na maximum. Samsung vydal záplatu systémové služby GOS

** Po OnePlus byl „na švestkách“ nachytán i Samsung ** V řadě Galaxy totiž cíleně snižuje maximální grafický výkon ** A to se týká 10 tisíc (!) předem vybraných her a také aplikací...

Martin Chroust
GalaxyKauzyMobilní hry
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

Zní to až neskutečně. Huawei zřejmě našel způsob, jak telefonům dodatečně přidat podporu 5G

** Huawei už třetím rokem trpí pod americkými sankcemi ** Značka sice může používat americké procesory, ale bez podpory 5G ** Jak obejít sankce? Co třeba doplňkovým krytem s 5G modemem?

Martin Chroust
5GObaly a pouzdra
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky